Knižní tipy: Jak se žije v Putinově kriminále

  16:59aktualizováno  16:59
Vězeňská literatura není jen Souostroví Gulag nebo Motýlek. Otřesné věci lze zažít i ve zdánlivě civilizovaném dnešním Rusku.

Tig Hague | foto: Mladá fronta

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
TIG HAGUE: Zóna 22
(Mladá fronta)
Zóna 22 je ve své autenticitě šokujícím vylíčením osudu mladého Brita a jeho boje o přežití v krutých podmínkách vězeňského tábora v putinovském Rusku. Hlavní hrdina Tig odlétal pouze na pár dní na rutinní služební cestu, jež byla každoročním vrcholem jinak monotónního zaměstnání v londýnské bance. Pár hodin nato na moskevském letišti jej potkala veliká nepříjemnost. Nepochopil, že od něj jeden z celníků za urychlení vstupu do země žádá úplatek, a proto ho vytahuje z řady, aby mu prohledal zavazadlo. V kapse starých džínů mu však našel zapomenutý kousíček hašiše, tak malý, že by se jím v Británii nikdo nezabýval. Jenže nyní se ocitl v jiných poměrech, a než se naděje, putuje ještě před soumrakem do moskevského vězení – a to je pouze přestupní stanicí na cestě do vězeňského tábora s názvem Zóna 22 v bezútěšných, odlehlých pustinách Mordvinska, kde stráví několik let.

TIP TÝDNE - Napětí
ROBERT HARRIS: Duch
(Knižní klub)
Thriller z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh námezdného "psavce", který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a spisovatel si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet.

TIP TÝDNE - Pro děti
VOJTĚCH STEKLAČ: Bohoušek & spol.
(Nakladatelství XYZ)
Bořík, Mirek, Čenda a Aleš jsou čtyři kluci z pražských Holešovic, jejichž hlavním nepřítelem je, kromě všech dospělých, spolužák Bohoušek. Všechno zná a ví, má samé jedničky a všichni dospělí jim ho dávají za příklad. Když se kluci dozvědí, že ve sběru papíru opět zvítězil Bohoušek, rozhodnou se proti tomu něco podniknout. První svazek plánovaného kompletního vydání legendárních příběhů Vojtěcha Steklače možná vzbudí lehkou kontroverzi u rodičů těch, které by měly knihy oslovit: zatímco tatínkové mají podoby kluků spojené s nenapodobitelným malířským rukopisem Adolfa Borna, novou řadu reedic zdobí obrázky mladého uznávaného komiksového kreslíře říkajícího si Vhrsti.

TIP TÝDNE - Klasika
LEWIS CARROLL: Zamotaný příběh
(Dokořán)
Soubor deseti krátkých humorných povídek vycházel v letech 1880-1885 jako časopisecký seriál. Autor slavné Alenky Lewis Carroll skryl do každého příběhu nejméně jeden hlavolam z aritmetiky, algebry či geometrie a jeho tehdejší čtenáři mu posílali více či méně seriózní řešení. Došlé odpovědi Carrollovi posloužily nejen pro výklad daného matematického úkolu, ale také jako příležitost k dalším hříčkám a hrátkám, jež tvoří druhou část knihy. Zamotaný příběh má veškerý šarm a důvtip Carrollových proslulých děl a podle mnohých čtenářů je dokonce nejzdařilejším autorovým pokusem o kombinaci humoru a matematiky.

TIP TÝDNE - Pro poučení
BOHUSLAV BROUK: O pošetilosti života i smrti
(Volvox Globator)
BOHUSLAV BROUK: O funkcích práce a osobitosti (Volvox Globator)
Předmětem zájmu Bohuslava Brouka (1912-1978) v eseji O pošetilosti života i smrti je fenomén úmyslné smrti neboli sebevraždy. Autora zajímá jak fenomén samotný, jeho historie, tak rovněž vývoj názorů na něj. Svým typickým, nekompromisním a čtivým stylem postupně ve čtyřech kapitolách zkoumá sebevraždu z pohledu psychologického, eticko-náboženského, filozofického, sociologického či právního. Esej O funkcích práce a osobitosti nekompromisně předkládá syntézu Freudovy psychoanalýzy a Adlerovy individuální psychologie aplikovanou na řadu lidských činností.

TIP TÝDNE - Komiks
HERGÉ: Tintin v zemi černého zlata
(Albatros)
Černé zlato je chronologicky patnáctým Tintinovým dobrodružstvím. První černobílá verze začala vycházet roku 1939, Hergé umístil děj do vymyšlené arabské země Hemed, kde spolu soupeří dva ropní šejkové posedlí touhou po moci. Mezi nimi se ocitá Tintin a snaží se polapit zlotřilého padoucha dr. Müllera, s kterým se setkal již v příběhu Černý ostrov. Jízda popletených detektivů Tkadlece a Kadlece pouští patří k nejvtipnějším sekvencím celé série.

TIP TÝDNE - Audiokniha
KAREL ČAPEK: Apokryfy
(Audiostory/Popron Music)
Síla Čapkových apokryfů - proti všem podobným uměleckým útvarům jiných autorů - tkví mimo jiné v tom, že autor jen nepřevrací vtipně známý motiv naruby. Čapek i na té nepatrné plošce novinové povídky dokáže jít do hloubky, neschematizovat, vidět v postavách jejich přednosti i chyby, vcítit se do jejich vnitřního světa. Neboť středem jeho zájmu je člověk. Autor svými apokryfy reflektuje aktuální dobovou situaci, čehož se neodvážil nikdo před ním. Audionahrávku devíti z nich pořídil v režii Dimitrije Dudíka tradičně skvělý Vlastimil Brodský.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

RECENZE: Salvy smrti v Brně. Američan vystihl okupaci věrohodně

Brno

Představa, že Američan napíše o tom, co se dělo za nacistické okupace v Brně, vypadá absurdně. Nicméně Thomas...

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

RECENZE: Jiná Alena Mornštajnová. Tichá, citlivá, skvělá

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová (1963) je v české literatuře doma sice teprve sedmým rokem, ale zvládla už úspěch, na který jiní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz