Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

  0:12aktualizováno  0:12
Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský Kryštof, zpěvačku Zaz a písničkářský objev Lewise Capaldiho. Nabyla i vnořená diskusní platforma Meltingpot. „Je to největší konference v Česku. Má deset scén a přes 220 speakrů,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Povídáme si přesně měsíc před začátkem festivalu. Jaký je stav?
Teď máme zrovna klidnější období. Největší nervy jsou, když se rozhodují headlineři festivalu. A potom, když se rozhoduje počasí.

Vtipné. Ale počasí samozřejmě neovlivníte, takže se kvůli tomu asi nervovat nemusíte, ne?
Už ne. Dokud jsme nezažili propršený ročník, budila jsem se v noci hrůzou. Teď už vím, že když nebudou padat trakaře, festival to přežije.

David Gaydečka před začátkem Metronome festivalu líčil, jak mu ve snu volal Liam Gallagher, že přijede jen jeho kapela a má to odzpívat za něj. Jaké noční můry míváte vy?
Zdálo se mi, že je připravená stage i muzikanti, ale publikum na ty hvězdy čeká někde úplně jinde. Promotérské sny asi budou hodně podobné a většinou představují neřešitelný problém, který se však nikdy nestal.

Předpokládám, že s každým dalším ročníkem jste si jistější.
To se tak říct nedá. Když někdo tvrdí, že něco bude stejné jako loni, tak je to u nás popud k velkému smíchu. Festival představuje neustálou změnu, nové věci a nové výzvy. A jde o velký organismus. Návštěvníky čeká více než 350 programových bodů – koncertů, divadel, filmů, workshopů, diskusí i výtvarna.

U diskusního fóra Meltingpot bych čekal, že bude produkčně jednoduché. Lidé přijdou, povídají, netahají s sebou aparaturu a světla. Nebo se pletu?
Je to stejně složité jako s muzikanty. Ti aspoň přijedou s manažery a týmem, který se o ně stará. Kdežto zahraniční mluvčí potřebují každý jednoho průvodce, aby se jim věnoval. Mají své prezentace, které se taky musí napojit. Plus musíme zajišťovat překlady, moderátory, sály na jógu i workshop, což u hudby odpadá.

Zkouška hudební skupiny Kryštof na koncert k 25 letům od založení kapely, který...

Richard Krajčo z kapely Kryštof

Náročné musí být sehnat zajímavé osobnosti. Koho jste ulovili letos?
Přijede třeba Donna de Lory, která byla dvacet let s Madonnou jako její hlavní doprovodná vokalistka, a u nás bude mít workshopy zpěvu. Těším se i na Joe Davise, vědce a charizmatického vůdce bioartu.

A méně mainstreamové chuťovky z hudebního programu?
Velmi jsem zvědavá na Europe stage, která letos bude v režii Yemiho a jeho JAD company. Řada atraktivních hostů bude naše tancechtivé návštěvníky učit různé styly. Přivítáme pestrou jazzovou plejádu – Sons of Kemet, Paola Fresu, Mathiase Eicka, Cory Henryho and The Funk Apostles a velmi se těším na korejskou zpěvačku Youn Sun Nah, která bude v Česku úplně poprvé. Tuzemskou premiéru bude mít asi dalších třicet interpretů. Spolu s Meltingpotem jde o mix intelektuálního výkvětu, hudebního i myšlenkového. Obsáhnout náš festival není někdy pro návštěvníky jednoduché.

Je nějaký žánr, který se na Colours nikdy neobjevil?
Možná čistý metal. Ten u nás myslím nikdy nebyl, a jestli ano, tak jen v nějakých názvucích. Jinak vážně žádné ohraničení nemáme. Letos přijede i zástup „místních“ muzikantů – Buty, Kryštof, Mirai, David Stypka či Degradace. Takže s radostí upozorníme i na hudební sílu severní Moravy.

Předpokládám, že když festival skončí, už se chystá další ročník. Můžete si vůbec vzít v létě dovolenou?
Něco málo ano. Ale každý rok to má jiný spád. Letos se headlineři na příští ročník domlouvali už v červnu, takže to vlastně nekončí a nezačíná. Stěžejní pro nás je ale září. To se totiž koná mezinárodní festivalové fórum IFF, kde se sejdou promotéři, agenti a rozdává se první kolo karet. Začínají také jednání o hvězdách, které budou na tour další rok.

Jste dnes v pozici, kdy jméno Colours of Ostrava jednání usnadňuje?
Bylo by krásné to takhle říct, ale nefunguje to tak. Jistě si vzpomínáte, že festival Aerodrome loni zazářil, utratil nesmírné peníze a trochu nám naboural trh. Takže je to volná soutěž a vždy může přijít někdo, kdo bude mít větší prostředky a lepší know-how a všechno zválcuje. Stát se může cokoliv a namyšlenost není na místě.

Tak jsem to ani nemyslel, spíš jestli vyjednávací pozice není jednodušší, když se můžete prokázat tolika úspěšnými ročníky.
Máme lepší pozici v tom, že agenti kapel nás znají, nemusíme je přesvědčovat. Nevýhoda tkví v tom, že český trh je malý, a festivaly ve Španělsku, Austrálii či Anglii mají přednost. Musíme počkat, jestli se do plánovaných cest hudebníků vlezeme, nebo ne.

Fotogalerie

A jestli si ty interprety budete moct dovolit…
Samozřejmě. Ono to vypadá jako evergreen, že říkáme, že ceny rostou. Ale ony rostou závratně. To, co stálo loni sto tisíc, stojí letos tři sta tisíc. To, co stálo dvě stě tisíc, stojí milion. Bavíme se samozřejmě v eurech. To nás v Česku ohrožuje všechny. Protože pak na výrazně silná jména nedosáhneme.

Museli byste sehnat víc sponzorů, nebo zdražit vstupné. Což asi ani jedno není jednoduché, že?
Máme štěstí, že tou sofistikovanou tváří Colours jsme pro sponzory přijatelní. Zároveň roste množství městských festivalů, kde hraje celá česká špička bez vstupného, takže chuť návštěvníků platit velké peníze za festival trochu slábne. Jsme zemí s největším počtem festivalů na obyvatele na světě, a to může být do budoucna problém. Veřejnost netuší, kolik ty kapely stojí. A když vám řeknu, že některá jména, která jsme zkoušeli na příští rok, už si řekla o jeden a půl milionu eur, tak asi chápete, že se budeme dostávat do kolize mezi očekáváním návštěvníků a našimi možnostmi.

Jak tedy lidem vysvětlit, že vstupné zdražit nejde, ale zároveň kapely nebudou dávat slevu proto, že jedou do země s nižšími mzdami?
No, to musíte asi vysvětlovat vy novináři. Náš program je i v rámci Evropy výjimečný a atraktivní. I zahraniční kolegové říkají, že naše nabídka je neuvěřitelně vyvážená a kvalitní. Takže jediná rada je přijít, projít se areálem a přesvědčit se, že žádné slabé kapely u nás nejsou. Byť jsou pro někoho třeba neznámé.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Od Sheerana po Foo Fighters. Začíná Sziget, festival hvězd a zážitků

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Se speciální „moving-in“ vstupenkou se mohli nedočkaví fanoušci v areálu na ostrově zabydlet už v úterý, program jako...

GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu

Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz