Švédové chtějí natočit seriál o svém filmovém idolu Ingmaru Bergmanovi

  18:15aktualizováno  18:15
Zatímco do kin brzy zamíří film věnovaný legendě italské kinematografie Federicu Fellinimu (Nine), ve Švédsku se začíná pracovat na životopisném seriálu o legendě severské kinematografie režiséru Ingmaru Bergmanovi. Scénář píše známý švédský spisovatel Henning Mankell.

Z filmu Sedmá pečeť Ingmara Bergmana. | foto: Profimedia.cz

"Vždycky mě fascinovalo, jakou cenu musel Bergman zaplatit za svou nekompromisní kreativitu - ztížilo to řadu aspektů poslední fáze jeho života," uvedl Mankell podle serveru.

Mankell má na scénáři pracovat celý rok 2010, následující rok 2011 pak hodlají tvůrci věnovat natáčení jednotlivých dílů. Dramatický seriál mají tvořit čtyři jednohodinové díly.

Ingmar Bergman v roce 2000Ingmar Bergman v roce 1968

"Bude to velký projekt. Jeho výroba bude náročná, což přináší velkou zodpovědnost," řekla generální ředitelka SVT Eva Hamlitonová. "Jsme ale přesvědčeni o tom, že naše veřejnoprávní televize má dost letitých zkušeností i know-how, aby to zvládla," dodala.

Bergman natočil řadu významných a oceňovaných filmů, jako Sedmá pečeť, Lesní jahody, Mlčení, Scény z manželského života nebo Fanny a Alexandr.

Jeho život má být v seriálu ukázán z více pohledů a divák tak světoznámého režiséra pozná jak v jeho světlých, tak temných obdobích. Mankell přijal práci na scénáři pro seriál jako svou tvůrčí výzvu.

Režisér Ingmar Bergman

"Nejvíce mě na celém příběhu zajímá to, co by se dalo označit jako 'cena posedlosti', čili Bergmanovy tvůrčí mánie. Jsem přesvědčen, že to lze aplikovat všeobecně, na všechny lidi. Nemusíte být slavným umělcem, abyste zaplatili vysokou cenu za to, že prožijete takový život, jaký jste si zvolili," zdůrazňuje Mankell.

"Chci vytvořit příběh velkého rozsahu, a to jak časově, tak prostorově - od prvních divadelních experimentů Ingmara Bergmana ve stockholmském mládežnickém klubu až po život, jaký vedl v osamění na ostrově Farö. Kromě toho se Bergman tvůrčím způsobem setkal s řadou významných osobností, mezi jinými s Charliem Chaplinem nebo Gretou Garbo," dodal auto scénáře.

Ingmar Bergman při natáčení filmu Fanny a Alexander v roce 1981

Jednašedesátiletý spisovatel a scenárista Henning Mankell zahájil svou uměleckou tvorbu v roce 1971 románem Bergsprängaren (Střelmistr), po němž následovala řada úspěšných knížek pro děti a mládež. Do mezinárodního povědomí se ale zapsal až sérií detektivek spojovaných postavou inspektora Kurta Wallandera z Ystadtu, které byly následně všechny natočeny pro televizi.

Mankell zatím napsal 41 knížek, jichž se po celém světě prodalo 35 milionů exemplářů. Některé vyšly i česky, jako Číňan nebo Mrtví ve člunu. Je také autorem několika her, které slavily úspěch v divadlech po celém světě. V roce 2008 byl Henning Mankel vyhodnocen jako devátý nejprodávanější autor na světě.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

Najdete na iDNES.cz