Diskuse k článku

S pomlázkou chodí snad jen Češi

Večer na téma Velikonoce nazvaný Posti se a tancuj připravila na neděli Česká televize. Nejvíc prostoru dostane hodinový snímek Když maškary mohou do chrámu složený z materiálů cestovatele a kameramana Lumíra Pecolda, který zmapoval pomlázku v několika evropských zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

80E-seven

notak si prestante delat z jezabelky srandu!
isabelko, pomlazky se vodjakziva pletou ne z vrby, ale z buzirek. aby se pri tom mlaceni prilis brzo nerozpadly. vona takova buzirka taky daleko lip sedne, nez nejaky prouti. tak. jdu do sklepa, mam tam jeste kolo dratu - jdu si udelat pomlazku nazejtra, abych moh serezat pokud mozno co nejvic zenskejch. to vis, jak se u toho clovek vozere, tak se muze stat, ze i trochu vic pritlaci....
0/0
27.3.2005 17:36

leonel

žačka M.B. v jiném článku píše
 Doufám však, že se změní aspoň jedna věc – lidé ( především muži) by si měli uvědomit, že velikonoční pomlázka není povinnost, měli by si uvědomit, že stejně tak jako je zcela běžné jíst na Vánoce kuře, protože nám kapr nechutná, mohlo by být zcela běžné jednoduše si jen na Velikonoce jarně vyzdobit byt, upéct mazanec a žádným koledníkům neotvírat (popřípadě na koledu nejít), protože na bití žen nevidíme nic zábavného (čímž ovšem nechci tvrdit, že neexistují lidé – dokonce i ženy -, kteří mají Velikonoce rády, těm potom přeji hezkou zábavu).
0/0
27.3.2005 11:06

Maxx-IP

Re: Pomlázka jako symbol falusu
Když už chci používat cizí slovo, musím ho umět používat. Ono   č u r á k   taky nezní tak špatně.
0/0
27.3.2005 18:08

Maxx-IP

Re: Re: Pomlázka jako symbol falusu
upřesňuji: Musím ho umět skloňovat.
0/0
27.3.2005 18:10

leonel

naše Markéta
Ve školním roce 20002001 vycházel na nižším stupni osmiletého gymnázia rekordní počet časopisů. Vydávaly je třídy 1.bg, 2.ag, 2.bg, 3.bg a 4.bg. Soustavně každý měsíc po dobu téměř dvou školních roků vycházely jen dva časopisy:
Dynamit - třída 2.bg, hlavní redaktorka Veronika Kokolusová ig ang (dříve Hafík ) - třída 2.bg, hlavní redaktorka Markéta lažejovská
 
0/0
27.3.2005 10:51

leonel

Re: naše Markéta
 
Oba uvedené časopisy mají velmi solidní úroveň. Grafické zpracování Dynamitu je téměř profesionální. Jeho čtenáři mohou zároveň s novým číslem obdržet i drobnou pozornost, jako např. zápisníček nebo čelenku.
0/0
27.3.2005 10:51

leonel

Re: Re: naše nešťastná Markéta
http://www.jaroska.cz/article.php?AID=82
0/0
27.3.2005 10:54

Isbjoerna

Druha strana mince.
, Velikonoce jsou původem samozřejmě křesťanský svátek. Měly by být připomínkou ukřižování a oslavou znovuvzkříšení Ježíše Krista a pro křesťany jsou důležitější než Vánoce. Velikonoce se ale ve většině zemí také spojily s pohanskými oslavami příchodu jara a odchodu zimy. Tím by tedy Velikonoce měly být. Pokud nejste věřící křesťané, měli byste oslavovat jaro. Tak to také ve většině zemí je. Ale my, Češi, jsme něco zvláštního. Tentokrát však není čím se chlubit. Vajíčka, zajíčci, kuřátka, beránek - všechny tyto znaky jara jsou rozšířeny ve všech zemích, ale jen u nás je pomlázka. Když se to dozví Britové, Američané nebo obyvatelé kterékoli jiné vyspělé země (dokonce ani na Slovensku není pomlázka tak rozšířená – převažuje polévání vodou), kde se na občanská práva, a zvláště na práva ohrožených skupin, kterou jsou i ženy, klade zvláštní důraz, jsou naprosto šokováni a zděšeni. ------- (Pokracovani)
0/0
27.3.2005 9:58

