Záznam rozhovoru s předsedou Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vítem Richterem najdete ZDE. |
"Víme, že půjčování nosičů domů je jenom jedním ze zdrojů pirátského přepalování, avšak nejlevnějším zdrojem," řekla dále Wünschová. Zdůraznila, že půjčování CD domů nikdo nezakázal, ani nezakáže.
"V průběhu jednání s knihovnami jsme došli ke shodě o podmínkách, za jakých bude takové půjčování umožněno. V současné době se již pracuje na znění smlouvy, kterou, jak doufám, brzy s knihovnami uzavřeme," řekla předsedkyně.
Na dotaz jednoho ze čtenářů, jaký podíl má na celém sporu OSA a jaký Intergram, Wünschová odpověděla: "Intergram je na celé věci více zainteresován, neboť kromě výkonných umělců zastupuje také výrobce těchto záznamů."
Richter: Věřím, že k dohodě dojde
Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vít Richter věří, že se knihovny s Ochrannými autorskými svazy domluví. "Jednání stále probíhají a pevně věřím, že k dohodě dojde," řekl Richter v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.
"Stanovisko kolektivních správců autorských práv nas velmi překvapilo a zaskočilo, ale myslim si, že ze všeho nejvíce by měla být rozhořčena veřejnost, protože může především dojít k omezení služeb," řekl dále Richter. Je přesvědčen, že celá záležitost půjčování zvukových a zvukově obrazových dokumentů by měla být jednoznačně upravena v autorském zákonu, aby jedna strana nemohla přijímat likvidační rozhodnutí.
Zvukové dokumenty půjčuje podle něj v ČR více než 200 knihoven. "Celkové náklady nejsem schopen odhadnout, ale ročně se v knihovnách vydá na nakup zvukových nosičů cca 9 milionů korun. Na trhu se jich však prodá za 1,4 miliardy korun. Už tato čísla naznačují, že knihovny do trhu příliš zasahovat nemohou," vysvětlil předseda knihovníků.
Myslí si, že půjčování všech dokumentů v knihovnách by mělo být bezplatné. Princip bezplatnosti knihovnických služeb si totiž podle jeho slov udržují i ty nejbohatší a nejkapitalističtější státy světa.
"Kopírování pro osobní potřebu umožňují všechny autorské zákony na světě a je to dobře!," vzkázal Richter.
Ministr kultury nechce do smlouvy zasahovat
Se zástupci ochranných autorských svazů se počátkem února sešel ministr kultury Pavel Dostál. Ministr zatím nechce do přípravy nové smlouvy zasahovat.
Smlouva o půjčování mezi knihovnami a autorskými ochrannými svazy vyprší ke konci února. Jak dále uvedla ČTK, ochranné svazy považují knihovny za jeden zdrojů hudebního pirátství. Jejich zástupci knihovnám již dříve sdělili, že chtějí půjčování zakázat, ale oficiální stanovisko uvedli až v pondělí před ministrem.
Knihovny již byly dříve záměrem OSA a Intergramu šokovány: roky budovaly za miliony korun hudební oddělení a nakupovaly disky. Teď mají hudbu půjčovat jen prezenčně, tedy k poslechu "na místě", na což nemají prostory a vybavení, a za poplatek.
Jen kazety a černé desky
Ochranný svaz autorský (OSA) s Intergramem nemusí pro ukončení výpůjček muziky udělat nic složitého. Na konci roku totiž vyprší smlouva mezi ochrannými svazy a knihovnami. Přestože se o definitivním znění ještě vyjednává, stanoviska OSA a Intergramu jsou nekompromisní: půjčování cédéček domů již možné nebude; s knihovnami se nyní prostě jen dohadují, odkdy se tak stane. Jako nejpravděpodobnější termín se rýsuje začátek března příštího roku.
"Půjčování disků domů je největším zdrojem pirátských nahrávek. Nejjednodušší cesta k muzice v originální kvalitě vede do knihovny," tvrdí předsedkyně představenstva Ochranného svazu autorského Alexandra Wünschová. Ředitel Intergramu Martin Mařan dokonce označil zastavení výpůjček disků domů za jeden ze způsobů, jak udržet hudební průmysl v zemi ještě při životě.
