Šéfdirigentem České filharmonie bude Jiří Bělohlávek. Málo pilní muzikanti by se měli bát

  9:07aktualizováno  19:50
Novým šéfdirigentem České filharmonie se stane světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek. V podvečer to stvrdil svým podpisem na ministerstvu kultury. "Ten úkol není malý, samozřejmě," řekl Bělohlávek po slavnostním aktu. Mandátu se ujme na podzim roku 2012.

Pražské jaro 2008 - Jiří Bělohlávek | foto: © Pražské jaro - Ivan Malý

Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V témže roce ukončí spolupráci s českými filharmoniky současný šéfdirigent Izraelec Elijahu Inbal.

Ministr kultury Jiří Besser před podpisem smlouvy uvedl, že převzal závazek za ministerstvo kultury a současnou vládu pro vytvoření podmínek pro Českou fiharmonii. Kontrakt Bělohlávek nejprve podepsal s ministrem, podpisy poté připojili nový generální ředitel filharmonie David Mareček a náměstek ministra kultury Radek Zdráhal, který jej dočasně v ČF zastupuje.

"Je to uznání a velké vyznamenání být povolán k prvnímu tělesu a je to samozřejmě také velikánský závazek," řekl novinářům Bělohlávek.

Detaily smlouvy nebyly zveřejněny. Podrobné umělecké povinnosti bude vedení filharmonie s Bělohlávkem projednávat příští rok. Podle Bělohlávka specifikuje smlouva počet jeho ročních koncertů, předpokládaných zájezdů, výjezdů po Česku i nahrávacích aktivit. V kontraktu podle něj dále stojí, že v příštích šesti měsících vedení ČF a Bělohlávek vypracují návrhy na další zlepšení své budoucí spolupráce.

Ministr kultury v médiích už dříve uvedl, že jméno nového šéfdirigenta oznámí ještě před Vánocemi. Generální ředitel ČF David Mareček však ještě na začátku prosince předpokládal, že se bude jednat až do poloviny ledna.

Vedení ČF o podpis smlouvy s Bělohlávkem, který je považován za nejúspěšnějšího českého dirigenta současnosti, dlouho usilovalo. Jednalo s ním jako s jediným oficiálním kandidátem. Slibuje si od něj mimo jiné i posílení pozice ČF na mezinárodní hudební scéně.

Jiří Bělohlávek

Bělohlávek byl vhodným kandidátem i podle některých hudebních kritiků. Někteří hráči ČF se jej ale mohou obávat vzhledem k jeho pověstné náročnosti, zejména v přípravě na koncerty. Bělohlávek od filharmoniků očekává, že s ním budou skvěle spolupracovat a radovat se z koncertů. Nabídne jim proto veškeré své zkušenosti i svou neutuchající lásku k hudbě. Je přesvědčen, že najdou dostatek prostoru pro společnou práci.

Čtyřiatřicetiletý Mareček prosazoval Bělohlávka již v době, kdy se účastnil konkurzu na šéfa ČF, protože filharmonici prý potřebují silnou dirigentskou osobnost, nejlépe českého původu. Marečka jmenoval ministr kultury do funkce v říjnu poté, co mu ho jako nejvhodnějšího kandidáta doporučila výběrová komise. Mandátu se ujme začátkem února příštího roku.

Bělohlávek u ČF již v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent krátce působil. Jeho odchod znalci hodnotili jako historickou chybu, která zahájila v tělese dvacetiletou krizi. Filharmonici si tehdy v tajných volbách místo něj zvolili Němce Gerda Albrechta za prvního cizího šéfdirigenta. Bělohlávek se tehdy na protest proti způsobu volby své funkce vzdal. Spolupráci s ČF ale nikdy nepřerušil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz