Ve znělce karlovarského festivalu hrají DeVito a Forman

  15:51aktualizováno  15:51
Znělky filmového festivalu v Karlových Varech se dají charakterizovat jako svébytná disciplína. Letos se vrací ke hrané formě, a to hned s hvězdným obsazením.

Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Miloš Forman | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary © Jelena Vukotic

Vedení prestižní přehlídky od loňska hledá takový formát znělky, který by pro karlovarský festival představoval dlouhodobou značku. Animovaný experiment Studia Najbrt se neosvědčil, letos pořadatelé vsadili znovu na hraný formát v režii Ivana Zachariáše.

Hlavním tématem je příběh karlovarské hlavní ceny, tedy Křišťálového glóbu - respektive jejího života s nejslavnějšími laureáty. Vzniklo proto několik verzí, z nichž každá představuje jeden humorný mikropříběh.

Zachariáš se soustředil na osudy sošek u předních světových filmařů, kteří ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii v minulosti získali.

"K tomu se přidala myšlenka se u každé osobnosti trochu přiblížit náladě některého z jejích filmů. Snad se to trošku povedlo, jsem ale zvědav, jestli někdo pozná, jaké filmy mám na mysli," říká Zachariáš, kterému s prvotním nápadem pomohl další autor znělek Martin Krejčí.

Zachariáš, který už je podepsaný pod znělkou pro 36. ročník festivalu v roce 2001, natáčel v uplynulých týdnech nejen v Česku, ale i v USA. Hlavní role v jednotlivých verzích totiž přijali Danny DeVito, Harvey Keitel, Věra Chytilová a Miloš Forman.

Nick Landon, Ivan Zachariáš, Danny DeVito a Kryštof Mucha při natáčení znělky 43. ročníku MFF Karlovy Vary
Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Nick Landon, Ivan Zachariáš, Danny DeVito, Kryštof Mucha

"Věřím, že letošním rokem vzniká tradice znělek, v nichž budou hostovat přední filmaři čeští i světoví. Myslím, že jsme přišli s naprosto novým nápadem, a jsem strašně rád, že osobnosti, které jsme oslovili, souhlasily. A my opět přineseme něco, co tu ještě nebylo - ve znělkách karlovarského festivalu hrají skutečné hvězdy!" libuje si Bartoška.

Zachariáš reakce oslovených filmařů a herců komentuje s nadhledem. "Nikdo mi naštěstí neřekl, že to je úplná blbost," směje se. "Miloš Forman řekl: ‚No vidíš, pěkný to máš, to natočíme.‘ To se mi ulevilo, protože jsme scénář změnili dva dny před natáčením," dodává.

Harvey Keitel dokonce nabídl svoji verzi, kterou vymyslel se svou ženou, ale nakonec souhlasil se Zachariášovou verzí. "Jediná Věra Chytilova nám říkala, ať se s tím zas tak nepatláme. Myslím, ze chtěla jít radši na procházku se psem. Vůbec jsem se jí nedivil," vzpomíná režisér.

Všechny čtyři verze znělky budou během festivalu "rotovat" a promítat se podle náhodného výběru. "Divákům nabízíme takovou hru na překvapení, která ze znělek je právě na konkrétní projekci čeká a zda už viděli všechny verze," podotýká Bartoška.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Srnec v pšenici, jelen v říji. Tomáš Vorel uzavřel trilogii Cestou domů

Bolek Polívka a Eva Holubová ve filmu Cesta domů

Celý rok trvalo natáčení filmu Tomáše Vorla Cesta domů, jímž režisér uzavírá svou vesnickou trilogii. Osudy postav se...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Najdete na iDNES.cz