Ze zámku na Slapech je starobinec, baví se v něm Krampol, Zindulka i Janžurová

  11:39aktualizováno  11:39
Na zámku ve Slapech se natáčí nový seriál ČT Elixír života, v němž hrají Jiří Krampol, Stanislav Zindulka, Iva Janžurová či Lenka Vlasáková.

Z natáčení seriálu Elixír života | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nenápadný slapský zámeček uprostřed zahrady vlastně také patří k hvězdám. Zahrál si už v řadě děl, od snímku Obsluhoval jsem anglického krále po dokončovanou fantasy V síti ztraceného času. A nejnověji se proměnil ve veselý starobinec.

"Tak se seriál původně opravdu jmenoval – Veselý starobinec," ujišťuje jeden z obyvatel seriálového domova důchodců Stanislav Zindulka, "a skutečně je tady veselo."

Autorka scénáře Irena Obermannová říká svému šestnáctidílnému příběhu Třetí míza a ČT nakonec zvolila název Elixír života. V každém případě však jde o cyklus komediální, přestože na sklonku života se smích běžně nečeká. "Většina seriálů vypráví o mladých a krásných. Já jsem napsala o starých a ošklivých – protože jsou nejkrásnější," vysvětluje autorka, že stáří považuje za obrovské a velmi aktuální téma.

Petice za sex seniorů

Známá spisovatelka navíc objevuje novou půdu: "Psaní seriálu je věda, znamená to vymýšlet mechanismus – stroječek, na který autor věší příběhy. Ale metodu seriálového, řekněme limonádového žánru, jsem se snažila použít při sdělení čehosi zásadnějšího, než kdo s kým spí," dodává Obermannová.

Z natáčení seriálu Elixír života

Čímž se hercům zjevně trefila do noty. "Nesnáším seriály líčící, kdo s kým chodí, ale tohle je jiný případ. Po dlouhé době mám krásnou roli, je to skvěle napsané, a když se podíváte, kdo se tu sešel – nádhera," jmenuje další z herců Jiří Krampol své vesměs slavné kolegy od Květy Fialové po Danielu Kolářovou. "Děkuju za to pánubohu, živit se je sice hezké, ale občas by si herec mohl dopřát i takovou radost," dodává.

Krampol hraje bývalého trampa, který se nesmířil se stářím. Do domova jen dochází pobavit se s kamarády, aby se doma nenudil, a vymyslí petici za svobodný sexuální život seniorů. "Prožene ji různými ministerstvy, naučí se dokonce zacházet s internetem, až naváže družbu s jistým podnikem, který důchodcům dodává mladou krásnou – no řekněme terapeutku. A můj hrdina určuje, kdo a kdy s ní přijde na řadu," směje se Krampol.

"Ale není to ani v nejmenším vulgární," ujišťuje hned Zindulka. V Elixíru života představuje stále veselého domácího kutila, jenž vše bere s humorem a svá tajemství vyjeví teprve postupně. Jeho parťák v podání Oldřicha Vlacha je prý naopak protiva, ale i to Zindulkův penzista díky svému optimismu zlehka přechází.

"Tohle je opravdu jiný seriál. Člověk ví, oč jde, kam figury směřují – a že humorem zakrývají smutek, který před ostatními nepřiznají. Zkrátka jako furianti zahánějí to, čeho se všichni bojíme," shrnuje Zindulka.

Zatímco se s Krampolem přebíjejí anekdotami, před kameru už přicházejí statisté a další herci, od Ladislava Trojana po Igora Bareše. "Sedejte si do sálku, komparz se může polohlasem bavit," připravuje režisér Petr Slavík scénu, v níž se objeví i dámy.

Konkrétně Lenka Vlasáková coby zkrachovalá herečka, která po vyhazovu z divadla našla práci právě v domově důchodců, a Iva Janžurová v roli její matky. "Jsem taky taková veselá postava, ale ještě neodepsaná, nevím, jak skončím," přiznává Janžurová, již čeká například vztah s koktavým mladíkem.

Z natáčení seriálu Elixír života

Vlasáková líčí, že špatnou herečku nemusela nijak názorně předvádět. "Hned na začátku mou hrdinku ze souboru rovnou vyhodí, jen sama zmiňuje, že naposledy hrála hříbečka, takže asi zrovna zásadní role neměla," žertuje herečka. Rovněž ona scénář chválí. "Je to napsané s obrovským nadhledem, s láskou a vírou v plný život do posledního dechu. A navíc tu jsem ve velmi dobré společnosti – jen se rozhlédněte," ukazuje Vlasáková sestavu hereckých legend.

Krampol vzpomíná na "čundry"

To byl také důvod, proč si seriál zkusil režisér Slavík. "Pro starší herce není mnoho příležitostí, natož těch, kde se mohou sejít dohromady – což je pro mě o to zajímavější," říká před scénou, kdy do sálu plného pamětnických tváří přivádí Vlasáková jako hosta svou seriálovou maminku.

Podle herců obsahuje Elixír života znalost ženských problémů i mužských charakterů – včetně "čundráctví" Krampolova hrdiny, jež herec sám pěstoval. "Byl to útěk od všeho, od práce, rodiny a hlavně od bolševiků, hráli jsme si na Američany a toužili být svobodní," popisuje herec svá trampská léta, na něž v seriálu dojde – stejně jako na pokusy věčného Casanovy.

"Zkrátka je to seriál o životě, lásce a smrti – to vše ve stáří nabývá na intenzitě," shrnuje scenáristka. Vystupují tu však i mladí, od pubertálního syna Vlasákové až po mladičkou zakladatelku seniorské rockové kapely a šiřitelku Facebooku. S premiérou se počítá na podzim 2011.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Sheldon odhalí v uplakané romanci Zlo s lidskou tváří

Z filmu Zlo s lidskou tváří

Podle odhadů jich zabil stovku, k třiceti vraždám mladých žen se Ted Bundy doznal a skončil na elektrickém křesle. V...

Nejradši mám střeva, říká Pavlátová. Pitvá se animovaný pohled burkou

Z příprav filmu Moje slunce Maad

Za Repete má Zlatého medvěda z Berlinale, za Řeči, řeči, řeči... oscarovou nominaci, s Tramvají vyhrála v Annecy. Po...

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz