Ano, čeští filmaři kolaborovali, ale...

  16:24aktualizováno  16:24
Novým příspěvkem k v poslední době s oblibou diskutovanému tématu kolaborace českých umělců za nacistické okupace je kniha historika Lukáše Kašpara Český hraný film a filmaři za protektorátu.

Oldřich Nový a Adina Mandlová ve filmu Kristián - Oldřich Nový a Adina Mandlová ve filmu Kristián | foto: archiv

Mezi Kašparovým dílem a známou knihou na stejné téma Mraky nad Barrandovem, kterou vloni vydal publicista a "lovec nacistů" Stanislav Motl, je podstatný rozdíl, a to v metodice, zpracování i záběru.

Motl vycházel z velké části z ústních vzpomínek pamětníků, vyprávěl především příběhy několika osobností (zejména režisérů Jana Svitáka a Václava Binovce) a jeho kniha je psána šťavnatým publicistickým stylem.

Lukáš Kašpar je vystudovaný historik, což má své klady i zápory. Jeho práce s prameny je přísně vědecká, kniha je v podstatě monografií o dějinách českého filmu od konce 30. do poloviny 40. let se vším všudy. A její zpracování - nyní jsme u zmíněného záporu - chvílemi připomíná rozšířenou diplomovou práci.

Autorský styl ale lze přehlédnout, protože suma informací, kterou Kašpar čtenáři předkládá, je skutečně obdivuhodná (proto je absence jmenného rejstříku citelná a je jedinou skutečně podstatnou chybou knihy). Pozitivem je, že až na velmi drobné poznámky autor zachovává badatelský odstup, fakta pouze uvádí, jistěže interpretuje, ale čtenáři nevnucuje hodnotící, natožpak moralizující názory.

Z jeho knihy jasně vysvítá, že málokdo z českých filmařů zůstal ušetřen alespoň nějaké drobnosti, kterou lze zpětně hodnotit jako kolaboraci. Což se ostatně týká i dalšího a mnohem delšího období českých dějin, komunistického režimu.

Nic ale není černobílé. Pomalu každý "spravedlivý" Čech sice "dobře ví", kdo všechno z nacistických pohlavárů prošel ložnicí Lídy Baarové, ale to, že právě ona díky svým stykům de facto umožnila emigraci Huga Haase před jistou smrtí do Ameriky, se dozvíme málokde.

Další kontroverzní osobnost, filmový podnikatel Miloš Havel, sice s okupanty udržoval společenské i pracovní kontakty, byl to ale právě on, kdo zcela evidentně zachránil minimálně před totálním nasazením desítky českých umělců tím, že je fakticky nebo jen fiktivně zaměstnal na Barrandově.

Fakt, že se mu někteří z nich (spisovatelé Václav Řezáč či Jan Drda nebo režisér Otakar Vávra) po válce "odvděčili" soudními výpověďmi v jeho neprospěch, už jen svědčí o povahových rysech konkrétních osobností.

Kašpar se ovšem zabývá i mnohem širšími tématy než jen konkrétními osobními příběhy. Český protektorátní film zasazuje do kontextu německé kinematografie, seznamuje s propagandistickými metodami Josepha Goebbelse, vypráví o nejvýznamnějších nacistických filmových agitkách i jejich - často umělecky pozoruhodných - tvůrcích.

Vnáší systém do nejrůznějších filmových témat, která okupanti podporovali ať už z důvodů nacistické ideologie ("Krev a půda", oběť pro rodinu, práce) nebo naopak proto, aby diváky odvedli od reality (odtud podpora velkého množství dobových komedií, na které se mnozí z nás rádi dívají dodnes).

Díky Kašparovi si ale můžeme nejen "udělat pořádek" v kusých informacích o tomto smutném období, ale také si uvědomit spoustu detailů, které z dnešní časové vzdálenosti naší pozornosti unikají.

Napadlo by vás například, že Kristián Oldřicha Nového okouzloval dámy po barech v době, kdy všechno bylo na lístky a noční život se prakticky nekonal? A že "Přítelkyně pana ministra" Adina Mandlová měla údajný poměr s ministrem, který tehdy ve skutečnosti byl jen nastrčenou loutkou bez vlivu a prestiže?

Lukáš Kašpar: Český hraný film a filmaři za protektorátu
Libri, 496 stran
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Najdete na iDNES.cz