Automatická odpověď od Jaze (Opráski sčeskí historje)

Automatická odpověď od Jaze (Opráski sčeskí historje) | foto: projekt Automatická odpověď

Oud of ofic. Umělci nabízejí unikátní emailové odpovědi, použít je můžete i vy

  • 4
Jedete na dovolenou a nechce se vám v emailu nechávat obligátní zprávu, že jste mimo kancelář? Čeští umělci v rámci projektu Automatická odpověď vytvořili sérii originálních reakcí, které můžete místo tradiční verze využít. Jejich díla jsou ke stažení zdarma.

Dostat trochu umění a emocí do oblasti mezilidské komunikace, která bývá věcná a odosobněná. S takovým cílem vznikl projekt Automatická odpověď, do kterého se zapojilo přes třicet českých spisovatelek, spisovatelů, básnířek, básníků, ilustrátorek a ilustrátorů. Každá z osobností připravila svou verzi emailu určeného k rozesílání během dovolených.

„V naší společnosti se stále více zaměřujeme na efektivitu v různých oblastech života. V mezilidské komunikaci to často vede k monotónnosti a odosobnění. Proto jsme se rozhodli osvěžit žánr, který je v průběhu léta velmi populární,“ vysvětlují svou motivaci organizátoři projektu David Krátký a Jan Noháč.

„Automatické odpovědi jsou si většinou velmi podobné, adresáti od nich nic tvůrčího nečekají. Proto doufáme, že když je na takto neobvyklém místě potká něco originálního a lidského, povede to k překvapení, inspiraci nebo úsměvu,“ doplňují.

Vedle výtvarníků, jakou jsou Jaromír 99, Jaz (autor Oprásků sčeskí historje) či třeba Matej Ilčík se do projektu zapojili i spisovatelé (například Petra Hůlová, David Zábranský, Vratislav Maňák). Návštěvníci webu tak mohou vybírat z více než 30 děl. To, které se jim líbí, jednoduše zkopírují nebo stáhnou a vloží do připravované automatické odpovědi. Je už na nich, zda zvolí obrázkovou či textovou verzi.

RECENZE: Zpěvák Jaromír 99 vtiskl sám sebe do slov a obrazů

V několika případech jde o kombinaci slov a obrazu, své síly takto spojila třeba klasická dvojice Jaroslav Rudiš a Jaromír 99. Odpověď Davida Zábranského je možné číst jako společenský komentář, hříčka Petry Hůlové reaguje na fenomén umělé inteligence. Přemysl Krejčík zremixoval Taťánin dopis Oněginovi, Vratislav Maňák zase českou hymnu: „V letních lukách dýchá svět, zemský ráj to na pohled… a já v něm. 1. srpna budu zpět.“

Vše lze nalézt a zdarma stáhnout na stránkách projektu. K dispozici je zde taktéž formulář, díky kterému mohou zájemci navrhnout svou vlastní verzi automatické odpovědi.

Seznam zapojených autorů

Veronika Bendová, Martina Blažeková, Petr Borkovec, Tomáš Gabriel, Petra Hůlová, Matej Ilčík, Adéla Knapová, Přemysl Krejčík, Anna Kulíčková, Šimon Leitgeb, Nikola Logosová, Ondřej Macl, Vratislav Maňák, Petr Měrka, Jan Němec. Miroslav Olšovský, Opráski sčeskí historje, Pavel Petr, Martin Poláček, Jaroslav Rudiš & Jaromír 99, Ladislav Slezák, Petra Soukupová, Anymade Studio, Martin Svoboda, Viktor Svoboda, Vojtěch Šeda, Vojtěch Vacek, Vojtěch Velický, David Zábranský, Barbora Žižková