Nebýt pradědečka, z Viewegha by byl Lukeš

  15:56aktualizováno  11. září 12:40
Populární spisovatel Michal Viewegh vydává společně s deníkem MF DNES speciální edici slavného románu Báječná léta pod psa. Nejen tato kniha přišla na přetřes během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Michal Viewegh při on-line rozhovoru - 11. 9. 2007 | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

ODPOVĚDI MICHALA VIEWEGHA NAJDETE ZDE

Autobiograficky laděná a humoristická Báječná léta pod psa byla v roce 1992 druhou Vieweghovou knihou. Zajistila mu popularitu, jež přetrvává dodnes, i díky filmové verzi režiséra Petra Nikolaeva z roku 1997.

Nová edice knihy, která půjde do prodeje společně s deníkem MF DNES ve středu 12. září za exkluzivní cenu 49 korun, bude obsahovat i mimořádný bonus od autora.
"Dosud se románu prodalo už hodně přes sto tisíc výtisků, takže uvidíme," odpověděl v on-line rozhovoru autor na otázku, zda je nového vydání jeho nejznámější knihy "potřeba".

V roce 2002 navázal na knihu volným pokračováním Báječná léta s Klausem. Do budoucna nevyloučil ani třetí pokračování: "Mezi hlavními postavami mám koneckonců polovinu příbuzenstva, ale pokud napíšu trojku, pak opět ne dřív než po deseti letech od dvojky."

Úspěšně zfilmovány byly i další Vieweghovy romány: Výchova dívek v Čechách (v roce 1996 natočil Petr Koliha), Román pro ženy (pod filmem z roku 2005 je podepsán Filip Renč) a Účastníci zájezdu (loni zfilmoval režisér Jiří Vejdělek). "Teď dodělávám poslední verzi scénáře pro Honzu Hřebejka," naznačil Viewegh, že výčet jeho zfilmovaných titulů není konečný.

K dalším úspěšným knihám pětačtyřicetiletého spisovatele patří dále například generační román Vybíjená, povídkový soubor Povídky o manželství a sexu či letos vydaná novela Andělé všedního dne. Právě tu spolu s romány Vybíjená a Báječná léta pod psa autor v on-line rozhovoru označil za svá nejpovedenější díla.

Z Vieweghovy románové linie vybočují dva svazky jiskřivých literárních parodií Nápady laskavého čtenáře (1993) a Nové nápady laskavého čtenáře (2000) a deníkové zápisy Báječný rok (2006). Autor také často publikuje novinové fejetony, které vyšly knižně ve dvou souborných sbírkách.

Michal Viewegh je původním povoláním učitel, pracoval také jako nakladatelský redaktor. Přestože v roce 1993 získal prestižní Cenu Jiřího Ortena, po většinu své literární dráhy vede boj s literární kritikou, jež mu vyčítá povrchnost a přílišnou komercionalizaci.

Autor je nicméně velkým oblíbencem čtenářů, často pořádá autorská čtení a autogramiády - je jednou z mála literárních osobností, kterým se podařilo dostat na úroveň "celebrity showbyznysu". V minulých letech se také politicky angažoval v rámci volebních kampaní některých stran.

V on-line rozhovoru se čtenáři Michal Viewegh objasnil i své neobvyklé příjmení: "Viewegh je jméno nevlastního pradědečka, ten pravý padl za 1. světové války. Kdyby přežil a kdyby byla splněna všechna další příslušná kdyby, jmenoval bych se Lukeš."

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Sázkaři věří autorkám. Letos se předávají dvě Nobelovy ceny za literaturu

Bookmakeři mají jasno. Nobelovu cenu za literaturu letos získá žena. Do top desítky se nezvykle probojovali jen tři...

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Po ročním pauze způsobené skandálem ve Švédské akademii se letos udělily hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Za rok...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz