Knižní tipy: Radiohead hrají Palahniukovi k zalykání

  16:38aktualizováno  16:38
A taky k neobvyklým sexuálním praktikám a spoustě dalších věcí. Prostě ke všemu, "co by Ježíš rozhodně neudělal". Alespoň v románu Chucka Palahniuka.

Chuck Palahniuk | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
Tip týdne - Beletrie
CHUCK PALAHNIUK: Zalknutí
(Odeon)
V novém vydání se objevuje román kultovního amerického spisovatele (1962), ve kterém opět osvědčil mimořádný smysl pro černý humor a cynismus, dar konstruovat neobvyklé zápletky a vymýšlet si zcela vyšinuté hrdiny, zabývající se rozhodně netuctovými činnostmi. V jejich barvité galerii zaujímá protagonista tohoto románu jedno z předních míst. Aby mohl platit nákladnou lékařskou péči své matce, vymyslí důmyslný plán: v restauracích předstírá, že se zalyká jídlem, a lidé, kteří jej zachrání, jsou tak nadšeni svým hrdinstvím, že jej po léta finančně podporují. Kromě toho pracuje v bizarním skanzenu raně koloniální Ameriky a dochází na terapeutická sezení, kde se snaží zbavit své mánie lidé chronicky závislí na sexu. Viktor zde ale spíš než léčbu hledá nové partnerky a nezvyklé sexuální techniky. Roku 2008 byl podle scénáře a v režii Clarka Gregga natočen stejnojmenný film se Samem Rockwellem v hlavní roli a s hudbou skupiny Radiohead.

Tip týdne - Napětí
ROBERT B. PARKER: Vysoké sázky
(BB/art)
V dalším dílu série, jejímž hlavním hrdinou je Jesse Stone, policejní šéf z městečka Paradise v Massachusetts, Parker rozehrává několik jen zdánlivě paralelních dějových linií, které se protnou v dramatickém závěru s překvapivým vyvrcholením. V Paradisu se po deseti letech objevuje nájemný zabiják Wilson Cromartie řečený Vrána. Ukazuje se, že jej najal vlivný floridský mafián Louis Francisco a chce po něm, aby zabil jeho bývalou manželku a unesl dceru, které v Massachusetts žijí pod falešnými jmény. Situace se však komplikuje a celému Paradisu hrozí krveprolití; Jesse Stone je donucen spojit síly s Vránou, uzavřít s ním několik propletených záležitostí v jediném okamžiku a naplánovat napínavé finále.

Tip týdne - Pro děti
ROBERT LOUIS STEVENSON: Ostrov pokladů
(Knižní klub)
Zřejmě nejslavnější pirátský příběh všech dob a jedna z nejpopulárnějších knih pro kluky vůbec - vychází v klasickém překladu Aloyse Skoumala a s krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana. Podle knihy bylo natočeno několik filmů i televizních seriálů, nechali se jí inspirovat i další spisovatelé. "Poklad kapitána Flinta" vešel mezi popkulturní archetypy, stejně jako jeden z protagonistů, bývalý pirát, jednonohý Dlouhý John Silver. Ostrov pokladů je zkrátka jednou z knih, které by měly být na trhu k mání neustále.

Tip týdne - Klasika
JOHANN WOLGFANG GOETHE: Faust
(Academia)
Co bylo řečeno v souvislosti s Ostrovem pokladů, platí o Goethově básnickém dramatu Faust dvojnásob: coby jedna z nejvýznamnějších knih dějin světové literatury by měl být na pultech, kdykoli další generace doroste k jeho vstřebání. Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) na svém stěžejním díle pracoval od roku 1772, přepracoval jej v roce 1808 a dopsal necelý rok před smrtí, v roce 1831. Stávající vydání v grafické úpravě a s ilustracemi Pavla Růta přináší známý český překlad Otokara Fischera.

Tip týdne - Pro poučení
E. KUBŮ, J. ŠOUŠA (ed.): Finanční elity v českých zemích (Československu) 19. a 20. století
(Dokořán)
Dějiny českého, resp. československého peněžnictví v předminulém a minulém století jsou v zemi i v obci pořád trochu na okraji zájmu. Zvlášť to platí o zkoumání významných postav v čele a na důležitých postech zdejších bank, pojišťoven, záložen apod. O kolika významných tuzemských finančnících té doby se ví víc než jen to, že žili a kde působili? S nadsázkou řečeno, o pěti a půl. Sborník příspěvků  čelných hospodářských historiků představuje špičky finančních ústavů na území českých zemí a Československa jako manažery svých podniků, sleduje jejich politické, společenské, ale i rodinné vazby. Zároveň ukazuje, na kolik různých způsobů lze s tématem naložit. To všechno se počítá.

