Třetí Harry Potter jde do domácích kin

  1:00aktualizováno  1:00
Už dvakrát si děti přály k Vánocům Harryho Pottera pro domácí kino. Letos to asi nebude jiné: třetí díl filmových příběhů učedníka kouzel a jeho přátel s podtitulem Vězeň z Azkabanu přichází na trh videokazet a DVD.

Nápor zákazníků se dá očekávat. "První část série, Harry Potter a Kámen mudrců, se stal vůbec nejúspěšnějším titulem na kazetách v Česku a na Slovensku: prodalo se 161 tisíc kusů," připomíná Michal Izakovič ze společnosti Warner Home Video.

Prodej druhého snímku Harry Potter a Tajemná komnata se už přehoupl přes 120 tisíc kazet - a k tomu je třeba připočíst na 70 tisíc obou titulů, jež si zájemci koupili na nosiči DVD.

Právě k přechodu od tradičních videokazet k digitálním diskům novinka Harry Potter a Vězeň z Azkabanu přímo vybízí. DVD totiž vychází ve dvoudiskové edici, přičemž první disk obsahuje kromě filmu samého ještě přehlídku herců a tvůrců, filmové upoutávky nebo přehled tří filmových let s Harrym Potterem.

Na dětské hry myslí hlavně doplňkový druhý disk. Kromě rozhovorů s herci a s autorkou knih J. K. Rowlingovou přináší i zvláštní kapitoly jako Hodina věštění nebo Křišťálová koule profesorky Tralawneyové, pohled zblízka na scvrklé hlavy či oživlé portréty v bradavické škole, zkoušku tamního sboru, procházku Velkým sálem, interaktivní hru Chyťte Prašivku!, setkání s cvičiteli zvířat, zákulisní pohled na vznik přízračných Mozkomorů, návody kouzel - a virtuální, tedy trojrozměrné návštěvy Lupinovy učebny a cesty do Medového ráje.

Kulisy známé už z předchozích dílů doplní na DVD novinky z "trojky": chroptící chýše, astronomický pokoj, vesnice Prasinky s hospodou U tří košťat a samozřejmě třípatrový fialový autobus, který stylově doprovázel londýnskou premiéru nového DVD.

Hraní s domácím kinem vyplní čekání na čtvrtý díl Harry Potter a Ohnivý pohár, který do kin včetně českých dorazí před příštími Vánocemi. Premiéry páté a šesté části jsou plánovány na roky 2007 a 2008 - a v mezidobí se budou dále rozrůstat rodinné filmotéky.

Producenty to těší i proto, že domácí kino na rozdíl od sálů veřejných nepodléhá žádným omezením - ani těm věkovým. Právě u třetího potterovského filmu, jemuž režisér Alfonso Cuarón vtiskl dospělejší a temnější ráz, se totiž hranice přístupnosti lišila stát od státu.

Třeba v Německu chtěli jako u dvojky pouštět děti od šesti let, nakonec stanovili přístupnost až od dvanácti let. A v Nizozemsku jen pro Vězně z Azkabanu dokonce zřídili zvláštní kategorii přístupnosti od devíti let, protože do tamních běžně užívaných hranic, od šesti a od dvanácti let, jim prý nezapadal.

Obal DVD a VHS s filmem Harry Potter a vězen z Azkabanu

Autoři:

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

RECENZE: Ach, ty plenky! Jak Daddy Cool opsal S tebou mě baví svět

Záběr z filmu Daddy Cool

Francouzská rodinná komedie Daddy Cool trvá půldruhé hodiny, z hlavy se vykouří za pět minut a domácí klasice S tebou...

Najdete na iDNES.cz