Akustický Kryštof výtečně bavil zaplněná divadla

  9:22aktualizováno  9:22
Ostravská kapela se v listopadu vydala na turné po divadlech a úspěch jejích Komorních Koncertů byl obrovský.

"Tak tohle je první a zároveň poslední veselá píseň, kterou od nás uslyšíte, protože my jsme smutná kapela". Tuhle větu pronesl Richard Krajčo během uplynulého měsíce a půl třicetkrát. A poté třicetkrát své tvrzení za pomoci šestice kolegů vyvrátil.

Úvodní větou vítal frontman Kryštofa publikum na koncertech právě skončeného turné a uváděl tak skladbu, která večery všude zahajovala – První veselou. Kapela Kryštof během turné na pódiích nakonec překvapivě hýřila nejen vtipem.

Všude přidávali koncerty
Od začátku listopadu objela kapela 16 českých divadelních sálů. Všude ji vítala vyprodaná hlediště, ve většině měst se musely přidávat odpolední koncerty, také ve Stavovském divadle hrál Kryštof před týdnem během hned dvakrát, vyprodaly by se ale klidně i koncerty čtyři.

Kryštof - Akustik Best of Tour - Richard Krajčo s platinovou deskou za prodej CD PoločasNejen proto však tahle parta z Ostravy na svém prvním akustickém turné vyhrála pomyslnou soutěž o největší hudební událost tohoto roku u nás. Kryštofové dokázali na Best Of Akustik Tour kouzelně spojit všechny své přednosti a světy, v nichž střídavě žije zpěvák, muzikant a herec Richard Krajčo.

Jednoduchý nápad, který v době svého zrodu vypadal jako nesmyslný risk, se díky diváckému úspěchu proměnil v chytrý tah. Kryštof se díky němu posunul blíž svému publiku – na koncertech se z kapely a publika stávala jedna parta. Navíc získal další příznivce z řad starších fandů, kteří by jej na festivalech objevili jen stěží.

Kapela vystrčila růžky
Kryštof - generálka divadelně akustického turnéTurné startovalo symbolicky v Havířově. Na pódiu, pod nímž se Kryštof kdysi scházel v první zkušebně. A už tady se ukázalo, že Krajčo vládne uměním komunikace stejně dobře jako smyslem pro humor a že slovo je skutečně jeho hlavní zbraní.

Jeho vtip sice občas balancoval na hranici vkusu, ale na stranu trapnosti nikdy nepřepadl. Třeba když v Havířově popisoval problémy svého psa s močením. Smích vyprovokoval Krajča až k otázce, jestli nesedí v publiku starší pán, který by měl podobné trápení. Naštěstí se nikdo nenašel a Krajčo včas přešaltoval jinam.

Dalším překvapením turné byl fakt, že parta muzikantů, běžně schovaná za Krajčovými zády, se na divadelních prknech konečně osmělila a vystrčila i vlastní růžky. Díky akustické podobě skladeb tak vynikly jejich skvělé výkony i samy muzikantské osobnosti. Jazzově pojaté hitovky jako Obchodník s deštěm nebo Rubikon v divadlech předčily dokonce i své původní verze, sympaticky působila třeba i změna melodie ve skladbě Ženy.

Kryštof - Best Of Akustik TourObrovský úspěch sklízely historky o fosforeskujícím medvídkovi, kterého si na svou milovanou kytaru nalepil vždy dobře naladěný Evžen Hofmann – první samolepku dostal od „taty“, druhou si pořídil po prvních koncertech, na nichž na plastický obrázek přišla řeč.

Nadšený aplaus sklízel i baskytarista Nikolaj Atanasov Arichtev se svou vlastní skladbou, zpívanou v ostravském nářečí. Speciálním „kouskem“ trombonisty a pozounisty Ondřeje Kyjonky se zase stalo předvádění výrazu Dary Rolins na titulní straně bulvárního časopisu.

Jestliže Rubikon měl být osudovým překročením jakési hranice a kapela si loni po jeho vydání potvrdila své postavení velkým – a úspěšným – halovým turné,
letos se Kryštofům podařilo překročit vlastní stín.

Dokázali, že i přes obrovský komerční úspěch posledních let zůstali obyčejnou partou kluků, která se umí zasmát a pobavit i na svůj účet. A že dělají muziku pořád nebývale poctivě a se stejně planoucím nadšením, jako když před třinácti lety začínali a na cestě do Prahy byli schopni ve staré avii strávit dvanáct hodin.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Najdete na iDNES.cz