Isbjoerna

Re: Druha strana mince.
, U nich by totiž každý muž za něco takového, pokud by rovnou nešel do vězení, zaplatil tučnou pokutu. A u nás? Dostane vajíčko, čokoládu, kus beránka a je celý den oslavován. Jistě, většina našich mužů má na jazyku mnoho argumentů. „Je to přece stará tradice...“ To tedy není, pánové. Ještě před sto lety měly „mrskačku“ všechny děti a chodily s ní dům od domu, tančily, zpívaly a mrskaly pouze branku, aby do dotyčného domu mohlo jaro. Děti pak za to dostaly vajíčka a jiné sladkosti. A tak je to i v jiných zemích. Vajíčka dostávají děti. Třeba v Itálii se děti snaží o Velikonocích najít co nejvíce vajíček, která jsou schovaná například na zahradě. Dalším argumentem je, že je to přece jen symbolické a že se má žena „probudit“ a má na ni přejít zdraví z dotyčného proutku. Co se týče „probuzení“, ještě před pár lety hospodář stejným způsobem jako svou ženu vymrskal i dobytek a čeládku – aby se „probudili“, tedy aby byli pracovitější, a především, aby si muž dokázal, že on je pán.
0/0
27.3.2005 9:59

pepe999

Re: Re: Druha strana mince.
Tebe asi mlatili dost silne. Podle toho clanku bych rekl, ze baseballovou palkou po hlave......
0/0
27.3.2005 10:00

Isbjoerna

Re: Re: Druha strana mince.
, Jistě mi dáte za pravdu, že dnešní ženy, prý rovnoprávné s muži, přece žádné „probuzení“ nepotřebují a muž přece není žádný jejich pán. Nelze tedy připustit, aby se k nim choval jako k dobytku! Mimo to s tou symbolikou to u většiny mužů vůbec není pravda. Jak je jasně vidět i z odpovědí našich spolužáků, vidí Velikonoce jako příležitost někoho (ženu nebo dívku) zbít. I když symbolika tu je. A jaká ještě? Možná, že to tak nevypadá, ale sexuální. Pokud bych měla podat přesný popis, muž přijde, zbije ženu a ta mu dá vajíčko. Zbití je symbol násilí, vajíčko je symbol plodnosti, pomlázka se tedy vlastně dá brát jako symbolika znásilnění! Což je tedy už naprosto nepřípustné. Odkud se vlastně tento zvyk vzal? Nevím, něco podobného ale bylo ve starém Řecku.
0/0
27.3.2005 10:01

Isbjoerna

Re: Re: Re: Druha strana mince.
, S původním účelem pohanských svátků to však nemá nic společného, protože na bití žen, které se stalo v Čechách pomalu jediným symbolem Velikonoc jak pro muže, tak pro ženy a naprosto vytlačilo původní křesťanský smysl, přece není jarního vůbec nic. Za námi jsou další takové Velikonoce, které zase probíhaly tak, že jeden určitý den, velikonoční pondělí, byl jakýmsi svátkem mužů. Každý z nich si myslel, že má právo vtrhnout do kterékoli domácnosti, zbít všechny ženy a dívky, které najde, a ještě za to dostane vajíčka. Berou to jako samozřejmost, jenže to, že „se to tak dělá“ přece neznamená, že to my, ženy a dívky, musíme trpět a snášet. Jenže škoda, že nejsme jednotné.
0/0
27.3.2005 10:01

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Druha strana mince.
, Jak je také vidět z Co si myslíš o... většina z nás, dívek, nemá ráda Velikonoce: „Je to hrůza“, „Zase přijdou bratrovi malí kamarádíčkové s takhle dlouhýma mrskačkama...“ Jenže kromě toho, že se to některým i líbí, my s tím prostě NECHCEME nic udělat. Už ten svět takový je, tak proč bych se měla zatěžovat s tím něco dělat, sama stejně nic nezmůžu... Tohle si myslíme. Pak ale neobviňujme muže, protože my samy je necháváme, aby se chovali, jak se chovají, dovolujeme jim, aby si mysleli, že Velikonoce jsou svátkem bití žen. Jenže dokud se nevzbouříme, dokud neřekneme dost, bude to pokračovat a cizinci se budou divit i nadále. A tak tedy udělejme příští rok malou revoluci. Nebo jsme snad majetkem mužů, potřebujeme probudit a chceme být ve světe za ten zaostalý národ, kde mají ženy společenské postavení na úrovni dobytka?
0/0
27.3.2005 10:02

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Druha strana mince.
, ------- To je nazor jedne ceske, v CR zijici zeny. Ta zena se jmenuje Markéta Blažejovská. ------- Podobnych nazoru jsou tisice.
0/0
27.3.2005 10:04

