Sinéad O’Connor: Když na zámek přijde princ, stačí, když bude bohatý

  2:15aktualizováno  20:42
Irská zpěvačka v sobotu vystoupí na zámku Sychrov, představí zde svůj akustický program. Vstupenky jsou stále v prodeji za 700 korun a podle pořadatelů budou k dostání i na místě. Portál iDNES.cz nabídl svým čtenářům přímý přenos ze zpěvaččina setkání s novináři z pražského klubu Hard Rock Café. "Hlavně hodně sexu," popřála českým fanouškům do letních měsíců.

Irská zpěvačka Sinéad O'Connor vystoupila 2. července v Praze na tiskové konferenci před svým koncertem 3. července na zámku Sychrov | foto: Michal KrumphanzlČTK

Irská zpěvačka před lety pobouřila svět trháním fotky papeže a dojala slzami v klipu Nothing Compares 2U. Letos o sobě zatím dala vědět hlavně novinovými články, v nichž kritizovala Vatikán kvůli kauze sexuálního obtěžování, jehož se dopouštěli kněží.

Sinéad O’Connor: o sexu a princích

Ze setkání s novináři (2. července 2010)

Irská zpěvačka si den před svým koncertem na Sychrově našla čas na setkání s českými novináři. Prozradila jim, že vystoupení na zámku pro ni bude premiérové, a dodala, že akustickým koncertům dává přednost před těmi klasickými s kapelou. "Vlastně při nich více relaxuji, nemusím totiž dávat pozor na celou skupinu," řekla Irka, kterou si většina hudebních fanoušků představí uplakanou a holohlavou v písni Nothing Compares 2U od Prince.

Irská zpěvačka Sinéad O'Connor vystoupila 2. července v Praze na tiskové konferenci před jejím koncertem 3. července na zámku SychrovTentokrát ovšem přijela s nakrátko střiženými tmavými vlasy a křížkem na krku. Otázkám týkajícím se církve, již dlouhodobě kritizuje, se ale vyhnula. "To by bylo opravdu na dlouho, nezlobte se," špitla.

Na dotaz, co by dělala, kdyby za ní na zámek přijel princ, odpověděla jednoznačně: "Ani by nemusel být hezký. Stačí, když bude bohatý."

Při půlhodinovém povídání působila zpěvačka velmi uvolněně a českým fanouškům na léto doporučila jediné: "Hlavně hodně sexu."

Sinéad O'Connor, která už dnes nevystupuje s vyholenými vlasy, se odmítá bavit o svém dětství, bipolární poruše, kterou trpí, i osobní písničce Fire on Babylon, ve které se vypsala z toho, jak byla v dětství sama zneužívána. Prozradila však, jakou na příští rok chystá desku i turné s kapelou.

Colours of Ostrava 2008 - Sinéad O´ConnorPoslední album Theology jste vydala před třemi roky. Chystáte nějaký nový materiál?
Vlastně právě teď trávím čas v Londýně, kde nahrávám zpěv do velké řady písniček na nové album. Trvalo mi to tak dlouho, protože mě zaměstnávaly jiné závazky, jako rodina, koncerty a další práce.

Na co se můžeme těšit?
Album bude směsí stylů, trochu jako ochutnávka všeho, čemu jsem se v hudbě věnovala od své první desky The Lion and the Cobra. To znamená, že na něm budou písničky s elektrickou kytarou i atmosféričtější věci s důrazem na rytmus, náladové, důvěrné a také několik akustických kousků. Ale hlavně to budou opravdové písničky, které mám ráda.

Objeví se na desce i nějací hosté?
Možná budu s někým spolupracovat a možná se na ní objeví i nějaké remixy či alternativní verze. Teď se však teprve snažím dodělat zpěvy. Doufám, že to půjde a deska se začne prodávat někdy začátkem příštího roku.

Sinéad O´Connor

Proč vlastně poslední dobou hrajete jen akustické koncerty?
Už třetí léto jezdím po Evropě pouze s akustickým programem. Je to z toho důvodu, že jedna z variant desky Theology byla akustická a já se rozhodla, že by dávalo smysl hrát ty písničky plus pár dalších ve vysvlečených, akustických verzích.

