Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

  12:59aktualizováno  12:59
Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky netypickou věc. Mastercard Music Sensory Lab přímo naproti hlavnímu pódiu totiž zdejší produkci zprostředkovává neslyšícím. Nápad vznikl ve spolupráci s organizací Tichý svět a vyzkoušet si ho může každý.

Návštěvník si obléká „batoh“, který mu do těla přenese zvukové frekvence. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Má to samozřejmě jistá omezení. Neslyšící zde můžou různými způsoby vnímat vibrace, které hudba vydává. To člověk s fungujícím sluchem taky, ale k dokonalé simulaci právě poslech skutečné muziky přebývá. Ten dojem tedy lze navodit jen částečně.

Před zónou stojí velká konstrukce, kde vibruje podlaha a obří koule na ní. Slyšící by asi mohl simulovat hendikep tak, že by si zalil uši voskem, mnozí to zkouší aspoň tím způsobem, že na kouli místo dlaní přikládají lokty a zacpávají si uši. „Pro lidi jsou samozřejmě hudební festival a organizace pro neslyšící nespojitelné záležitosti, proto to přitahuje pozornost. A i proto tu zónu zpřístupňujeme všem návštěvníkům,“ vysvětluje Pavla Císařová z Mastercard.

Druhá vibrační podlaha je uprostřed stánku, kde si zájemci mohou obléct i speciální „batohy“ přenášející frekvence do jejich těla. „A hudba je pomocí vizuálních efektů přenášená na obrazovku před nimi, je to vlastně klasický hudební ekvalizér,“ říká Císařová.

Fotogalerie

K tomu, aby se do zdejší zóny od zvukařů přenášely vybrané frekvence, samozřejmě musel svolit nejen festival, ale hlavně managementy všech na hlavní stage vystupujících hudebníků. 

„Nejdřív jsme oslovili Florence + the Machine. Ta nám dala souhlas. A ostatní už potom neváhali,“ líčí Císařová šalamounskou strategii.

V Sensory Labu se kloubí dva aspekty – snaha festivalu fungovat bez bariér a heslo Mastercard „zážitky k nezaplacení“. „Snažíme se lidem zprostředkovat něco, co ještě nikdy nezažili,“ dodává Císařová.

A zjevně to funguje. I když jak pokročí doba, mnozí si na podlahu pod vibrující kouli prostě sednou s jídlem. A koncert tak vychutnávají zadkem. Proč ne. 

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Nejslavnější přechod světa. Před padesáti lety Beatles fotili Abbey Road

Klasická fotografie Beatles na přechodu Abbey Road, která je na obalu...

Je to poslední deska, kterou Beatles nahráli, ale podle nových informací tomu tak nemuselo být. Album Abbey Road se...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

Najdete na iDNES.cz