Frankfurt poprvé nabízí komiksy

Vystavovatelé na frankfurtském knižním veletrhu vždy hledí velmi nervózně k závěrečným víkendovým dnům, kdy se brány výstaviště otevírají nejširší divácké veřejnosti. To totiž mimo jiné znamená, že na výstaviště vtrhnou i děti a začnou oždibovat obálky, olupovat stánky a vůbec všemožně škodit. Letos ovšem může být mnohé jinak.

On-line komiksy prezentované na frankfurtském veletrhu najdete ZDE.

Frankfurtští organizátoři totiž zareagovali na vzrůstající oblibu komiksů na německém knižním trhu i na to, jak se tento žánr námětově i formálně v posledních letech rozvinul, a premiérově zařadili do programu samostatnou výstavní expozici věnovanou právě kresleným seriálům.

Své komiksy zde napoprvé uvádí zatím jen okolo čtyřicítky nakladatelů, ale o dětský zájem určitě i tak nebude nouze. Mnohé stánky vypadají totiž spíše jako hračkářství, neboť kreslené figurky na nich přerostly i do podoby vycpaných plyšáků. Znalcům je pak určena druhá část premiérového komiksového představení ve Frankfurtu. Tvoří ji výstava, která ukazuje tvorbu některých důležitých osobností žánru, a také to, jak komiksové příběhy vlastně vznikají. Zde je například expozice prací nedávno zesnulého Američana Charlese M. Schulze, autora komiksového cyklu Peanuts, či ukázka z v Německu velmi oblíbeného komiksového cyklu Mabuse, s nímž trojice mladších ilustrátorů úspěšně pronikla i na francouzsko-belgickou scénu. Francouzský výtvarník, který pod jménem Blutch kromě komiksové tvorby svými ilustracemi pravidelně přispívá i do prestižních listů New Yorker či Liberation, dokonce poskytl organizátorům sled prací, ukazující zrod komiksu od úvodního náčrtu k cílové kresbě.

Součástí úvodního frankfurtského komiksového koutku jsou i doprovodné semináře. Jejich témata? Velmi různá. Včera se například mluvilo o cenzuře v komiksové tvorbě a zítra tu jeden německý výtvarník představí svůj projekt komiksového zpracování Hledání ztraceného času Marcela Prousta. A samozřejmě, že ani v případě tvorby komiksů nechybí žhavá diskuse o tom, jak tento obor zasáhne internet. Na několika počítačích si už návštěvník Frankfurtu může prohlédnout řadu on-line komiksů.

Jediným stínem komiksové premiéry je dosti vlažná, až nevstřícná reakce německých médií. Novináři spekulují, zda komiksy na veletrh vůbec patří, a tvrdí, že jejich příchod je prvním krokem k zřetelné komercializaci frankfurtské akce, za nímž má stát nový ředitel veletrhu Lorenzo Rudolf, který po dvaceti letech letos nahradil Petera Weidhaase. To by ostatně potvrzoval i fakt, že Rudolf vehementně propaguje nástup nových médií do knižního průmyslu.

Návštěvnice veletrhu si prohlíží, jak funguje třídimenzionální elektronická kniha.

Osmadevadesátiletá německá fotografka Leni Riefenstahlová představila ve Frankfurtu svou knihu fotografií Pět životů.

Na veletrhu je letos jedna hala věnovaná komiksu.

Návštěvnící veletrhu procházejí kolem obří knihy.