Na Dvořákově Praze vystoupí i soubor Collegium 1704

Na Dvořákově Praze vystoupí i soubor Collegium 1704 | foto: 2media

Dvořákova Praha musí oželet světové hvězdy, představí tuzemskou elitu

  • 0
Festival Dvořákova Praha by se měl uskutečnit v naplánovaném termínu od 4. do 20. září. Kvůli koronavirové krizi však rezignoval na zahraniční hvězdy. O to větší prostor dá tuzemské špičce.

Třináctý ročník přehlídky původně počítal například s proslulým britským Orchestrem revolučním a romantickým, jenž měl vést dirigent John Eliot Gardiner, s Pittsburghským symfonickým orchestrem či s houslistou Maximem Vengerovem. Těchto i dalších zahraničních hudebníků se musel vzdát.

Nahradí je česká interpretační špička, a to nejen kvůli nejasným výhledům, pokud jde o přejezdy hranic. „Čeští umělci se nedobrovolně ocitli mimo scénu, nemohli dělat svoji práci, často se ocitli pod existenčním tlakem, proto nám přišlo férové pomoci domácí kultuře,“ zdůraznil ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář. Vyjadřuje to i slogan letošního festivalu: „Češi hrají Čechům“.

Z dirigentů se představí Jakub Hrůša, Tomáš Netopil či Jiří Rožeň, ze sólistů hornista Radek Baborák, houslista Josef Špaček, cellisté Tomáš Jamník a Václav Petr, pianisté Ivo Kahánek, manželé Ardaševovi nebo Lukáš Vondráček, jenž bude i kurátorem komorní řady. Právě na klavírní dílo Antonína Dvořáka položila dramaturgie obzvláštní důraz. Zazní mimo jiné jeho díla pro sólový i čtyřruční klavír.

Vstupenky až později

Orchestrální večery obstará Česká filharmonie, jejíž šéfdirigent Semjon Byčkov by měl být jediným zahraničním účastníkem letošního festivalu, PKF - Prague Philharmonia anebo Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy, jejíž vystoupení bude součástí nové řady Pro budoucnost, věnované podpoře a vzdělávání mladých umělců. 

Kromě díla Dvořáka, jež tvoří osu přehlídky, zazní i díla Dvořákova žáka a zetě Josefa Suka. Festival připomene též 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, jehož Missu solemnis nastuduje soubor dobových nástrojů Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Na samý závěr zazní v podání České filharmonie a pod taktovkou Petra Altrichtera Dvořákova kantáta Te Deum - jako výraz naděje v budoucnost.

Přestože program je již zveřejněn, prodej vstupenek zatím zahájený nebude - není totiž jasné, jaká bude v září povolená kapacita sálů. Podle Koláře se tak stane ihned, jakmile bude alespoň rámcově jasný postup při uvolňování opatření.