Zahrada 2006 - Naďa Urbánková - Naďa Urbánková - festival Zahrada, Náměšť na...

Zahrada 2006 - Naďa Urbánková - Naďa Urbánková - festival Zahrada, Náměšť na Hané (5. až 8. července 2006) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Zahrada tleskala Blbeatles a Urbánkové

  • 8
Závěr festivalu Zahrada v Náměšti na Hané, jehož branami prošlo přes třicet tisíc návštěvníků, patřil zpěvačce Nadě Urbánkové.

S kapelou Bokomara si s obrovským entuziasmem zazpívala své největší hity Drahý můj nebo Závidím. Chorál z hlediště jí připomněl dobu, kdy jezdila pravidelně na podobné akce s Country Beatem Jiřího Brabce.

Urbánková měla obavy, jestli její písničky budou lidé ještě znát. Nakonec s ní zpívali všichni a zpěvačka mohla být z publika uchvácena.

"Potvrdilo se mi, že když je člověk upřímný a přinese srdce na dlani, není co řešit a pořád to funguje. A je jedno, jestli mám 15 nebo 67 let. To, co jsem jim poslala, mi diváci tisicínásobně vrátili zpátky. Jsem tak nabitá, že bych mohla zpívat ještě jednou," byla po koncertě nadšená.

Sobota, závěrečný den čtyřdenního hudebního setkání v Náměšti na Hané, dále nabídl irskou kapelu At First Light, oblíběného Vlastu Redla s formací, cikánské Terne čhave nebo závěrečný "nářez" Happy To Meet.

Zajímavá spojení i Krtečci
Program v amfiteátru přinesl kromě hvězd i zajímavá spojení, třeba show Blbeatles, kdy vsetínské duo Žamboši a pražské trio Šantré společně zazpívali směs skladeb liverpoolských "brouků" s doslovným českým překladem.

Nevšední směs nabídla i scéna Kaplička, kde se postupně vystřídali folkař Samson, naléhavý písničkář Vlasta Třešňák a Semtex, výbušná směs parodií na všechno myslitelné i nemyslitelné.

Hlavní festivalové ceny Krteček si odvezly klezmerový Létající rabín z Prostějova, folkrockový Divozel z Košic, folklorní 16 strun a šmytec ze Šternberka a trampští Pupkáči z Lipníka nad Bečvou. Mezi písničkáři zvítězila Jana Šteflíčková, jinak herečka pražské Ypsilonky.

"Dopadlo to úplně jinak než loni, kdy všichni Krtci putovali do Čech. Něco se v tom kraji přihodilo, domácí kapely o sebe začaly konečně dbát, nejen laděním nástrojů, ale i propagací. A hlavně diváci z Hané přišli podpořit svého šerifa, abych tak řekl. To je dobrá zpráva a vůbec mě netrápí, že jsou ty kapely místní," řekl dramaturg Zahrady Michal Jupp Konečný.

Pořád sází na mládí
Mnoho kapel uspořádalo na festivalu neoficiální recitály, před zámkem, na tábořišti nebo v hospodě. "Vždy tam byly obrovské hloučky lidí, davy, které poslouchaly, aniž to bylo ozvučené. Vyrostla tak pátá regulérní scéna, a tyto kapely dokázaly, že jim jde o to se nějak představit, a festival byl najednou rozezpívaný všude," poznamenal Konečný.

Mladé kapely jsou podle něj čím dál různorodější, zmizel dříve častý vzor Nezmarů nebo Kamelotu. Většina z nich hledá svoji tvář. "A to diváky baví. Ne slyšet šest stejných kapel za odpoledne, ale pořád něco překvapivého. V tom vidím plus Zahrady, ten hledačský prostor," řekl Konečný.

Podle něj zůstává předností Zahrady právě přítomnost českých kapel, nejen slavných, ale i těch, které se díky Krtečkovi dostaly nahoru. "Dnes je módou mít co nejvíc zahraničních kapel. To ale není naše cesta, hosté jsou spíše třešnička na dortě, lahůdka pro porovnání," podotkl dramaturg.

Festivalu letos oproti loňské závěrečné průtrži přálo počasí, takže jediným stínem, který zůstane v paměti, jsou rozbité silnice po celé Náměšti na Hané, kde jízda často kvůli mnoha obrovským dírám připomínala spíše slalom.

,