The Beatles - Nejlepší desku všech dob natočila skupina The Beatles. Na snímku...

The Beatles - Nejlepší desku všech dob natočila skupina The Beatles. Na snímku zleva Ringo Starr, George Harrison, John Lennon a Paul McCartney. | foto: Stránka JaneP

Beatles pořád těží z minulosti

Beatlemanie pořád pokračuje, ačkoli z vřískajících fanynek jsou dnes babičky. Teď jsou zrovna v kursu psané vzpomínky členů The Beatles, které se ještě před vydáním staly světovým bestsellerem. Knihu The Beatles Anthology si předplatilo půldruhého milionu lidí a očekává se, že celkem bude ve světě prodáno na dvacet milionů výtisků. Jako další, předvánoční potrava se na trhu 13. listopadu objeví kompilace největších hitů liverpoolské čtyřky. Tři stárnoucí Beatlové a vdova po Johnu Lennonovi vydělávají na svém archivu více než za časů aktivního mládí.

Výběrové album dostalo stručný název "1". Bilancuje hity The Beatles, které se dostaly na první místo hitparád ve Velké Británii nebo ve Spojených státech. V letech 1963-1970 skupina pronikla do čela britských žebříčků sedmnáctkrát, zatímco v USA se jim to povedlo dvacetkrát. Celkový čas, který písně The Beatles strávily na vrcholcích žebříčků, odpovídá 128 týdnům, což jsou více než dva roky. Dosud žádná skupina v historii populární hudby takového primátu nedosáhla. I proto vydavatelé (ale i členové skupiny) hledají stále nové způsoby, jak prodat starý repertoár v novém balení.

Podobnou kolekci jako "samé jedničky" by si totiž mohli sestavit sami fandové The Beatles. Počínaje melodií Love Me Do z roku 1963 a konče písní The Long And Winding Road (1970) se takřka všechny "jedničkové" hity objevily na řadových albech The Beatles. K dispozici jsou zároveň dvě výběrová dvojalba - modré a červené - vydaná po rozchodu Johna, Paula, Ringa a George.

Kompilace Beatles
obsahující jejich jedničky z hitparád

Love Me Do (1964)
From Me To You (1963)
She Loves You (1963)
I Want To Hold Your Hand (1963)
Can't Buy Me Love (1964)
A Hard Day's Night (1964)
I Feel Fine (1964)
Eight Days A Week (1965)
Ticket To Ride (1965)
Help! (1965)
Yesterday (1965)
Day Tripper (1965)

We Can Work It Out (1966)

Paperback Writer (1966)
Yellow Submarine (1966)
Eleanor Rigby (1966)
Penny Lane (1967)
All You Need Is Love (1967)
Hello Goodbye (1967)
Lady Madonna (1968)
Hey Jude (1968)
Get Back (1969)
Ballad Of John And Yoko(1969)
Something (1969)
Come Together (1969)
Let It Be (1970)
Long And Winding Road (1970)

zdroj: NME

John Lennon v rozhovorech opakoval: "Vše, co bylo podstatné, vyšlo na deskách Beatles." Podle kritiky mu historie dala za pravdu. Avšak hlad beatlesovských fandů, kteří by rádi vlastnili třeba akustickou verzi písně Yesterday, rok od roku narůstal. Piráti vrhli na trh alba z nahrávacích frekvencí The Beatles, na kterých byly zaznamenány nedodělky, útržky rozhovorů i vyložené omyly. Kdosi tyto snímky "vynesl" z beatlesovských archivů a kapele unikaly peníze z ušlých autorských honorářů.

Sama skupina ovšem zveřejnění písní, které spadly ve studiu Abbey Road pod stůl, dlouho odmítala; stejně jako koncertní nabídky dosahující půl miliardy dolarů. Až počátkem devadesátých let byly ledy prolomeny. "Pomohla" tomu i tragická smrt Johna Lennona, která ukončila všechny dohady o zmrtvýchvstání The Beatles. A konečně také utichly dlouhodobé soudní spory mezi členy skupiny. Paul McCartney se smířil s Lennonovou bývalou ženou Yoko Ono a dokumentaristé z televize BBC dostali volné ruce k natočení seriálu The Beatles Anthology, který hbitě převzala i Česká televize. Zároveň vyšla kolekce tří "raritních" dvojalb nazvaná rovněž The Beatles Anthology, která pronikla vysoko do komerčních žebříčků. "Výprodej legendy" poté pokračoval ošetřením kresleného filmu Yellow Submarine, k němuž letos vyšel soundtrack se všemi nahrávkami.

Experti odhadují, že jen z prodeje knižní antologie by mohli získat miliardu liber. Ostatně knižní The Beatles Anthology už "sestřelila" ve Spojených státech i žebříčkového krále hororu Stephena Kinga.