Michael Kocáb v sólovém projektu Aftershocks zpívá tvrdě a anglicky

  14:42aktualizováno  14:42
Během comebackového turné Pražského výběru stihl Michael Kocáb natočit desku nazvanou Aftershocks. Doprovod mu dělají výhradně muzikanti ze světa, kteří prosluli instrumentální zdatností. Šance jsou prý světové.

"člověk by s eměl ve stáří uklidňovat. Ale já, čím jsem starší, tím víc sám sebe překvapuji," říká muzikant Kocáb. | foto: fotomaly.cz

Na první pohled Kocábův nový projekt připomene někdejší Pražský výběr II. Pod jedenácti písničkami, které pod názvem Aftershocks vyjdou zkraje příštího roku, je totiž spolu s ním podepsán i australský kytarista Glenn Proudfoot, se kterým se poprvé sešli na desce Vymlácený rockový palice. Znít bude jinak, a nejen protože tuzemské muzikanty vystřídali ti ze světa.

"Poté, co se vrátil starý Výběr, jsme přemýšleli, co dál. A Glenn říká: Mám nápad. Ale pojďme to udělat jinak, jak to má být správně," vzpomíná Kocáb na červnovou schůzku, která dala práci na albu do pohybu.

Jako Ozzy

Aby byl zvuk desky kompaktní, zavřeli se oba muzikanti na čtrnáct dní ve studiu a dali dohromady demo. Proudfoot ho potom poslal hudebníkům, které si s Kocábem vysnili ke spolupráci - bubeníkovi Virgilu Donatimu (Planet X, Steve Vai, Scott Henderson) a baskytaristovi Billymu Sheehanovi (Steve Vai, David Lee Roth, Mr. Big).

Oba jejich písničky zaujaly a rozhodli se do projektu přes oceán zapojit. "Je to tvrdší hudba. Mnohdy o hodně. Člověk by se měl ve stáří uklidňovat. Ale já sám sebe překvapuju tím, že čím jsem starší, tím víc k tvrdší hudbě inklinuju. Jednou skončím jako speedmetalista," říká Kocáb o výsledku, který vznikl v poměrně krátkém, ale intenzivním období.

Příznivce jeho muzikantského stylu však nahrávka nezaujme jen instrumentální výkony, intenzitou a skladbou, ale i tím, že na ní Kocáb ve svých devětapadesáti poprvé zpívá anglicky. "Já to nechtěl," brání se přitom ještě teď. "Říkal jsem, že na to nemám dost dobrou výslovnost a angličtinu. Chtěl jsem pro písničky sehnat také nějaké světové jméno, jako je třeba Ozzy Osbourne. Ale s tím by tak snadné jednání asi nebylo," vzpomíná Kocáb na natáčení desky. "Když Michael naslepo nazpíval melodické nápady, už to znělo jako angličtina. Ve chvíli, kdy  jsem slyšel, jak přitom jeho hlas zní, bylo jasno. Zbývalo ho jen přesvědčit," doplňuje kytarista Glenn Proudfoot, který pomohl i s texty.

Japonská šance

I když se nechal přemlouvat, nakonec byl Kocáb za zkušenost s angličtinou rád. Zjistil totiž, že s hlasem se dá bez tíhy češtiny pracovat úplně jinak a v některých skladbách zní až překvapivě "nekocábovsky". 

Projektu to navíc může pomoci otevřít dveře do světa. "U českého publika to bude paradoxně obtížnější, protože se ve virtuózním rocku neorientuje. Ale reakce máme zatím skvělé z venku i z domova," vysvětlují Kocáb s Proudfootem. O desku díky jménům zúčastněných prý dokonce projevili zájem v Japonsku. "Na nic netlačíme, uvidíme.  Budeme spokojeni s čímkoliv, už teď to přesáhlo naše očekávání," říkají autoři.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Léčba jménem The Cure Colours of Ostrava rozhodně prospěla

The Cure - Colours of Ostrava 2019

Čtyři dny nabité muzikou všech myslitelných žánrů, skvělé premiéry i očekávané návraty. Tím vším byly letos Colours of...

Najdete na iDNES.cz