Rutu Modanová

Rutu Modanová | foto: archiv

Knižní tipy: „Ozval se táta v poslední době?“

Většina dnešních tipů moc nadějí neskýtá, jde pod kůži, místy se zařezává až do krve. Ještě že je tady reinkarnace. Alespoň Buddha ji slibuje.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
RUTU MODANOVÁ: Hluboké rány
(BB/art)
Spíš než pro leckoho stále ještě poněkud zavádějící a "snižující" termín komiks této knize opravdu sluší označení grafický román. Kdo si přečte na obálce chválu z úst Joea Sacca, autora komiksových reportáží Bezpečná zóna Goražde a Palestina, je na správné adrese. I Rutu Modanová sází na popsání reality, byť její příběh na rozdíl od Saccových je ryze fabulovaný. Jeho dějištěm je ovšem také "horká půda", konkrétně Tel Aviv a druhotně další neklidné oblasti Izraele. Příběh taxikáře Kobyho, jenž hledá svého (dlužno dodat téměř nenáviděného) otce, údajně zahynuvšího při bombovém útoku, přecházející v hledání sebe sama, vypovídá v druhém plánu mnohé o způsobu života v zemi, ve které je po každých televizních zprávách radno obvolat všechny příbuzné, jsou-li v pořádku...

TIP TÝDNE - Napětí
TESS GERRITSENOVÁ: Mefisto
(Knižní klub)
Populární autorka ve svém novém thrilleru zkoumá samu podstatu zla. V bostonské luxusní čtvrti Beacon Hill se členové mystického klubu Mefisto pokoušejí prostřednictvím historických údajů i tajemných náboženských symbolů dokázat pravdivost teorie, že v lidské společnosti žije osobně Satan. Po brutální vraždě mladé ženy, jejíž krví vrah napsal na zeď latinský výraz Peccavi, Zhřešila jsem, se do příběhu zapojuje vyšetřovatelka Jane Rizzoliová a soudní lékařka Maura Islesová. Mezi členy Mefista se šíří strach a zákeřný nepřítel stále uniká.

TIP TÝDNE - Pro děti
MARTINA DRIJVEROVÁ: Příběhy z hradů a zámků
(Knižní klub)
Zkušená autorka knih pro děti tentokrát převyprávěla dvacet pohádek nejrůznější provenience, které spojují prostředí vepsaná do názvu. Kromě tradičních oblastí původu pohádek (Čechy, Slovensko, Španělsko, Francie, ale i Čína a Indie) se díky Drijverové můžeme setkat i s pohádkovou tematikou pro nás zatím "nevytěženou", například z Pobaltí (Estonsko, Litva), Balkánu, Skandinávie, Mexika či netradičních asijských zemí (Mongolsko, Kirgizie).

TIP TÝDNE - Klasika
DUŠAN ZBAVITEL (ed.): Raný indický buddhismus
(Argo)
"Ctihodný Nágaséno, smím se tě otázat?" "Ptej se, velekráli." "Již jsem se zeptal." "A já jsem již odpověděl." Na cos mi odpověděl?" "Na to, na co ses mne ptal, velekráli." Pro mnohé možná přímo esenciální ukázka buddhistického textu - konkrétně jedna část Milindapaňhy, Otázek Milindových, jež jsou součástí druhého svazku edice Základní texty východních náboženství. Těžiště tohoto výboru ovšem tkví především v Buddhových rozpravách a mravních naučeních (Suttapitaka) a v pravidlech řádové disciplíny (Vinajapitaka). Nechybí ani známá sbírka filozofických dvojverší Dhammapadam.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MARK KURLANSKY: 1968 - Rok, který otřásl světem
(Slovart)
Letošní šílenství kolem "osmičkového" roku s sebou nese ambivalentní průvodní jevy. Těmi pozitivnějšími jsou seriózní publikace (ale třeba i televizní dokumenty a diskusní pořady) na toto téma. A ta od Newyorčana Kurlanského je jednou z nich. Autor v ní podává ucelený a povšechný, ale nikoli povrchní pohled na světové dění v roce 1968. "Nikdy se neodehrál rok, který by se podobal tomu s označením 1968, a je nepravděpodobné, že se ještě někdy odehraje," píše Kurlansky v samém úvodu. Hlavním pozitivem knihy je nejen velmi plastický styl, kterým autor píše, ale také jeho záběr, který zohledňuje zdaleka nejen politiku, ale také kulturu a dovozuje, nakolik se zejména tyto dvě součásti světového společenského života právě v tomto roce (a v 60. letech vůbec) ovlivňovaly.

DÁLE VYŠLO:
JAN BURIAN: Ženy, muži a jiné básně
(Galén)
Sice nebývá zcela zdravé zaměňovat písňový text s básní, jsou ovšem i výjimky. Burianovy texty z alb Dívčí válka, Muži jsou křehcí a Zrcadlo, které tvoří většinu jeho nové knihy, se totiž dají klidně číst bez toho, aby k nim hrála hudba. Jako rozbolavělé portréty i příběhy mužů a žen, které denně potkáváme - a kterými možná jsme my sami.

ARNOŠT LUSTIG: Modrý den (Knižní klub)
Třináct starších povídek žijícího klasika české literatury, inspirovaných, jak je u autora zvykem, obdobím druhé světové války, holocaustem a prostředím koncentračního tábora, vychází v novém uspořádání a s doslovem Vladimíra Karfíka.

JOY FIELDINGOVÁ: Zachráníš mě ráno (Ikar)
I mezi českými čtenáři mimořádně oblíbená kanadská autorka bestsellerů a filmových scénářů tentokráte ve svém nejnovějším detektivním románu, plném zvratů a falešných stop, zavádí do zapadlého ospalého městečka na Floridě, kde byla zavražděna nejkrásnější studentka střední školy.

1000 SPORTOVNÍCH VOZŮ (Knižní klub)
Jestliže v minulých svazcích této edice, představujících vždy 1000 značek dopravních prostředků jednoho typu, figurovaly občas vyloženě fajnšmekrovské entity typu tahačů, lokomotiv či hasičských vozů, sportovní auta v této knize asi osloví úplně každého. Ladné tvary "nejkrásnějších a nejrychlejších automobilů své doby", jak stojí v podtitulu, jsou vlastně uměleckými díly.

MUDr. ROMAN KUFA, RADKA ČERVINKOVÁ: Plastická chirurgie krok za krokem (Nakladatelství XYZ)
Kniha předního českého plastického chirurga provází zájemce těmi nejčastějšími typy operací - zvětšení či zmenšení prsou, liposukce, úprava nosu a uší či facelifting. A to nejen slovy, ale především obrazem. Mnohé fotografie jsou ale z hlediska laika skutečně jen pro silné žaludky...