The New Animals drží pohromadě slavná minulost

Skupina The New Animals, v jejímž čele stojí zpěvák Eric Burdon a která patří k matadorům britské rhythm&bluesové školy, vystoupí zítra na zimním stadionu pražské Slavie. V roli předkapely se představí spřízněná veteránská formace Canned Heat; historie této kalifornské skupiny sahá až k roku 1966 a její hudební kořeny leží rovněž v blues.
Česká verze písně House Of The Rising Sun (Dům u vycházejícího slunce), která vynesla The Animals mezi hvězdy šedesátých let, dodnes patří k ozdobám večírků i táborákových sešlostí. V roce 1962, kdy se ke čtyřem mladíkům z Newcastlu přidal zpěvák Eric Burdon, je lidé znali ještě jako The Alan Price Combo. Ve Zvířata (The Animals) se skupina proměnila zásluhou Burdonova syrově burácivého zpěvu a vitální muziky. Talentovaná kapela rychle rozprodala svůj první singl, který vydala na vlastní náklady. Nahrávka nadchla londýnského producenta Mickie Mosta, jenž skupinu přivedl do metropole. Druhý singl, upravená verze bluesové písně Baby Let Me Take You Home, vylétl na devatenácté místo britské hitparády a The Animals se rozjeli po ostrovech v roli předskokana rock'n'rollového mistra Chucka Berryho. Rocková úprava neworleanského tradicionálu House Of The Rising Sun, nad kterou vydavatelská firma váhala a již kapela prosadila na další singl, už ovládla hitparády v Británii i USA. Z The Animals se staly velké hvězdy a fandové je skloňovali se stejnou úctou jako Rolling Stones nebo Erika Claptona.
S výjimkou skladby I'm Only Crying se však skupina spoléhala především na převzaté písně od Johna Lee Hookera či Sama Cooka.
Animals neměli takovou soudržnost ani autorské zázemí jako zmínění Stones, procházeli častými personálními změnami. Otec-zakladatel Alan Price, jehož zemitý klávesový rejstřík patřil k poznávacím prvkům stylu The Animals, odešel v květnu 1965 po hádkách s Burdonem, který příliš často holdoval alkoholu a LSD. Zlatá éra The Animals skončila na sklonku roku 1966, kdy se formace během amerického turné rozpadla. Burdon a bubeník Barry Jenkins pak dali dohromady novou sestavu Eric Burdon & The Animals, která vyměnila syrový bluesrock za módnější psychedelii. Ani tato parta nevydržela dlouho pohromadě a po obměnách dostala název Eric Burdon & The New Animals. Koncem roku 1968 ji však věčný smolař Burdon, který několikrát začínal od nuly a jenž si paralelně pěstoval sólovou kariéru, rozpustil. Vystupoval pak s Jimi Hendrixem, točil sólová alba a své představy uplatnil ve skupině War, která se vypracovala na špičku funkové muziky.
Publikum však na The Animals nezapomnělo, a tak se v roce 1983 dala kapela znovu dohromady, vydala album Ark a vyrazila na lukrativní americké turné. Vábení staré muziky nakonec znovu stmelilo The New Animals s Burdonem, který 11. května oslaví už osmapadesáté narozeniny.