"Trh s cédéčky klesl o třicet čtyřicet procent. Pokud má někdo skutečně zájem seznámit se s konkrétní muzikou, než se rozhodne ke koupi, stačí mu poslechnout si cédéčko prezenčně jen v knihovně," nastínil scénář uzavření smlouvy Mařan. Ochranné svazy podle něho ustoupily knihovnám v tom, že mohou nadále půjčovat domů gramodesky a kazety, u nichž černé kopírovaní kvůli nižší kvalitě nehrozí.
V unii je to jinak
Případné neprodloužení smlouvy se dotkne dvou set hudebních knihoven v zemi. Například Mahenova knihovna v Brně otevřela minulý rok nové hudební oddělení s patnácti tisíci disků. Podle plánu ochranných organizací by od března měla půjčovat hudbu jen prezenčně. Nemá na to místo. "Hudební oddělení je naše vlajková loď. Ochranné organizace ve svém postoji po několika letech běžného půjčování nepochopitelně přitvrdily," uvedla mluvčí knihovny Hana Tomanová.
Podle dalších knihoven odporuje postup ochranných organizací praxi běžné v zemích Evropské unie. "Na konferenci v Dánsku jsme před pár dny hovořili o tom, že vydavatelské firmy podobný tlak vyvíjejí v každé zemi. Půjčování disků domů však patří v celé Evropě k běžnému standardu. Je to pokus vrhnout knihovny zpět o několik let," zdůraznil ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
Podle něho existuje zahraniční studie, která dokazuje, že půjčování cédéček nejde proti zájmu producentů. "Lidé si hudbu často půjčují proto, aby se zorientovali, hudbu posoudili, a pak si ji šli případně koupit. Za první poslech člověk pět set nezaplatí. Pokud budou knihovny vyřazeny ze hry, nelegálního chování v této souvislosti přibude," dodává Řehák.
Rozhýbe to hudební trh
Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků, náměstek ředitele Národní knihovny Vít Richter, označil postup OSA a Intergramu za ránu z čistého nebe. "Domnívají se, že jednou z příčin poklesu trhu je černé vypalování cédéček z knihoven. Příčiny jsou však jinde: disky v obchodech jsou drahé a pirátské kopie se pořizují z internetu," míní Richter.
"V podstatě v celé Evropě je půjčování pro knihovny upraveno výjimkou ze zákona, jen u nás to zákon neřeší. Dle mých kolegů knihovníků k tomu není vůle na ministerstvu kultury. Je samozřejmě hloupost, aby knihovny nesměly půjčovat nosiče, protože ten pravý únik a kopírování CD se neodehrává na základě výpůjčky z knihovny, ale někde úplně jinde. Ale pro Intergram je jednodušší zakázat půjčování v knihovnách než hledat načerno vypálená CD po tržištích. Hodlám proti tomuto zákazu bojovat a oslovím v nejbližší době v této věci pana ministra Dostála," říká v současnosti nejznámější knihovnice v zemi, premiérova manželka Viktorie Špidlová.
Úmysl organizací, jež chrání práva autorů, umělců i vydavatelů, má podporu v autorském zákoně. Právník Vladimír Smejkal, jenž se specializuje na zákonné normy o informačních technologiích, považuje snahu OSA a Intergramu za legitimní a legální. "Videopůjčovny také platí za kazety více peněz, kupují si licenci. Knihovny nic takového nedělají a jsou zvýhodňovány. Autorský zákon odpovídá směrnicím platným v Evropské unii," poznamenal Smejkal.
Vydavatelské firmy tvrdý postup ochranných organizací vítají. Slibují si od něho rozhýbání trhu s muzikou. Na OSA i Intergram jsme tlačily, přiznávají firmy. "Zároveň jsme snížili některé ceny. Poté, co bude vypalování ztížené, se trh s hudbou zlepší," tvrdí například generální ředitel Universal Music pro Českou republiku a Slovensko Tomáš Filip.
Vít Richter při on-line rozhovoru. |
Vít Richter při on-line rozhovoru. |
Předsedkyně představenstva OSA Alexandra Wünschová při on-line rozhovoru. |
Předsedkyně představenstva OSA Alexandra Wünschová při on-line rozhovoru. |
Předsedkyně představenstva OSA Alexandra Wünschová při on-line rozhovoru. |