Druhá světová jinak. Temná komora vypráví příběhy o stoupencích Hitlera

  13:40aktualizováno  13:40
O druhé světové válce jsme už četli ve všech představitelných podobách, romány drsné, tragické i úsměvné. Britská autorka Rachel Seiffertová však dokázala ve knižním souboru Temná komora pojmout staré téma nově. Kniha právě vychází u nás.

Obal českého vydání knihy Temná komora | foto: Nakladatelství Paseka

Seiffertová se zabývá osudy obyčejných německých obyvatel, z nichž většina byla prohitlerovsky orientovaná, uprostřed závěrečných válečných dní i z odstupu několika desetiletí.

Tři delší povídky vydané souhrnně pod názvem Temná komora byly v roce 2001 nominované na Bookerovu cenu. Autorce bylo v té době pouhých třicet let. Od té doby získala řadu prestižních literárních cen. Její Temná komora teď vychází díky nakladatelství Paseka i v češtině.

"Mimořádná próza vypráví notoricky známé události z diametrálně odlišného úhlu pohledu," napsaly o díle Sunday Times. Titul se dokonce stal knihou roku 2001 podle britského Guardianu. Jeho recenzent tehdy vtipkoval v narážce na tři povídky: "Dobrý příběh uvozuje další dobrý příběh před závěrečným dobrým příběhem." Seiffertová nehodnotí, nepoučuje, jen popisuje všední osudy civilních stoupenců nacismu i deziluzi lidí, kteří se příliš dlouho vezli s davem.

Hrdinou úvodní povídky je lehce tělesně postižený chlapec Helmut, který nemůže být ke své lítosti odveden, aby bojoval po boku svých přátel. Stane se tedy fotografem - a poslední měsíce války nalezne své štěstí ve fotografování trosek Berlína.

Loře z druhého příběhu je dvanáct a poté, co jsou její nacističtí rodiče zajati a odvedeni spojenci, musí se vydat na strastiplnou pouť přes půl země se svými mladšími sourozenci. Zoufalství dětí, jejich hlad a strach jsou příliš krutou daní za chyby, kterých se dopustili jejich rodiče.

Co by tomu řekl dědeček?

Jediný dospělý hlavní hrdina knihy Micha se v devadesátých letech rozhodne sestavit rodokmen svojí rodiny a pídí se díky tomu po tom, co dělal jeho milovaný dědeček za války. Zjistí, že sloužil u Waffen SS. Vojenská elita. Hrdinové první linie. Skončil v ruském zajetí. Co vlastně provedl? A proč Michu zajímá až teď? Otec jeho přítelkyně je Turek. Co by si o tom pomyslel dědeček? Ten hodný dědeček, který chlapci četl, když byl malý, a kreslil mu ptáky a veverky.

Vyrovnat se s vlastní historií není jednoduché - zejména pokud nejde jen o minulost něčeho tak vzdáleného, jako je vlastní národ, ale o historii něčeho tak blízkého, jako je vlastní rodina. "Autorka, která zkoumá zkušenosti obyčejných Němců - potomků nacistů nebo sympatizantů nacismu - o nich ale píše s laskavým, vzácným pochopením a lidskostí," charakterizoval knihu New Yorker.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

RECENZE: Zápletkou Grófka neoslňuje, poetikou ano

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Touha po svobodě a sebeurčení zmítá duší osmnáctileté hrdinky nejnovějšího románu spisovatelky Lenky Horňákové-Civade...

Najdete na iDNES.cz