Nick Cave a My Bloody Valentine udělali famózní tečku za Primaverou

  11:30aktualizováno  11:30
Barcelona (od zpravodaje iDNES.cz) - Barcelonský festival Primavera Sound skončil v neděli nad ránem. Poslední večer vyvrcholil dvěma legendami alternativní rockové scény: Nickem Cavem a kapelou My Bloody Valentine. Obě se letos chystají do Prahy - a je se nač těšit.

Nick Cave na festivalu Primavera Sound 2013 | foto: Dani Canto/Primavera Sound

Nick Cave na festivalu Primavera Sound 2013

Nick Cave

Nicku Caveovi se poslední album jako koncept výrazně povedlo, ale některé písně z něj, upřímně řečeno, v kontextu hodinového programu působily trochu jako chudé příbuzné. Výjimkou jsou We No Who U R a titulní Push The Sky Away, které koncert výborně zarámovaly. Jinak Cave v programu zacházel hodně hluboko do minulosti, třeba až k písním From Her To Eternity, Tupelo nebo Mercy Seat.

Jeho kapela "vyžilých seladónů" The Bad Seeds si vystoupení stejně jako její frontman užívala, ozdobou pódia samozřejmě byl jako vždy jurodivý houslista Warren Ellis, který svůj hlavní nástroj střídal nejen s elektrickou mandolínou, jak je zvykem, ale hned několikrát i s příčnou flétnou, která dodala Caveovým písním zajímavé zvukové prvky.

Fotogalerie

Samotný Nick Cave byl jako utržený ze řetězu. Velkou část koncertu odzpíval přímo nad hlavami lidí a podle záběrů na velkoplošné obrazovky stačilo občas málo, aby některá z fanynek začala balancovat na hraně zákona o veřejném pohoršení... Cavea, uvyklého lecčemu, ovšem nic nezviklalo a s přehledem "dával" svoje litanické texty hlava nehlava. A v tišších pasážích ironicko-znechucenými výrazy komentoval hluk ze sousedního pódia - přeslechy v tomto místě ostatně byly bolestí letošního ročníku festivalu.

To irští navrátilci na scénu My Bloody Valentine žádné problémy s hlukem odjinud neměli - sami ho nadělali tolik, že poprvé za celé tři dny by i posluchač, uvyklý hlasitému zvuku rockových koncertů, uvítal ušní tlumiče. Ale jejich kytarový noise byl samozřejmě sofistikovaný a vlastně svým způsobem něžný - jako zastara.

Jestliže někomu v pátek při vystoupení jejich někdejších žánrových kolegů The Jesus & Mary Chain vadilo zpřehlednění písňových struktur, My Bloody Valentine jej odměnili dvojnásob. Jejich spleť kytarových vazeb byla naprosto nekompromisní a ani v repertoáru, vycházejícím z letošního alba, neslevili ze svojí původní vize. A ta je tak jasná a silná, že pro ni nálepka retro neplatí.

Wu-Tang Clan na festivalu Primavera Sound 2013

Wu-Tang Clan

Kromě těchto dvou headlinerů samozřejmě devět pódií přímořského prostoru, zvaného Parc del Fórum, nabídl spoustu dalších vystoupení, na návštěvnících už byl oproti předchozímu dni poněkud volnější přístup k přesouvání se z místa na místo. I tak si kapely typu Dead Can Dance (kterým by slušel daleko více čas vystoupení nad ránem s "kýčovitou" kulisou svítání nad mořským obzorem), Wu-Tang Clan nebo Liars vybudovaly velmi slušné audiotorium.

Primavera Sound 2013 potvrdila svoji výjimečnost mezi evropskými festivaly. Jednak svou velikostí, neboť letošních 170 tisíc návštěvníků je opět další rekord (o více než dvacet tisíc víc než vloni), ale i svým programem, který staví na hlavní pódia umělce, kteří na jiných akcích "živoří" na vedlejších scénách. Chcete-li být příští rok u toho, zaškrtněte si v kalendáři datum 29.-31. května 2014. Předprodej vstupenek však bude spuštěn už 3. června tohoto roku.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

VIDEO: Kapela Zvíře jménem Podzim má nový klip a loučí se

Zvíře jménem Podzim

Sdružení Zvíře jménem Podzim, které kolem sebe soustředil Jakub König, známý též jako písničkář Kittchen, vydá v sobotu...

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Jsme vlci, ne beránci. Richard Müller s hosty opět zavítá do penziónu Svět

Zpěvák Richard Müller (uprostřed) vyráží na speciální turné, doprovodí ho...

Zpěvák Richard Müller se 21. října vydá na turné, v rámci něhož zavzpomíná na slavnou desku V penziónu Svět. Přizve si...

RECENZE: Vladimír Mišík na novém albu překročil svůj stín

Vladimír Mišík

Jedním z nejvýraznějších momentů letošního roku, alespoň co se týče hudby týče, je nové album Vladimíra Mišíka. Klasik?...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz