Šéfdirigentem České filharmonie bude Jiří Bělohlávek. Málo pilní muzikanti by se měli bát

  9:07aktualizováno  19:50
Novým šéfdirigentem České filharmonie se stane světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek. V podvečer to stvrdil svým podpisem na ministerstvu kultury. "Ten úkol není malý, samozřejmě," řekl Bělohlávek po slavnostním aktu. Mandátu se ujme na podzim roku 2012.

Pražské jaro 2008 - Jiří Bělohlávek | foto: © Pražské jaro - Ivan Malý

Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V témže roce ukončí spolupráci s českými filharmoniky současný šéfdirigent Izraelec Elijahu Inbal.

Ministr kultury Jiří Besser před podpisem smlouvy uvedl, že převzal závazek za ministerstvo kultury a současnou vládu pro vytvoření podmínek pro Českou fiharmonii. Kontrakt Bělohlávek nejprve podepsal s ministrem, podpisy poté připojili nový generální ředitel filharmonie David Mareček a náměstek ministra kultury Radek Zdráhal, který jej dočasně v ČF zastupuje.

"Je to uznání a velké vyznamenání být povolán k prvnímu tělesu a je to samozřejmě také velikánský závazek," řekl novinářům Bělohlávek.

Detaily smlouvy nebyly zveřejněny. Podrobné umělecké povinnosti bude vedení filharmonie s Bělohlávkem projednávat příští rok. Podle Bělohlávka specifikuje smlouva počet jeho ročních koncertů, předpokládaných zájezdů, výjezdů po Česku i nahrávacích aktivit. V kontraktu podle něj dále stojí, že v příštích šesti měsících vedení ČF a Bělohlávek vypracují návrhy na další zlepšení své budoucí spolupráce.

Ministr kultury v médiích už dříve uvedl, že jméno nového šéfdirigenta oznámí ještě před Vánocemi. Generální ředitel ČF David Mareček však ještě na začátku prosince předpokládal, že se bude jednat až do poloviny ledna.

Vedení ČF o podpis smlouvy s Bělohlávkem, který je považován za nejúspěšnějšího českého dirigenta současnosti, dlouho usilovalo. Jednalo s ním jako s jediným oficiálním kandidátem. Slibuje si od něj mimo jiné i posílení pozice ČF na mezinárodní hudební scéně.

Jiří Bělohlávek

Bělohlávek byl vhodným kandidátem i podle některých hudebních kritiků. Někteří hráči ČF se jej ale mohou obávat vzhledem k jeho pověstné náročnosti, zejména v přípravě na koncerty. Bělohlávek od filharmoniků očekává, že s ním budou skvěle spolupracovat a radovat se z koncertů. Nabídne jim proto veškeré své zkušenosti i svou neutuchající lásku k hudbě. Je přesvědčen, že najdou dostatek prostoru pro společnou práci.

Čtyřiatřicetiletý Mareček prosazoval Bělohlávka již v době, kdy se účastnil konkurzu na šéfa ČF, protože filharmonici prý potřebují silnou dirigentskou osobnost, nejlépe českého původu. Marečka jmenoval ministr kultury do funkce v říjnu poté, co mu ho jako nejvhodnějšího kandidáta doporučila výběrová komise. Mandátu se ujme začátkem února příštího roku.

Bělohlávek u ČF již v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent krátce působil. Jeho odchod znalci hodnotili jako historickou chybu, která zahájila v tělese dvacetiletou krizi. Filharmonici si tehdy v tajných volbách místo něj zvolili Němce Gerda Albrechta za prvního cizího šéfdirigenta. Bělohlávek se tehdy na protest proti způsobu volby své funkce vzdal. Spolupráci s ČF ale nikdy nepřerušil.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

V Anglii přišla i Australanka, která mě znala z českého rádia, líčí Artway

Thom Artway

Thom Artway má aktuálně nominaci na cenu Anděl za desku All I Know. V prosinci si vyzkoušel i koncertování v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz