Roxette zahrají českému publiku

  • 7
Skupina Roxette patří mezi pilíře švédské populární hudby. Podobně jako Abba, i tato kapela dosáhla světové popularity a prodává nahrávky po milionech kopiích. Obliba Roxette je nemalá také u nás, dokazuje to i úspěch zatím poslední nahrávky z letošního roku Room Service. Roxette na ní přesvědčili své oponenty: stále umí napsat popový hit a s vytrvalostí se řadit na čelní místa hitparád mezi anglické a americké kapely.

Švédskou skupinu Roxette tvoří zpěvačka Marie Fredriksson a zpěvák, kytarista a autor téměř všech textů a hudby, Per Gessle. Před vznikem Roxette v roce 1986 měli Marie i Per za sebou spoustu zkušeností a úspěchů na sólové dráze. Marie nejdříve zpívala se skupinou Strul, později s Mamas Barn, ale největšího úspěchu dosáhla jako sólová zpěvačka. Do roku 1986 vydala dvě, ve Švédsku velmi úspěšná alba: Het Vind (Horký vítr) a Den Sjunde Vagen (Sedmá vlna).

Per žije se v show businessu pohybuje již od roku 1976, kdy založil se svými kamarády kapelu Grape Rock, která se o dva roky později přejmenovala na Gyllene Tider (Zlaté časy). Té se podařilo ještě v tomtéž roce získat nahrávací kontrakt a natočit stejnojmenné album. Setkalo se s nebývalým úspěchem. Stejně tak i alba

Roxette
9. října 2001
Paegas aréna, Praha
začátek ve 20 hodin
vstupné 690,- Kč

následující, Moderna Tider (Moderní časy) a Puls (Puls), se prodávaly ve stotisícikusových nákladech. Vyjímkou bylo čtvrté album, které je nazpíváno na rozdíl od předchozích v angličtině a neslo název Heartland Café. Byl to vlastně pokus o proniknutí na mezinárodní scénu. Album vyšlo pod hlavičkou Roxette i v Americe jako EP se 6 skladbami, ale průlom měl nastat až o něco později. Celkově se tohoto alba ve Švédsku prodalo 50 000 ks, což by pro kadého jiného švédského umělce byl úspěch, ale ne pro Gyllene Tider. Během let 1983 a 1985 pak Per vydal ještě dvě sólová alba (Per Gessle a Scener).

Úspěch Roxette začal obyčejný americký student z Minneapolisu, který byl ve Švédsku na prázdninách. Zde si velmi oblíbil, jistou, pro něj úplně neznámou skupinu Roxette a koupil si její CD. Když přijel do své vlasti, vnutil diskžokejovi místní rozhlasové stanice toto CD, aby odvysílal první skladbu The Look. Ten ji tedy zkušebně odvysílal, ovšem najednou začaly zvonit telefony, aby se tato písnička hrála více. To bylo v době, kdy Roxette neměli žádný nahrávací kontrakt, proto se The Look rozesílal na kazetách ostatním rozhlasovým stanicím, aby písničku mohly vůbec vysílat.

Tímto způsobem se singl dostal do první stovky nejprodávanějích a nejhranějích singlů Billboard Hot 100 Singles a firma EMI uzavřela s Roxette nahrávací smlouvu. Po devíti týdnech (8. 4. 1989) se skladba dostala na samotný vrchol žebříčku. Po úspěchu v Americe se Roxette prosadili i v Evropě a píseň The Look zvítězila v hitparádách ve 25 evropských zemích.

Rok 1990 se stal pro Roxette významným díky písničce It Must Have Been Love, která byla použita ve filmu Pretty Woman. Skladba opět bodovala na předních místech žebříčků a soudtracku z filmu se prodalo 9 milionů kopií.

Druhou desku Look Shark si koupilo osm milionů fanoušků a další titul Joyride o dva miliony lidí více. Do Prahy se Roxette podívali v roce 1994 a odehráli dva vyprodané koncerty. Pak si dali na tři roky pauzu a věnovali se rodinným starostem nebo nahrávání sólových alb. Předloni se Roxette vrátili a nyní se pokoušejí oživit dávnou slávu pomocí nové desky a turné Room Service. Deska se objevila na pultech 2. dubna 2001.

Roxette: obal alba Room Service.

Švédská skupina Roxette: Marie Fredriksson a Per Gessle.

Švédská skupina Roxette: Marie Fredriksson a Per Gessle.

Švédská skupina Roxette: Marie Fredriksson a Per Gessle.