Nejlepší britskou písní čtvrtstoletí jsou Angels

  • 6
Robbie Williams se stal nejúspěšnějším britským zpěvákem posledního čtvrtstoletí. Jeho skladba Angels vyhrála cenu nejlepší písničky za toto období, když při udělování cen Brit Awards porazila We Are The Champions od Queen nebo Love Will Tear Us Apart od Joy Division.

Robbie Williams si na pódium pro cenu doslova doběhl. "Tohle je má patnáctá Brit Award," reagoval naoko stoicky. V tu chvíli se stal nejčastěji oceňovaným britským zpěvákem s největším počtem nominací a největším počtem Brit Awards v historii Spojeného království.

A to přitom začínal jako člen prefabrikované kapely Take That. "Jasně, ale já byl z Take That vždycky ten nejtalentovanější," smál se při přebírání ceny z rukou moderátora večera Chrise Evanse.

Ten zažil včera večer svůj profesionální comeback, když se po necelých deseti letech vrátil znovu na pódium předávání cen Brit Awards. Až symbolicky vyzněl Evansův pokus o ledabylé sklouznutí se na zábradlí hned v úvodu show, při kterém ale zakopl a mírně upadl.

Přesto všechno mu většina britských hudebníků, kteří na Brits vystupovali, vyjádřila velký obdiv. "Vítej doma, je skvělý, že seš zpátky," vyjádřil to za všechny kytarista skupiny Queen Brian May. Evans byl několik let závislý na drogách a alkoholu, kvůli čemuž ztratil práci v rádiu Virgin.

Ačkoliv nejvíc favorizovanou kapelou byli skotští poprockeři Franz Ferdinand, těmi, kdo pak doopravdy sesbírali nejvíc cen, se nakonec stali američtí Scissors Sisters. Byli vyhlášeni nejlepší zahraniční kapelou, objevem a albumem roku. Je to výkon o to pozoruhodnější, že v rodných Spojených státech zdaleka nejsou tak populární jako v Británii.

Franz Ferdinand, které loni v září vystoupili v pražské Roxy, jsou nejlepší kapelou a zároveň i rockovým počinem roku. Podle mnohých byli i skutečným objevem roku, protože své stejnojmenné debutové album vydali teprve letos v létě.

Stejně jako Ferdinandi, tedy po dvou oceněních, dostala i teprve sedmnáctiletá Joss Stoneová. Dívka s hlasem Arethy Franklin je oficiálně nejlepší zpěvačkou Británie a její největší konkurentka, R&B zpěvačka Jamelia, tak nezískala ani jediné ocenění.

Ve všech ohledech jedinečné bylo vystoupení Mikea Skinnera, který si přezdívá The Streets. Mladý rapper vystoupil na Brit Awards živě, i když se veřejně zařekl, že nikdy neudělá. Jeho živý zpěv, který je v podstatě melodickou recitací, však zdaleka nedosahoval kvalit studijní nahrávky. V mnoha přítomných tak zanechal nezodpovězenou otázku, jestli vůbec umí zpívat, nebo byl jen nervózní.

Večer dostal politický nádech, když američtí Green Day živě zazpívali skladbu American Idiot, při které běžely projekce pěsti svírající srdce v podobě granátu.

Americký rapper Eminem je podle Britů nejlepším zahraničním zpěvákem, Gwen Stefani zase nejlepší zahraniční zpěvačkou, zatímco McFly nejoblíbenější popovou formací. Snad největší překvapení ale způsobil někdejší výherce britské verze Superstar Will Young, který se svou skladbou Your Game získal ocenění nejlepší singl roku.

Herečka Minnie Driverová na vyhlašování cen Brit Awards. (9. února 2005)

Kapela Franz Ferdinand na Brit Awards. (9. února 2005)

Kapela Green Day na předávání cen Brit Awards. (9. února 2005)

Brian May s Alexem Kapranosem, zpěvákem skupiny Franz Ferdinand, na předávání cen Brit Awards. (9. února 2005)

Daniel Bedengfield a jeho sestra Natasha na předávání cen Brit Awards. (9. února 2005)

Jake Shears z americké kapely Scissor Sisters na předávání cen Brit Awards. (9. února 2005)

Zpěvačka Joss Stone na Brit Awards. (9. února 2005)

Robbie Williams na Brit Awards. (9. února 2005)

Zpěvák Will Young na Brit Awards. (9. února 2005)