Pavel Kohout

Pavel Kohout | foto: Michal Sváček

Nový román Pavla Kohouta se vrací do roku 1948

  • 2
Spisovatel a dramatik Pavel Kohout vydává v těchto dnech svůj nový román nazvaný Smyčka. Vypráví o jaru 1948 v Československu.

Tehdy došlo - slovy autora - k „ ‚spontánnímu historickému sloučení domácích levicových hnutí‘ formou násilného splynutí Československé sociální demokracie s Komunistickou stranou Československa.“

Románu předcházel filmový scénář, podle kterého vznikne příští rok snímek pro Českou televizi. Svou novou knihu Pavel Kohout představí 20. října v knihkupectví Academia. Knihu vydává nakladatelství Pistorius & Olšanská.

O románu autor říká, že je fiktivním politicko-psychologickým dramatem na pozadí skutečných událostí. Komunistická strana Československa po únorovém puči v roce 1948 chtěla odstranit sociální demokracii tak, že ji pohltí sloučením.

Největší překážkou je tomuto kroku v Kohoutově románu univerzitní profesor a poslanec sociální demokracie Felix Fischer, za války člen exilové vlády Edvarda Beneše a uznávaný komentátor londýnského rozhlasu.

On, jeho žena, slavná herečka Kamila Nostitzová a mladý komunistický básník a novinář Jan Soukup jsou vtaženi do dramatické hry plné zvratů, kterou inscenují příznivci i odpůrci sloučení.

Kolem protagonistů příběhu, vzájemně svázaných složitými citovými vztahy, se rychle splétá neprůhledná a čím dál nebezpečnější síť, až všichni tři poznají, že ve hře bez pravidel, která se s nimi hraje, je v sázce jejich svědomí i život.

Novým dílem chce Pavel Kohout „navázat na tradici ´stručných románů´, kterou založil v šedesátých letech můj zesnulý přítel, spisovatel a scenárista Jan Procházka, autor filmových novel Zelené obzory, Noc nevěsty, Kočár do Vídně nebo Ucho.“

Kohout oslavil letos 80. narozeniny, narodil se 20. července 1928 v Praze. Na sklonku 40. let se stal horlivým zastáncem komunistického režimu, pracoval jako kulturní přidělenec v Moskvě, novinář a šéfredaktor Dikobrazu. Psal budovatelskou poezii, posléze se začal věnovat dramatu.

V 60. letech patřil ke kritikům společenských poměrů, po sovětské okupaci v srpnu 1968 nesměl publikovat. Podepsal Chartu 77 a byl vypuzen do zahraničí. Nyní žije převážně ve Vídni.

Kohout je autorem desítek divadelních adaptací i původních her, k nejznámějším patří Taková láska, August, August, August a Ubohý vrah. Píše také romány, například Katyně, Nápady svaté Kláry a Hodina tance a lásky. Své životní osudy popsal ve vzpomínkovém románu Kde je zakopán pes.

Letošní rok je pro Pavla Kohouta z nakladatelského hlediska velmi plodným obdobím. Kromě novinky Smyčka mu vyšly reedice románů Katyně a Hodina tance a lásky, kniha fejetonů O ničem a o všem a nový svazek divadelních her Pět a pat.

,