Co přesně budete v sobotu hrát?
Písničky z období celé své kariéry – od začátků až dost možná i po nějakou úplnou novinku. Na pódiu mám jen další dva muzikanty – kytaristu a klávesistu, který hraje i na kytaru a irskou flétnu. Akustické hraní mám ráda a v budoucnu bude nejspíš součástí mých koncertů natrvalo. Až totiž vyjde nová deska, pojedu turné s celou, tedy elektrickou kapelou.

Zpěvačka, která trvale kritizuje církev

Irská zpěvačka letos oslaví čtyřiačtyřicáté narozeniny. První album The Lion and the Cobra vydala už v roce 1987 a celkově nahrála osm studiových desek, na kterých zkusila folk i reggae.

Colours of Ostrava 2008 - Sinéad O´ConnorKromě hudby se proslavila i "holohlavou" image a kritikou církve, která vyvrcholila trháním fotky papeže Jana Pavla II. Její nejslavnější skladbu, Nothing Compares 2U, napsal Prince. Zítra u nás zpěvačka zahraje po dvou letech akusticky na státním zámku Sychrov s předskokanem Petrem Kolářem.

Když se dnes ohlédnete na tu dívku, která v devadesátých letech trhala fotku papeže, poznáte se v ní?
Vůbec nelituju toho, co jsem udělala. Stále se hněvám a jsem pobouřená církví a sexuálním obtěžováním v ní. Stále jsem to samozřejmě já, ale už je to asi dvacet let zpátky, takže jsem za tu dobu samozřejmě nabrala řadu životních zkušeností, které mě ovlivnily. Tehdy jsem měla jedno dítě, teď mám čtyři. Všichni se měníme, stárneme a zažíváme různé věci. Ale stále jsem to já, Sinéad O'Connor, lidská bytost.

Náboženská témata jsou pro vás stále silná. Přišla vám nedávná reakce Vatikánu na skandály ohledně zneužívání, které hýbaly nejen Irskem, slabá?
Když se podíváte na moje internetové stránky a projdete si odkazy na nedávné rozhovory a články, které jsem dělala, najdete v nich jasně řečeno, co si o tom myslím.

Ve své tvorbě jste se dostala překvapivě i k jamajskému reggae. To je z Irska docela daleko, ne?
Miluju rytmus hudby reggae i její spiritualitu. To, jak mohou muzikanti a zpěváci vyjádřit svoje duchovní pocity prostřednictvím tak krásné, muzikálně zajímavé a přitom i chytlavé hudby, kterou může přijmout kdokoliv kdekoliv na světě. Ať už se o rastafariánství zajímá nebo je mu to jedno. Taky se mi líbí, že je to spravedlivá hudba, která se staví za lidi a jejich práva. Jako reportér vypráví příběhy jejich životů, o jejich soubojích i úspěších. Reggae hudba se dotýká přímo mého srdce a duše.

Důležitým momentem vaší kariéry byly slzy, které jste uronila ve videoklipu k Princově písničce Nothing Compares 2U. Jak se cítíte, když ji zpíváte nebo jen slyšíte dnes?
Pořád tu písničku zpívám hrozně ráda. Je to nádherná skladba, na kterou se lidé odevšad dokážou napojit, ať už rozumí anglickému textu nebo ne. Jde v ní o emoce a pocit, jako ve všech dobrých písničkách. Vím, že publikum chce Nothing Compares 2U slyšet, a pokaždé ji s chutí zazpívám. Tu písničku jsem měla vždycky ráda nejen kvůli tomu, jak byla úspěšná, ale protože ve mně stále dokáže vyvolat emoce.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

KOMENTÁŘ: Léčba jménem The Cure Colours of Ostrava rozhodně prospěla

The Cure - Colours of Ostrava 2019

Čtyři dny nabité muzikou všech myslitelných žánrů, skvělé premiéry i očekávané návraty. Tím vším byly letos Colours of...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Najdete na iDNES.cz