Miloš Urban vydává Lorda Morda, horor ze starého Josefova

  3:33aktualizováno  3:33
"Oznamuje se láskám vašim, že právě vyšel historicko-hysterický, existenciálně-politický horor Lord Mord. Četba jen na vlastní nebezpečí," píše se na stránkách spisovatele, překladatele a redaktora Miloše Urbana.

Plakát ke knize Lord Mod spisovatele Miloše Urbana | foto: Argo

Jestli bude Lord Mord podobným čtením jako Urbanovo Sedmikostelí nebo jeho Hastrman, za nějž získal v roce 2002 cenu Magnesia Litera, přibude čtenářů, kteří si navíc koupí nějakého Váchala, a čtenářek, které si nalakují nehty na černo a přidají se k nějaké gothické partičce. Určitě ale přibude obyvatel Prahy, kteří se budou bát chodit večer uličkami Josefova.

Josefov byl totiž na sklonku devatenáctého století odsouzen k asanaci podobně jako život lehkých holek, které se tu prodávaly. Hrabě Arco, hlavní postava Urbanova románu,  se rozhodl zachránit z Josefova alespoň jediný dům. Kolem něj však obchází židovské strašidlo, vraždící monstrum nazývané Masíčko. Do vyděšené Prahy přijíždí nevšedně krásná dívka a hrabě Arco má rázem i jiné zájmy než dům na Josefově a problém se strašidlem.

Při četbě Lorda Morda vystupují čtenáři před očima nejenom temné obrazy židovské Prahy, ale i mrtvolné postavy z Schikanederových obrazů, golemův stín i temné Hlaváčkovy básně, jež tenkrát ještě ani nebyly napsané. Dekadence však už vládla napříč uměleckými žánry a byla hlavním životním pocitem.

Morbidita, mysticismus, pesimismus, mučení, bezvýchodnost. To, co je dnes módní pro mladé vyznavače stylu gothic, bylo tenkrát pro mnohé životním názorem. U Miloše Urbana to však obvykle nebývá jen móda - ne víc, než je nutné pro vytvoření kulisy temně vypointovaného příběhu.

"Dívám se, jak dějiny pádí kolem. Nechávám je jít, co s nimi jiného. A potom se naskytne okamžik, kdy lze něco udělat. Zasáhnout do nich," píše Urban. A tohle přesně dělá. Na pozadí temných dějin Prahy přelomu devatenáctého a dvacátého století rozehrává příběh postav, které myslí se zkušeností člověka ze století jednadvacátého. Jako by byly Urbanovy knihy odkojené televizními horory.

"Horor, vraždy, hrůza, která se tam děje, to jsou prostředky, jež udržují čtenářovu pozornost a nutí ho rychle otáčet stránky dál. Myslím si, že hororové romány nemusí být jenom lehké žánrové čtení," vysvětloval Urban svoji fascinaci tímto žánrem.

Miloš Urban však není jen velmi dobře prodávaným autorem hororových románů. Kromě psaní povídek, divadelních her a novel i překládal. A jeho knihy vyšly v němčině, španělštině, holandštině, maďarštině či ruštině. Výtvarně má Urbanovy knihy, které vycházejí u nakladatelství Argo, na starosti Pavel Růt a naprosto v souladu s duchem temného románu je doplňuje lebkami, stvůrami a umrlčíma očima. Tak přichází děsivý Lord Mord.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

Atwoodová se k MeToo vyjádřila dříve, skrze choromyslnou vražedkyni

Spisovatelka Margaret Atwoodová

Do dob, kdy si ženy nemohly po muži ani sednout na pohovku, zasadila Margaret Atwoodová, kanadská držitelka literární...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

Najdete na iDNES.cz