Dále vyšlo:
KAREL HYNEK MÁCHA: Lůnysvit
(Odeon)
"Kapesní" antologie jednoho z nejlepších českých básníků všech dob přináší výběr z básní, které předcházejí Máchovu stěžejnímu dílu, básnické skladbě Máj, včetně českých překladů německy psaných juvenilií. Představuje setkání s verši zbytečně zakrytými stínem autorova vrcholného díla.

MICHAL PŘIBÁŇ: Prvních dvacet let (Host)
Publikace se zabývá literárním životem prvního dvacetiletí existence českého protikomunistického exilu, tedy období mezi únorem 1948 a srpnem 1968. Největší pozornost autor věnuje zakladatelům České kulturní rady v exilu, u nás dosud málo známému vydavateli Antonínu Vlachovi a jeho jmenovci, básníkovi, prozaikovi a redaktorovi Robertu Vlachovi.

Kuba (Ikar)
Průvodce z řady Společník cestovatele představuje ostrov v srdci Karibského moře jako idylu, kde se kouří ty nejlepší doutníky a na němž návštěvník najde především překrásné pláže, korálové útesy a jedinečné přírodní scenérie v nížinách i pohoří Sierra Maestra. O totalitním režimu a politických vězních prakticky ani slovo - to ale od cestovního průvodce asi čeká málokdo.

ABRAHAM LEWIN: Pohár slz (Academia)
Deník varšavského učitele představuje jeden z nejpůsobivějších záznamů o životě v židovském ghettu a o holokaustu. Zázrakem se zachránil v tajném podzemním archivu, zatímco jeho autor pravděpodobně zahynul i se svou dcerou v koncentračním táboře Treblinka.

LÉO MALET: Slunce vycházelo za Louvrem (Nakladatelství XYZ)
První z řady "pařížských" detektivních románů s detektivem klasické tvrdé školy Nestorem Burmou v hlavní roli. Všechny se odehrávají v jiném z pařížských obvodů. Každý příběh zachovává atmosféru čtvrti i lidského panoptika, které ji obývá.

JIŘÍ KLOBOUK: Americká žena a jiné povídky (dybbuk)
Dvanáct tematicky různorodých povídek spojuje styl prolínající rovinu reality a imaginace a často až surreálná představivost, pohybující se na hranici snu a skutečnosti. Autor, spisovatel a jazzový pianista, svůj styl přirovnává k hudební improvizaci.

Východ USA (Jota)
Průvodce z populární řady Rough Guides zavádí čtenáře-cestovatele do oblastí oblíbených zejména milovníky "městské turistiky", do hlavního města USA Washingtonu, do Chicaga či do New Yorku. Na své si přijdou i ctitelé kulturních tradic při provázení po americkém Jihu.

MILOSLAV ŠVANDRLÍK: Kdo se bojí, nesmí na hřbitov (Nakladatelství XYZ)
V krátkých povídkách oblíbeného humoristy se prolínají osudy živých i mrtvých, živí hrdinové se zde setkávají s duchy svých nebožtíků, kteří jim všelijak zasahují do života. Knihu samozřejmě ilustroval Jiří Winter - Neprakta.

A. A. FAIR: Blázni umírají v pátek (Nakladatelství XYZ)
Další pod pseudonymem psaný román Erlea Stanleyho Gardnera. Plánovaná vražda majitele realitní kanceláře osnovaná jeho manželkou se nepodaří, násilnou smrtí zemře naopak ona i jeho milenka. Detektiv odhaluje pozadí událostí, čelí utajování různých faktů i nešikovnosti a neochotě policejního komisaře. Za zločinem stojí touha po pěnězích a navíc žárlivost.

HELENE URI: Ti nejlepší z nás (Knižní klub)
Román norské autorky nahlíží mezi lingvisty, do uzavřeného akademického světa, kde mezi zdánlivě "nejlepšími z nás" bují kromě běžných lidských lásek a ambicí i nevraživost, závist a zrada.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Najdete na iDNES.cz