RECENZE: Hity Roxette pořád fungují, závěr koncertu však Gessle neutáhl

  10:30aktualizováno  10:30
Když v neděli večer odstartoval Per Gessle koncert v pražském Foru Karlín letitým hitem The Look své domovské kapely Roxette, publikum vědělo, že tady bude víceméně vše v pořádku. Zdařilý koncert srážely jen nevýrazné balady a podivná dramaturgie v závěru.

Řekněme to hned zkraje. Roxette jako takoví už nekoncertují, protože polovina dua, zpěvačka Marie Fredrikssonová, kvůli nemoci už vystupovat nemůže. Per Gessle tedy s novou kapelou i novým ženským hlasem a s požehnáním své bývalé parťačky vyrazil na turné pod názvem Per Gessle’s Roxette, které startovalo v neděli v Praze.

Per Gessle’s Roxette

Autor:

Místo konání: Forum Karlín, Praha

7. října 2018

Hodnocení­: 65 %

Jistě, pro mnohé je to výprodej, ale pro fanoušky původní švédské kapely jde o nejautentičtější podobu oblíbené muziky. A v klubu sice bylo poloprázdno, ale kapela na pódiu šlapala jako hodinky.

Především oba sóloví kytaristé se vyřádili, třeba píseň Dressed For Success končila brutálním rockovým nářezem. Ale platilo to i o dalších rychlých hitech jako She’s Got Nothing On (But the Radio), která následovala po mezihře z beatlovské Day Tripper a završilo ji bouřlivé sólo.

Gessle si koncert viditelně užíval a ani prořídlý sál ho neodradil od drobného vtipkování. „Tuto píseň jsem napsal ve stejný den jako Joyride, asi jsem tehdy vynechal oběd,“ uváděl skladbu Spending My Time. Jindy zase vzpomínal na nahrávání na italském ostrově Capri, kde „byla hrozně drahá pizza a věčně opilý producent“.

Baladu It Must Have Been Love z roku 1992 ohlásil s tím, že ji napsal dříve během dne na zvukové zkoušce, čemuž naštěstí v publiku nikdo nevěřil, protože jeden z hitů je prostě nezapomenutelný. Ostatně, první refrén odzpívali lidé v sále.

Jenže balady, které jsou samozřejmě stěžejní a nedílnou součástí úspěchu i repertoáru Roxette, tady nějak nefungovaly. Tam, kde kapela pumpovala energii u našlapaných pecek, pomalé songy byly příliš placaté a ve vší úctě ke zpěvačce Heleně Josefssonové, její až příliš řezavý hlas tady neseděl. Čestnou výjimku tvořil ultraněžný a opravdu krásný začátek skladby Crash! Boom! Bang!

Fotogalerie

Také blok Gessleho sólových skladeb včetně titulní písně z jeho aktuální desky Small Town Talk nepatřil k nejlepším stavebním kamenům večera. Ale dá se pochopit, že i takové si chce autor odehrát a naštěstí těch méně známých kousků mimo výsostné území Roxette bylo jen pár.

Daleko podivnější byla přídavková politika kapely. Na závěr hlavního setu se hrála směs poskládaná z písní How Do You Do! a Dangerous. Už ty by snad měly zaznít každá zvlášť a celá. Ale následně se Gessle a spol. nechali vytleskat na Queen of Rain, což je v pořádku, a... další zpěvákovu sólovku Doesn’t Make Sense. To se nad hlavami diváků vznášel otazník se slovy – kvůli tomu jsme tě přece zpátky nevyvolali!

Následoval další odchod a druhé přídavky s Joyride (konečně!), Listen To Your Heart a písní The Sweet Hello, the Sad Goodbye. Poslední pomalou baladou se Gessle rozloučil, v sále se rozsvítilo a publikum šlo domů zčásti uspokojené, ale závěrem show poněkud roztrpčené.

Což je škoda, protože to byl z větší části úžasně odehraný a šlapající koncert. Ale jeho závěr by Gessle mohl pro další zastávky turné přehodnotit.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

GLOSA: I pěvkyně Kožená má své limity. Nacházejí se ve světě romantiky

Mitsuko Uchida a Magdalena Kožená po společném recitálu v pražském Rudolfinu

V Praze po čase koncertovala Magdalena Kožená. Tentokrát spolu s proslulou japonskou pianistkou Mitsuko Uchidou. Dámy...

Nadšená telata, co chtěla hrát. Divokej Bill slaví dvacet let v O2 areně

Divokej Bill na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Kapela Divokej Bill oslaví dvacet let na scéně ve čtvrtek v pražské O2 areně. Od prosince je vyprodáno a hudebníci...

Najdete na iDNES.cz