Keb´ Mo´ cestuje s kufrem přes hranice

  15:43aktualizováno  15:43
Spíš než jednoznačně vyhraněným osobnostem doba přeje těm, kteří se nějakými styly nenechají svázat a jejich hranice často navzdory představám fanoušků překračují.

Keb´Mo´ - Keb´Mo´: Suitcase (obal alba) | foto: Sony BMG

Předcházející sloupek Na okraj najdete ZDE

ALBUM TÝDNE
Keb´Mo´Kytarista a zpěvák, říkající si Keb´ Mo´ (vlastním jménem Kevin Moore), je osobností dvojjedinou, v lecčem podobnou třeba Eriku Claptonovi. Oba jsou v první řadě považováni za bluesmany, a to přesto, že blues jako hudební forma, je v jejich tvorbě až na x-tém místě, daleko za nadžánrovými, kořeny ctícími písničkami. Oba se ale zároveň nezdráhají například zahostovat na projektech svých kolegů a právě tehdy plně odhalují, že blues je jejich nejpřirozenějším vyjadřovacím prostředkem, což z hlavní linie jejich tvorby spíš jen tušíme z detailů.

Keb´ Mo´ vlastně natočil jen jednu bluesovou desku, tou byl jeho dodnes vysoce ceněný eponymní debut z roku 1994, na kterém se pokoušel být čímsi jako "novým vtělením Roberta Johnsona". Postupem času formu svých písní rozvolnil, přijal za své vlivy folku, popu, rocku, ale třeba i reggae, a vytvořil svébytný tvar, ve kterém je snadno rozeznatelný, byť není nijak stylově vymezen.

Keb´Mo´To platí i o novém albu Suitcase (Sony BMG). Jedinou žánrovou spojnicí všech dvanácti písní je "černá hudba", lhostejno však jaké provenience, o mnohém ostatně vypovídá, že hned úvodní skladba Your Love je v rytmu reggae, slyšíme v ní ale také bravurní stylově čistě bluesové slideové sólo na resofonickou kytaru.

Slidekytara a resofonické nástroje jsou ostatně doménou Keb´ Mo´a od jeho začátků a není divu, že tentokrát mají ještě větší podíl než dříve: producent John Porter totiž spolupracoval s kytaristou právě na jeho prvních dvou albech.

Ačkoliv mnohé zvukové komponenty a konec konců i protagonistova image působí záměrně historicky až revivalově, Keb´ Mo´ovy písně jsou ryze současné, nezpívá o práci na bavlníkových polích a netváří se jako štvanec. Právě v tom je ukryto tajemství Keb´ Mo´ova úspěchu: dokáže hovořit k dnešku tradiční, desetiletími prověřenou řečí. Na albu Suitcase se mu to navíc daří po období jistého útlumu na přelomu století zase s obrovským šarmem a muzikantskou jiskrou.

JEŠTĚ VYŠLO
Tim RiesSaxofonista Tim Ries se dlouhá léta kamarádí s Keithem Richardsem a tak není až tak nepochopitelné, že Riesovo nové album nese výmluvný název The Rolling Stones Project (Concord/Universal). V projektu se sešli zástupci obou pomyslných táborů: na jedné straně všichni "Stouni" s výjimkou Micka Jaggera (tedy Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts), i jejich stálí spolupracovníci, basista Darryl Jones a vokalistka Lisa Fischer, na straně druhé plejáda opravdových jazzových hvězd včetně kytaristů Billa Frisella a Johna Scofielda, varhaníka Larryho Goldingse, bubeníků Jeffa Ballarda a Briana Bladea či basisty Johna Patitucciho. Dílo korunují zpěvačky Sheryl Crow a Norah Jones.

Na albu se pracovalo postupně už od roku 2002, natáčelo se na různých místech a evidentně podle toho, kdo kdy měl čas. Možná právě to je důvodem faktu, že album poněkud trpí přeprodukovaností a nedrží tak pohromadě, jak by mohlo. Na jedné straně jsou tu nahrávky vyloženě jazzové (třeba Honky Tonk Woman v obsazení varhanního tria), souljazzové (třeba úvodní Satisfaction) či komorní (Ruby Tuesday jen s Frisellovou kytarou a Riesovou sopránkou), na straně druhé uhlazená fusion (Street Fighting Man), pop (Slippin´ Away) a richardsovský rock´n´roll (Keithova úprava-neúprava Honky Tonk Women). Přece jen trochu moc stylů na jedno album, které je v jednotlivostech zábavné, jako celek připomíná spíš vzorkovník.

Lars DanielssonMultiinstrumentalista Lars Danielsson je jednou z nejvýznamnějších postav ostře sledované švédské jazzové scény. Na svém novém albu Mélange Bleu (Act Music/2HP) se prezentuje jako cellista, pianista a basista. K ruce si přizval řadu významných severských hráčů včetně jednoho z nejslavnějších, norského trumpetisty Nilse Pettera Molvaera.

Album vyšlo v ediční řadě Nu Jazz, což o jeho stylu leccos napovídá, byť jde o jeden z typicky vágních hudebních termínů posledních let. Hudebníci pod Danielssonovým vedením spřádají impresionistické sítě zvuků akustických nástrojů i elektroniky, v hudbě je maximální podíl improvizace, ale zároveň se vše nese ve značně poklidném duchu, který muzikanty vede k hledání výrazně melodických střípků, které jako celek vytvářejí velmi působivou mozaiku, na kterou stojí za to udělat si čas a klid.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz