Rusko, jež rdousí vlastní dějiny. Vychází nový Sorokinův román Telurie

  9:06aktualizováno  9:06
Vychází nejnovější román Vladimíra Sorokina Telurie, jenž popisuje blízkou budoucnost Evropy jako novodobý středověk plný křižáků. Napsal ho jako reakci na Umberta Eca, nešetří ovšem kritikou ruské minulosti.

Vladimir Sorokin napsal nový román Telurie. | foto: http://russianmind.com

Jako by Vladimír Sorokin napsal Den opričníka znovu a z jiné perspektivy, drsněji, kritičtěji. Takový je jeho nový román Telurie, ostatně i jiné jeho prózy z posledních let si pohrávají se stále týmž tématem - budoucnost Ruska je spíš jeho návratem k barbarské minulosti. V Moskvě vyšel titul vloni na podzim, díky překladateli Liboru Dvořákovi a nakladateli Vladimíru Pistoriovi se objevuje i na českých pultech.

Opět jde o dystopii, vizi podivné budoucnosti po dvou ničivých muslimsko-křesťanských válkách. Jenomže zatímco v Opričníkovi bylo v roce 2027 nastoleno nové carství, v Telurii se píše rok 2054 a evropským prostorem se rozlila jakási postapokalyptická verze středověku. Ulpívá na lidech i společenských strukturách tak temně a mazlavě, jako odkapává olovo z tavících soustav v první kapitole románu.

Těch kapitol je padesát a každá je jiná, každá popisuje nový svět z jiného úhlu. Jde tu i o to, kdo zničil matičku Rus, zda "německýma rukama Angličané", či "stalinští židáčtí komisaři". A odpověď, že "Rusko se zardousilo samo", je v současném kontextu evropského dění stejně odvážná jako trefná.

Od templářů k trepanaci

Sorokin vkládá svým hrdinům do úst řadu kritických prohlášení, filozofují například nad tím, kdy se obnovila ruská národní identita nebo kdy stát vzdal ideu postavit nesmírně dlouhou Velkou ruskou zeď - když lidi rozkradli cihly. Rusko líčí i jako draka, který požírá vlastní občany: "Tři Velcí Plešouni zničili dračí zemi. První z nich byl filuta s bradkou, ten zbořil Ruskou říši, druhej v brejlích se skvrnou na pleši povalil Sovětskej svaz a ten s tou malou bradou zničil strašlivej stát jménem Ruská federace."

Román se hemží křižáky, kentaury i starými známými opričníky - carovými strážci. Moc přebírají templáři, hledá se nový ráj. Samotný Sorokin přiznává, že jeho nejnovější kniha vznikla jako odpověď Umbertu Ecovi v diskusi o konci středověku. Tady středověk trvá. Je tu i tehdejší vize věčného ráje, jen dosáhnout ho lze už na zemi. A sice díky nové trepanační technice - přímo do mozků se aplikují za pomoci naplněných zářících telurových hřebů sny, jež chce každý snít.

Podobně jako se muslimové vydávají na pouť do Mekky, obyvatele Sorokinova šíleného světa přitahuje demokratická republika Telurie ležící na Altaji, jež žije z telurské psychické chirurgie.

Přestože Sorokinovy prózy jsou kritické a představují Rusko ovládané různými druhy legálních mafií, jeho knih se prodávají vysoké náklady.

Zatímco dřív byly demonstrativně páleny a v Sovětském svazu jich několik vyjít vůbec nemohlo, dnes sílí spíš kritika z řad protirežimních intelektuálů, kterým se nelíbí přílišná autorova masovost. Vladimír Sorokin je zkrátka enfant terrible současné ruské literární scény.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Nominaci na Magnesii Literu má Denemarková, Stančík i Szantó

Autoři nominovaní na Magnesii Literu se svými knihami (5. března 2019)

Do boje o letošní výroční knižní ceny Magnesia Litera vstupují Radka Denemarková, Petr Stančík nebo Tereza Semotamová....

Už jsem nechtěl mlčky pracovat pro tanky, co obsadily Prahu, píše básník

Spisovatel a básník Vadim Delone

Česky poprvé vychází vzpomínková kniha ruského autora Vadima Deloneho Portréty v ostnatém drátu.

Vzdávají hold Petru Mukovi, bojují s démony. Představují se hudební Muka

David Randuška alias Muka

Písní Nezázemí se představuje nový hudební projekt Muka. Mladého tvůrce Davida Randušku k jeho založení inspirovalo...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG (28-33.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz