Na veletrhu Nobelova cena příliš nezněla

Letošní frankfurtský veletrh sice nabízí statisíce titulů, avšak knížka od čerstvého nositele Nobelovy ceny za literaturu V. S. Naipaula se mezi nimi hledala - zejména těsně po oznámení verdiktu - hodně těžko. Mezi stánky britských nakladatelů bezradně pobíhali reportéři s kamerami či zápisníky a nahlíželi do stánků v naději, že se v nich zaleskne alespoň jeden titul autora, "který se dočkal". Jenže odpovědí jim byly rozpačité úsměvy a občasné výkřiky typu Who is it?
Nejdříve to opravdu vypadalo, jako kdyby letošní laureát nejvýznamnějšího literárního ocenění na světě zajímal pouze novináře. Žurnalisté alespoň rozčísli onu až zmrtvělou atmosféru, která panuje v nejhlídanější hale knižní přehlídky, kde sídlí Američané, Britové, Kanaďané a Izraelci.

"Naipaul. Ano, specializujeme se na něj," tvrdila zástupkyně londýnské pobočky slavného amerického nakladatelského domu Random House. "Ale nic tady od něj nemáme, zkuste to u Penguina," předcházela dalším dotazům. Na otázku, kolik vydali Naipaulových titulů, odpověděla doporučením, ať hledáme v rozlehlých veletržních halách spisovatelova agenta.

Jenže také u onoho "zaručeného" tipu, londýnského nakladatelství Penguin, byl stav tristní. Sice už vyhledali v adresářích, co Naipaul napsal, ale po jeho knížkách jako by se slehla zem.

Britskou čest zachránil až Pan Macmillan, mezinárodní obchodní kolos, který má hlavní sídlo v Londýně. Patří k němu i nakladatelství Picador, které již přineslo přes dvě desítky Naipaulových knih, přičemž nejnovější svazek Half a Life vyšel z tiskárny před několika týdny. Zajímavé však je, že pokud se zeptáte tiskových mluvčí Macmillanu na hlavní recepci, o Naipaulovi neslyšeli. Teprve když dodáte, že před chvílí mu švédská akademie přisoudila Nobelovu cenu, zdvihnou obočí a nasměrují vás k řediteli.

"Nikdy nic nečekáme," usmívá se evidentně zaskočený velitel Picadoru Peter Straus, který prodává třicet až čtyřicet tisíc výtisků od jednoho Naipaulova titulu. Zhruba stejný počet volí v americkém nakladatelství Alfred Knopf, opatrnější je francouzský nakladatel; ten mluví o polovičním nákladu, který bývá volen pro díla tohoto autora.
Všichni však působí více zmateně než rozjařeně - důsledky laureátství jim zřejmě teprve docházejí. Trojice nakladatelů z Anglie, Spojených států a Francie se nakonec odpotácela k veletržnímu baru Mini Pick, kde se za pár marek prodává coca-cola a párky s hořčicí. Na svůj literární vkus a obchodní prozíravost si přiťukli šampaňským, které nešumělo.

Vidiadhar Surajprasad Naipaul.

Nakladatelé V. S. Naipaula slaví ve veletržním baru.

Zpráva o udělení Nobelovy ceny za literaturu V. S. Naipaulovi zaskočila na frankfurtském knižním veletrhu samotné laureátovy nakladatele. Na snímku jsou Peter Straus (vlevo) - ředitel nakladatelství Picador, jež je součástí londýnského kolosu Pan Macmillan - a Sonny Mehia, americký nakladatel z firmy Alfred Knopf.