Z filmu Železní bratři

Z filmu Železní bratři | foto: Aerofilms

Přicházejí legendy wrestlingu. Železné bratry ztvární Zac Efron a Jeremy A. White

  • 2
Série sportovních úspěchů a současně série osobních tragédií; takový byl osud rodiny Von Erichů, která se věnovala profesionálnímu wrestlingu. Nyní ožívá ve filmu Železní bratři, v němž jednoho ze světových šampionů hraje Zac Efron.

Sportovní životopis režiséra Seana Durkina měl světovou premiéru v texaském Dallasu shodou okolností téhož podzimního večera, kdy skončila stávka hollywoodských herců a scenáristů, což se mnohé hvězdy dozvídaly přímo na červeném koberci od novinářů.

Přibyl tak ještě jeden důvod k oslavě, neboť Železní bratři diváky dojali, mnohé podle jejich přiznání dokonce rozplakali. Tvůrci sice publiku doporučují, aby se do kina vydalo pokud možno nedotčené reálnými fakty, ale to je spíše jen zbožné přání. Američtí fanoušci i celý wrestlingový svět totiž příběh znají a ostatní si podrobnosti snadno dohledají.

Včetně skutečnosti, že otec a trenér klanu Fritz Von Erich měl celkem šest synů, zatímco snímek sleduje čtyři sourozence – Kevina, Kerryho, Mikea a Davida, kteří vedle soubojů se soupeři v ringu zápasí též s tvrdou drezúrou vlastního rodiče, jehož nechtějí zklamat.

Z filmu Železní bratři

Patriarchu rodu potkal snad nejhorší možný otcovský úděl: když roku 1997 v 68 letech Fritz Von Erich ve svém domě v Denton County zemřel na rakovinu, pět z jeho šesti synů již nežilo. Prvorozený Jack se jako šestiletý nešťastnou náhodou utopil v louži tajícího sněhu poté, co ztratil vědomí po zásahu elektrickým proudem.

V roce 1984 zemřel David Von Erich v tokijském hotelu na zánět tenkého střeva, bylo mu tehdy pětadvacet let. Mike, Chris a Kerry spáchali sebevraždu. Mike se předávkoval ve třiadvaceti, Chris se zastřelil ve svých jednadvaceti a Kerry, kterého postihla amputace, také namířil zbraň proti sobě, když mu bylo třiatřicet.

Zůstal tak jenom Kevin Von Erich, kterého ztvárnil Efron, podle režiséra ztělesněné dobro. Nyní 66letý muž žije s rodinou na Havaji a také jeho synové se věnují wrestlingu. Není divu, že tolik smrtících ran zavdalo podnět k rozšířenému mýtu o rodinné kletbě, zvláště když předčasná úmrtí se vyskytovala i mezi přáteli, které Fritz Von Erich ve wrestlingu trénoval.

Neplakat, neplakat... Už můžete!

Režisér Sean Durkin se ovšem bránil nepřetržitému citovému vydírání, dokonce nařídil Efronovi, aby se zdržel slz až do posledního dne natáčení, kdy se snímala závěrečná scéna, v níž je Kevin konečně schopen pro své bratry zaplakat.

Vůbec se točilo netypicky, zatímco zpravidla se začíná akčními scénami, dokud jsou herci ještě v nejlepší fyzické kondici, Durkin postupoval opačně: nejprve vznikaly rodinné výjevy na ranči Von Erichových, až poté přišly na řadu souboje v ringu.

„Opravdu nám to pomohlo, abychom se stmelili a vytvořili pocit, že jsme skutečně rodina,“ prohlásil zpětně představitel otce Holt McCallany, známý mimo jiné ze seriálů Myšlenky zločince, Kriminálka Miami či Můj přítel Monk. Po Zefronově boku v roli jeho sourozence Kerryho září Jeremy Allen White, čerstvý nositel Zlatého glóbu či televizní ceny Emmy za postavu neurotického kuchaře v seriálu Medvěd.

Harris Dickinson, kterého proslavil Trojúhelník smutku, ztvárnil jejich bratra Davise a coby nejmladší Mike se představí Stanley Simons, jenž debutoval v newyorské romanci Angelfish. Právě jeho postavy se týká jedna z věcných nepřesností filmu: naznačuje, že Mike Von Erich začal zápasit až kvůli Davidově smrti a Kerryho amputaci,ve skutečnosti však vstoupil do ringu ještě před oběma událostmi.

Antická tragédie v srdci Ameriky

Rodina Von Erichů přitahovala Durkina už jako chlapce a fascinace přetrvala až do dospělosti. „Jejich osud je sice jen malým kouskem americké historie, ale také velkým příběhem o tvrdé výchově. Je to zčásti rodinné drama, zčásti sportovní film a zčásti skutečná antická tragédie v srdci Ameriky. Oslava sebepoznání, kamarádství a bratrství,“ líčí režisér a dodává, že inspiraci pro Železné bratry hledal v titulech jako Zuřící býk nebo Lovec jelenů, které „zkoumají vrtkavou slávu a ztrátu“.

Podobně mluví i první zahraniční recenze. Podle jedné z nich „wrestling ve své nejlepší podobě je mytické umění, rozšíření tradic starověkého Řecka – se vší velkolepou parádou a divadlem, které proměňuje smrtelníky v titány. Durkin to ví, využívá všechnu tu velikost k překvapivému efektu a přeměňuje tragédii americké rodiny v hořkosladkou legendu.“

Jiné recenze hovoří o „srdcervoucí podívané“ či o filmu, jenž prý diváky „doslova knokautuje“. Bratři, synové, šampioni; slogan snímku ostatně mluví za vše.