Rozchod Allman Brothers byl správné rozhodnutí, říká Warren Haynes

  10:18aktualizováno  10:18
Warren Haynes je jedním z nejsledovanějších kytaristů současnosti. Nedávno vydal nové sólové album Ashes & Dust, nyní se nachází na evropském turné a zahraje vůbec poprvé v Česku. ve čtvrtek 12. listopadu bude hlavní hvězdou jubilejního 20. ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku.

Warren Haynes | foto: Danny Clinch

Jméno Warrena Haynese je spojeno především se dvěma bluesrockovými kapelami. Absolutními legendami tohoto žánru Allman Brothers Band, ve kterých hrál od jejich znovuzrození v roce 1989 s krátkou pauzou až do loňského zřejmě definitivního rozchodu, a pak s jeho vlastní kapelou Gov’t Mule, kterou založil v roce 1994 a jež je proslulá mimmořádnou aktivitou a koncerty až „springsteenovské“ délky.

Warren Haynes: Ashes And Dust (obal alba)

Warren Haynes: Ashes And Dust (obal alba)

Nové sólové album Warrena Haynese Ashes & Dust leckteré jeho fanoušky překvapilo. Nahrál je s akustickou neobluegrassovou kapelou Railroad Earth a nechal se inspirovat americkou lidovou hudbou, kterou má v krvi. To samozřejmě neznamená, že by rezignoval na své mistrovství ve hře na elektrickou kytaru. Jen je dal do služeb výrazněji strukturovaných písniček.

Máte velmi široký hudební záběr. Znamená pro vás, a na hudební scéně současnosti obecně, ještě něco „žánrová čistota“?
Máte pravdu, rád míchám vlivy dohromady a hodně mé hudby je kombinace různých stylů. Nicméně jako posluchač se člověk vždycky musí rozhodnout, jaké mix je pro něj ještě přijatelný a jaký už hudbě škodí.

Crossroads Guitar Festival 2013 - členové The Allman Brothers (zleva Derek

Jádro poslední fáze The Allman Brothers Bandu: zleva Derek Trucks, Gregg Allman, Warren Haynes

Dlouhá léta jste hrál s kapelou Allman Brothers Band, která pravděpodobně definitivně ukončila svoji činnost. Čeho na tomto rozchodu nejvíce litujete?
Myslím, že nám všem společné hraní chybí. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že přestat koncertovat bylo správné rozhodnutí. Takže nelituji ničeho.

Jako host nebo v nejrůznějších jednorázových projektech jste si zahrál s dlouhou řadou hudebníků. Existuje někdo, s kým byste ještě někdy rád stál na pódiu nebo ve studiu?
Měl jsem to štěstí, že už jsem si zahrál s většinou lidí, které bych na takový pomyslný seznam zařadil. Chybí mi jich už jen opravdu pár, například Neil Young, Jimmy Page, Mark Knopfler nebo Tom Waits.

Crossroads Guitar Festival 2013 - Eric Clapton a The Allman Brothers (vlevo

Crossroads Guitar Festival 2013 - Warren Haynes a Eric Clapton

Vaši diskografii z velké části tvoří živé nahrávky. Znamená to, že upřednostňujete koncertování před studiovou prací?
No, samozřejmě mám radši živé hraní, což ale neznamená, že by mě práce ve studiu nebavila. Ostatně, s Allman Brothers, s Gov’t Mule nebo pod svým vlastním jménem jsem vydal kolem dvaceti studiových nahrávek. Je pravda, že kromě nich jsme s kapelami vydali poměrně hodně koncertních záznamů. Ty jsou ale jaksi navíc.

Jste velmi aktivní s kapelou Gov’t Mule i v dalších projektech. Vedle toho se věnujete i sólové dráze. Podle čeho svoje aktivity vyvažujete? Jak vycítíte, že přišel čas na sólové album?
Když napíšu dostatek písniček, které drží spolu pohromadě a nezdá se mi, že by se hodily do repertoáru Allman Brothers nebo Gov’t Mule, vyjde mi z toho, že je čas na nové sólové album. Nicméně vybalancovat můj čas dá hodně práce a vyžaduje to dokonalou spolupráci. Myslím, že můj management s tím má plné ruce práce.

Warren Haynes

Warren Haynes

Na novém albu Ashes & Dust jste se obrátil k žánru, který je označován „americana“ a podstatný podíl v něm mají akustické nástroje. Co vás k tomu vedlo?
Vyrostl jsem v horách Severní Karolíny a odmalička na mě měla vliv apalačská lidová hudba. Dávno předtím, než se začal používat termín „americana“. Písničky jako ty na novém albu jsem psal celý život a už dlouho jsem si přál je v tomto duchu nahrát.

Konkrétně písničky na toto album jste nastřádal za delší dobu? Vyžadovaly právě toto zpracování, nebo si je dovedete představit třeba i v úpravě pro jiný projekt?
Některé jsou úplně nové, jiné staré deset a dokonce i dvacet let. Samozřejmě, část z nich by se dala hrát úplně jinak, ale připadá mi hezké je pojmout právě takhle. Když jsem je psal, tuhle podobu jsem slyšel v hlavě.

Do České republiky přijedete poprvé a budete koncertovat na festivalu Blues Alive. Co pro vás osobně znamená blues? Jaké máte rád?
Blues je nepostradatelná součást mého života. Muzikantů, kteří na mě měli zásadní vliv, je spousta. Za všechny Son House, Elmore James, B. B. King, Freddie King, Albert King, Howlin’ Wolf a Muddy Waters.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

Advantage Consulting, s.r.o.
Java programátor revolučního produktu

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz