Jarní nadílce vládnou detektivky. Velký knižní čtvrtek zve na slavná jména

  9:55aktualizováno  9:55
Dvanáct titulů, z nichž téměř každý má šanci stát se hitem. Organizátoři Velkého knižního čtvrtku tentokrát chystají čtenářskou hostinu. Nejen světové bestsellery, ale třeba detektivku z období Rudolfa II.

Spisovatel Jo Nesbo | foto: Stian Andersen

"Balík" dvanácti knih, který chystají vydavatelé na Velký knižní čtvrtek 20. března, zahrnuje slavná jména. Vyjdou novinky od Ireny Douskové, Miloše Urbana či Lucie Lomové, Paseka nachystala povídky od čerstvé držitelky Nobelovy ceny za literaturu Alice Munroové a Kniha Zlín se vrací s Červenkou od Jo Nesboa.

Téměř s jistotou lze konstatovat, že nejprodávanějším titulem bude právě Nesbo. I když román Červenka není v Česku neznámý. Vyšel před devíti lety pod titulem Červenka nese smrt v nakladatelství Moba, ale zájem o něj tehdy nebyl velký. Nakladatel zůstal jen u dvou Nesboových titulů z jinak zatím desetidílné série.

Až v roce 2010 objevil Jo Nesboa Marek Turňa z Knihy Zlín, opřel se do reklamy na sociálních sítích a využil fenoménu elektronických knih. Z norského spisovatele udělal i pro Česko pojem. Vydávat ho však začal od čtvrtého dílu nazvaného Nemesis, úvodní díly doplňuje teprve od loňska.

Červenka, kterou teď znovu překládá Kateřina Krištůfková, je tedy podstatná z několika hledisek. Uzavře proluku, která dosud v příbězích detektiva Harryho Holea zela, navíc přivede na scénu postavy, s nimiž je čtenář zvyklý se setkávat v dalších dílech, třeba policistku Ellen nebo záporáka Waalera.

Krimi na sto způsobů

Dvanáct titulů devíti nakladatelů má však tentokrát víc favoritů. První díl detektivní série Petra Maye odehrávající se na skotském ostrově Lewis měl výborné recenze, je škoda, že neupoutal víc čtenářů.

Popis atmosféry na rašeliništích v katolicky nekompromisním Skotsku by obstál i bez napínavého pátrání, další případ Fina Macleoda Muž z ostrova Lewis by si zasloužil stejnou pozornost jako "holeovky".

Černým koněm budou i čeští a slovenští autoři: Miloš Urban, který si před dvěma lety odskočil k románu z období první republiky, se vrací s temnou krimi Přišla z moře, Lucie Lomová vydá komiks Na odstřel, který vychází v časopise Svět a divadlo - shodou okolností jde také o dílo s detektivním podtextem. A Slovák Juraj Červenák přispěje do krimiskládačky historickou detektivkou z období vlády císaře Rudolfa II Mrtvý na Pekelném vrchu.

Knihy, které vyjdou 20. března

Jo Nesbo Červenka
Miloš Urban Přišla z moře
Petr May Muž z ostrova Lewis
Alice Munroová Drahý život
Irena Dousková Medvědí tanec
Juraj Červenák Mrtvý na Pekelném vrchu
Mark Lowery Jenom ponožky nestačí
Jess Walter Nádherné trosky
Lucie Lomová Na odstřel
Chaim Cigan Altschulova metoda
Ján Rozner Sedm dní do pohřbu
Frederic Lenormand Případy soudce Ti - Smrt čínského kuchaře

Nepočítaje básnickou sbírku Bez Karkulky, jsou to už skoro tři roky, co vyšla poslední próza Ireny Douskové. Spisovatelka a její domovská stáj Druhé město nasazuje na start knižního čtvrtku titul Medvědí tanec. Jde o román z linie neautobiografických textů a pojednává o posledních dnech Jaroslava Haška na Lipnici v roce 1922.

"Postihuje poněkud chmurnou atmosféru bídy lidského odcházení obecně. Většina lidí Haškem pohrdá, nic nenasvědčuje tomu, že tady umírá příští klasik světové literatury," popisuje nakladatel Martin Reiner.

A nepřehlédnutelná bude i memoárová kniha slovenského autora a pozdějšího emigranta Jána Roznera Sedm dní do pohřbu.

První Velký knižní čtvrtek uspořádal distributor Kosmas.cz a devět nakladatelů na podzim 2011, a protože se zájem o nejočekávanější tituly v ten den a přilehlý víkend zvýšil o desítky procent, akce se na české knižní scéně zabydlela. Vloni se poprvé konala nejen na podzim, ale i před letními prázdninami. Letos bude předcházet jarnímu veletrhu Svět knihy.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

RECENZE: Prdelačka jako luxus. To uměli jen poctiví čeští veksláci

Spisovatelka Hana Pachtová

Některé životní příběhy stojí za odvyprávění více, některé méně a jsou i takové, které by raději měly zůstat jednou...

Zemřela Toni Morrisonová, autorka románů Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová. (6. srpna 2019)

Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. Oznámil to její vydavatel, podle něhož zemřela v pondělí...

Místo lékaře spisovatelem. Román o údělu člověka připomíná W. S. Maughama

Spisovatel William Somerset Maugham

Angličan William Somerset Maugham vystudoval medicínu, kariérního úspěchu se však dočkal hlavně jako dramatik a...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz