Trnitá cesta k Oscarům vede přes Zlaté glóby

  8:02aktualizováno  8:02
Kdo vyhraje Zlatý glóbus, míří do předpokoje Oscarů. Vítězové Glóbů se vyhlašují za týden a česká kina už na ně čekají. Mezi kandidáty je hit s Russellem Crowem Americký gangster či snímek s Keirou Knightley Pokání.

Zlaté glóby - Zlaté glóby | foto: Profimedia.cz

To, že se Zlaté glóby označují za předskokany Oscarů, platí letos dvojnásob. Z výročních cen zahraničních kritiků akreditovaných v Hollywoodu, které se v přímém přenosu HBO udílejí 13. ledna, se nebudou jako vždy odhadovat jen šance vítězných děl na únorovém oscarovém finále, ale také důsledky hollywoodské stávky scenáristů, podporovaných i herci.

Kromě otázky, kdo vyhraje, se tedy přetřásá i záhada, kdo scénáře slavností napíše, kdo se na ně dostaví a jak budou večery vypadat. Odbory scenáristů oznámily, že členové nebudou psát projevy a vtipy pro Glóby; též odmítly přechodnou dohodu, která by umožnila autorům psát pro finále Oscarů plánované na 24. února, i žádost producentů, aby se tu mohly promítat úryvky z filmů a minulých galavečerů.

Miláčci Ameriky
Jen v jednom ohledu je už jasněji: nominace na Zlaté glóby naznačily, jak by mohlo vypadat 12 oscarových favoritů. Glóby se totiž rozdělují ve dvou samostatných kategoriích: na nejlepší drama je letos navrženo dokonce sedm titulů, na nejlepší komedii nebo muzikál pět snímků. Při Oscarech se už všichni sejdou na jediném bitevním poli.

Čistě statisticky vzato by tak proti sobě mohly v oscarovém finále stanout dva snímky s nejvyšším počtem nominací na Glóby: „vážné“ romantické drama Pokání se sedmi a „nevážná“ politická satira Soukromá válka pana Wilsona s pěti želízky v ohni. Jenže tak jednoduché to není, protože vkus kritiků a akademiků se od sebe přece jen liší.

Jako čítankový případ může posloužit hlavní soupeř Pokání, thriller bratří Coenů Tahle země není pro starý. Coenovi se svým černým humorem zbarveným stylizovanou krví jsou totiž miláčky kritiků, a to včetně amerických. Las Vegas, Toronto, Phoenix, Chicago, Dallas, Washington, Boston, New York - ve všech těchto místech vyhlásila tamní sdružení kritiků nejlepším filmem roku 2007 právě novinku Ethana a Joela Coenových; stejně volilo i jihovýchodní či národní sdružení filmových novinářů. Coenovým zkrátka Amerika fandí - alespoň ta, řekněme, liberálnější.

Ale západ USA, v podstatě Hollywood, se odlišuje i v názorech recenzentů. Kritici z Los Angeles vynesli na první místo drama Až na krev a jejich kolegové ze San Franciska zase Zavraždění Jesse Jamese. Záleží na tom, zda v Americké filmové akademii převládne kurz východního, či západního pobřeží.

Podobné rozložení sil naznačují ceny kritiků za nejlepší režii. Nejvíc jich posbírali opět Coenovi, po jedné trofeji si připsali Paul Thomas Anderson za Až na krev, Tim Burton za snímek Sweeney Todd a Julian Schnabel za film Skafandr a motýl.

Z herců se o nejvíce novinářských cen dělí George Clooney za titulní roli díla Michael Clayton a Daniel Day-Lewis za Až na krev. Ale bodovali i hrdina Východních příslibů Viggo Mortensen a Frank Langella za snímek Starting Out in the Evening.

Snad nejpestřejší souboj slibují herečky, kde chybí naprosto jednoznačná favoritka a role mají obrovský žánrový rozptyl. Ceny už dostaly mladičká hvězda karlovarského festivalu Ellen Page za komedii Juno, legendární Julie Christie za roli nemocné ženy v Daleko od ní, ale také francouzská představitelka Edith Piaf Marion Cotillardová.

Mimochodem herci sami jsou opět rozdílného mínění, na „své“ ceny navrhli též Angelinu Jolie za Sílu srdce nebo Cate Blanchettovou za Královnu Alžbětu. A také ceny pro nezávislé filmy Spirit Awards mají jiné kandidáty, třeba herecký pár z čínského filmu Touha, opatrnost.

Piráti jsou za vodou
Kdyby ceny udíleli fanoušci, Coenovi by nenašli konkurenci. V hlasování na serveru IMDb.com pronikl jejich thriller Tahle země není pro starý do vedoucí dvacítky nejlepších děl všech dob; žádný jiný loňský titul se nevyšplhal do první padesátky žebříčku. Což se však může změnit ve chvíli, kdy se filmy dosud uváděné jen v omezené distribuci dostanou k dalším divákům.

A kdyby se trofeje rozdávaly podle komerční úspěšnosti, pak by se z vítězství radovali Piráti z Karibiku 3, kteří loni celosvětově v kinech utržili 958 milionů dolarů. Další místa patří filmům Harry Potter a Fénixův řád, Spider-Man 3 a Shrek Třetí: všechny se vklínily do dvacítky nejvýnosnějších děl historie.

Ovšem Piráti už ceny nepotřebují, jsou za vodou díky ziskům z kin a z rekordních prodejů na DVD i díky náctiletým fanouškům, jejichž ceny dostali hned čtyři hrdinové: Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom - a Bill Nighy jako nejlepší zloduch. Což je kategorie, kterou Glóby ani Oscary neznají.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

Najdete na iDNES.cz