Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Benátky hostí výstavu světového skla

  1:00aktualizováno  1:00
Palác Franchetti stojící uprostřed historického centra italských Benátek hostí do 3. dubna pozoruhodnou výstavu. Na devíti tisících metrech čtverečních se zde představuje osm desítek nejslavnějších umělců - sklářů z celého světa.

Vedle domácích Italů zde vystavují Američané, Australané, Kanaďané, Francouzi, Finové, Němci, Nizozemci, Švédové.

A vzhledem k dobrému jménu českého skla jsou přirozeně k vidění také díla umělců z České republiky: Mariána Karla, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, Aleny Matějkové, Reného Roubíčka, Miluše Roubíčkové, Gizely Šabókové, Lady Semecké, Františka Víznera a Dany Zámečníkové.

Mistři Benátčané
Palác Franchetti je jednou z četných půvabných benátských budov. Postaven byl v patnáctém století, ale pak byl několikrát přestavován. Jeho současnou neogotickou podobu mu dal v devatenáctém století architekt Camille Boito. Stojí u Canale Grande, v těsné blízkosti Ponte dell'Accademia.

V roce 1999 zakoupila palác jedna z nejvýznamnějších benátských kulturních institucí, jejímž posláním je šířit a prohlubovat znalosti vědecké, umělecké a literární  - Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti.

Ta pověřila dva známé italské architekty, aby budovu zcela zrekonstruovali a zmodernizovali. Práce skončily loni v létě a první velkou akcí pro veřejnost je právě současná výstava skla.

Organizátorkou expozice nazvané "Vetri. Nel mondo. Oggi" (Světové sklo dnes) je jedna z největších světových znalkyň sklářského umění, profesorka Rosa Barovier Mentastiová.

"Sklo je s dějinami Benátek úzce spojeno, a je tedy samozřejmé, že první velká výstava je věnována právě jemu. Po úpadku arabského a byzantského sklářství byly Benátky od třináctého století po dlouhou dobu skutečným evropským centrem tohoto umění," připomíná Mentastiová a dodává, že od patnáctého do poloviny sedmnáctého století založili benátští skláři řadu sklářských dílen od Skandinávie po Španělsko.

A přišli Češi...
První problémy způsobili Benátčanům Angličané se svým olověným sklem. "Ale pak jste především přišli vy, naši konkurenti a rivalové," říká s úsměvem profesorka Mentastiová. "Český křišťál ovládl evropský trh a v osmnáctém století byly Benátky doslova zaplaveny dovozem z Čech."

Benátské sklo, vyráběné především na ostrově Murano, se ocitlo v krizi, ze které se dostalo až v období secese. A benátští mistři se jezdili učit do zahraničí.

Po druhé světové válce se prosadilo sklo figurativní, umělecké, a právě to je základem nynější výstavy. Počínaje padesátými léty minulého století, ale hlavně od sedmdesátých let se prosadilo "studio glass", to jest hnutí, která chápe sklo jako výrazový umělecký prostředek.

Přináší sochy, instalace, skleněné stěny, které jsou výsledkem originálních snah každého skláře.

"Výstava je vynikající příležitostí ke srovnání moderních uměleckých technik zpracování a užití skla. Doufám, že bude pro mladé generace zdrojem inspirace k dalšímu vývoji," dodává profesorka Mentastiová.

Výstavu aranžoval známý divadelní režisér a scénograf Pier Luigi Pizzi, jehož proslavily například velké expozice "Královsky prostřené stoly na francouzském  dvoře ve Versailles" a "Umění na dvoře Medicejských" ve Florencii. Vedle paláce Franchetti stojí historické sídlo Akademie, palác Loredan.

Do něj je umístěna druhá část výstavy - sklo používané k průmyslovým a stavebním účelům. Zde jsou zastoupeni největší giganti světového průmyslu od Spojených států po Finsko, Británii či Japonsko.

Výstava skla potrvá do 3. dubna. Ve všední den je otevřena od 14 do 19 hodin, v sobotu a ve svátek od 11 do 19 hodin. Vstupné není na benátské poměry ani příliš vysoké -  zlevněné činí pět eur, plné sedm eur.

Autoři:
  • Nejčtenější

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

TELEVIZNÍ CENY: Černobyl, nebo Zaklínač? Vyberte zahraniční seriál roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Jak Králíček Jojo skoncoval s Hitlerem a míří k vrcholům roku

Když se u nás Králíček Jojo natáčel, mluvilo se o něm jako o hitlerovské satiře. Ale výsledek vstupující do kin stojí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Když si v metru dělám skicu, můžu vypadat jako šmírák, přiznává Rittstein

Malíř Michael Rittstein má na předloktí „kérku“ žáby z oblíbeného koupaliště. Na plakát výstavy svých studentů se...

OBRAZEM: Česko z letadla. Takto vidí svět z výšky fotograf Dan Materna

Už dvanáct let se Dan Materna, fotograf vydavatelství MAFRA, vznáší do oblak, aby zachytil dění na zemi. Z letadla...

Premium

Krást umění se nevyplácí. Prodej je složitější než samotná vloupačka

Ukrást slavný obraz je pošetilé. Proč? Protože ho ani sousedům nebudete moci ukázat. Přesto zloději umění řádí stále,...

OBRAZEM: Šťastný nový rok přejí superhrdinové i Činoherní klub

I letos do kulturní redakce iDNES.cz dorazila přání k novému roku. Štěstí tentokrát přejí Činoherní klub, MeetFactory i...

Najdete na iDNES.cz