SMS román na 160 znaků

NEDIVTE SE, POKUD V NASLEDUJICIM TEXTU OBCAS NEBUDOU HACKY NEBO CARKY. JE TO V PORADKU. REC TOTIZ BUDE O NEJLEPSICH LITERARNICH ESEMESKACH. "Robinson Crusoe, Vojna a mír, Sněhurka a sedm trpaslíků. Určitě jste některou z nich alespoň jednou četli. Co kdybyste je zkusili převyprávět ve sto šedesáti znacích?" Tahle výzva byla poněkud nečekaná. Středeční večer v pražském Klubu Lávka měl totiž patřit výhradně vyhlašování výsledků soutěže obdobného charakteru, jen s volnějšími pravidly.
O několik minut později skýtal sál zvláštní pohled: jedni lovili v kapsách či kufírcích, připravení třímali mobilní telefony v ruce, zatímco ti nepřipravení se drali o papír. Ostatně čekaly na ně neodolatelné ceny: červená plážová deka, pouzdro, co vypadá jako penál, ale jsou v něm šroubováky, a hodinky.

Čas vymezovaly tři skladby od skupiny Neřež, kterým vytvářelo jemný podkres plechové pípání, vrčení a pískání. Vzešla z toho Vojna a mír coby POETICKA JATKA. Sněhurka a sedm trpaslíků jako FORMA TZV. KINDERHORRORU. Autorka ještě přisadila, že tato jemná pohádka je DOKLADEM LIDSKE ZAOSTALOSTI, RODINNA TEMATIKA S PRVKY NADPRIROZENA. SEXUALNI PODTEXT. Jednu z cen vyhrál Robinson Crusoe: BOURE. OSTROV. SAM. NUDA K UKOUSANI. OTROK PATEK. NUDA PRACE SOBOTA NUDA PRACE NEDELE ATD. ZACHRANA. Plážovou deku si přišel převzít blonďatý ostrý hoch s pestrým tetováním, který se do objektivu fotografa divoce zašklebil.

Vítěz soutěže

2 ROKY CEKAM. KDYZ TVA ZENA USNE, POSLES MI SMS: CHCI TEBE A NE JI! VCERA JSEM VAS VIDELA, TO BRISKO JI SLUSI. POCITAM. TEHDY JSI NEMEL KREDIT. NEVADI. TAK CEKAM DAL. (Jezina)
Kdo si chce přečíst více ukázek zaslaných prací, nalezne je v nejnovějším, 31. čísle týdeníku Reflex včetně názoru porotců. Všechny příspěvky jsou k nahlédnutí ZDE.
Po zpestřovacím klání přišly na řadu výsledky regulérní soutěže, kterou v červnu vyhlásil časopis Reflex a sešlo se v ní čtyři sta padesát příspěvků. Kdokoli mohl napsat cokoli na sto šedesát znaků a odeslat na uvedené mobilní číslo. O literárních kvalitách rozhodovala pětičlenná porota, jež sestávala ze spisovatelů Michala Viewegha, Ondřeje Neffa a Zdeňka Zapletala, z publicisty Ivana Straky a šéfredaktora Reflexu Petra Bílka. Počítala se jen jedna zpráva na hlavu; e-mail neplatil.

Prvotní úvahy iniciátora soutěže Miloše Čermáka vedly nicméně trochu jiným směrem, soutěžící měli být jen spisovatelé a literární kritikové. "Museli jsme to zabalit. Z desítek oslovených odpověděli jen tři. Ti ostatní se buď divili, co je to za blbost, nebo odsekli, že je to pod jejich úroveň. Jeden kritik mně zase vysvětloval, že si není jistý, zda ten mobil vůbec má. A to jsem mu na něj volal," líčil trpké zkušenosti Čermák.

Verdiktu poroty naslouchali prošedivělí gentlemani v kravatách stejně jako piercingoví borci, dámy v lakovkách i dívky v pantoflích, sem tam posedával nějaký ten důchodce. A pak že esemeskují jen teenageři!

Zástupce jedné z mobilních společností tvrdil, že podle nejnovějšího průzkumu jsou Češi největšími psavci stručných textových zpráv z celé Evropy - šedesát sedmdesát SMS vychází na každého majitele mobilu za měsíc.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.