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Druha strana mince.
To jsou názory lidí (včetně toho tvého), kteří se neumí podívat na život z té veselejší stránky.
0/0
27.3.2005 10:12

leonel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ano tisíce...
... a přicházejí další ze škol, továren i od jednotlivých žen z celé republiky a většina končí slovy: děkujeme ti soudružko isbjoerno,  že ses za nás, trpící české ženy postavila, ještě jednou děkujeme
0/0
27.3.2005 10:29

leonel

Re: žačka Markéta píše
Býčí zápasy (Markéta Blažejovská) Část svých prázdninových dnů jsem (mimochodem stejně jako Jitka) strávila v malém španělském městečku poblíž Valencie. Tím je myslím vysvětleno, proč má v našem prázdninovém vydání Big Bangu místo i tento článek o býčích zápasech. Každý ví, že právě býčí zápasy jsou jedním ze znaků Španělska (i když probíhají i v Portugalsku a místy v Latinské Americe a jižní Francii a tálii), ale pravděpodobně nikdo z vás je ještě neviděl, možná o nich neví nic podrobnějšího, než že je to jakýsi „zápas“ mezi toreadorem (to je ten muž, který pak býka zabije) a býkem. Já jsem na koridě (býčí zápasy) naštěstí také nebyla, ale v muzeu býčích zápasů ve Valencii (v celém článku vycházím z poznání koridy a arény ve Valencii) jsem si bedlivě prohlédla všechny rekvizity, řádně zapamatovala otřesné video, kde byly jedny z býčích zápasů ve Valencii natočeny, podrobnosti vyhledala na internetu a roz
0/0
27.3.2005 11:30

leonel

Re: Re: žačka Markéta píše
internetu a rozhodla se přidat k lidem, kteří jsou proti býčím zápasům. A tady vám tedy přináším popis všeho, co se odehrává na koridě, můj názor a přesvědčení, svědectví o chování některých našich spoluobčanů i Španělů a doufám, že vás býčí zápasy zaujmou (a že mi dáte za pravdu).
0/0
27.3.2005 11:32

80E-seven

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Druha strana mince.
proste hystericka veledulezita kacena...
0/0
27.3.2005 17:16

zhost

Re: Re: Re: Druha strana mince.
tak zalez to toho svojeho kutlochu a zitra nikomu neotvirej, nikdo te nenuti zucastnit se toho hrozneho zvyku...stejne bych se divil, kdyby na tebe nejakej chlap prisel...
0/0
27.3.2005 22:55

miciangora

Re: Re: Druha strana mince.
co to tady plácáš, tyhle svátky tady byly ještě dávno před tím než o nějakým Ježíši kristu nebylo nikde tuchy....ty svátky se slavili už za Keltů..i židi to slavili...a když to teda je v den ukřižování a zmrtvýchvstání, tak proč ho sakra ukřižovávaj každej rok v jinej den a každá církev jindy? To s tím probuzením pracovitosti, tak to bylo určitě v německu....tam je to tradice. Ale tady je to prostě takhle.Jarní vrbové proutky jsou plne jarní mízy a pomlázka he od slova "pomladiti"Jo a ženský ohroižený druh zdaleka nejsou...bejvávalo.....za prvé zdaleka nejsou vyhubeny..je jich př.esně polovina veškerého lidstva- a postarat se o sebe dokážou taky...a právo Šaríja v Čechách tedy neplatí..to pláčeš na nesprávném hrobě.
0/0
27.3.2005 15:38

Isbjoerna

Re: Re: Re: Druha strana mince.
, Precti si to jeste jednou; cely ten clanek je od CESKE autorky, ktera ZIJE a zila v CR a popisuje vyhradne situaci v CR. S Nemeckem toto nema VUBEC NIC SPOLECNEHO.
0/0
27.3.2005 16:00

leonel

Re: Re: Re: Re: škola děkuje isbjoerně za propagaci
 Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše 14 Správa www stránek: Mgr. Marek Blaha, marba@jaroska.cz Počet přístupů od 2. 5. 2001: 85713
0/0
27.3.2005 16:19

Maxx-IP

Re: Druha strana mince.
Proč překrucuješ Písmo svaté? Jak mohou být velikonoce původně křesťanským svátkem, když Ježíš byl ukřižován v pátek před velikonočním sabatem? Z toho jasně plyne, že Židé slavili velikonoce o pár staletí dřív. Termín - neděli po prvním jarním úplňku - tedy převzali křesťané od Židů. Rovněž i Starý zákon.
0/0
27.3.2005 18:18

12freak

...
Takovejch keců kvůli takový kokotině.
0/0
27.3.2005 0:37

zlej

checht
0/0
26.3.2005 23:09

zlej

To jsem z toho jelen
takže má poznámka o hádání se kvuli prkotinám vyvolala hádku které se nakonec sám účastním......
0/0
26.3.2005 23:08

Isabelle

Re: To jsem z toho jelen
jeleni jsou nadherna zvirata, .....a ani pomlazku nepotrebuji...
0/0
26.3.2005 23:11

zlej

Re: Re: To jsem z toho jelen
Tak to nejsem jelen...nejsem nádherný zvíře
0/0
26.3.2005 23:14

zlej

tak koukám
že lidi jsou opravdu schopni se pomalu do krve pohádat kvuli každý prkotině ( slušně řečeno)
0/0
26.3.2005 21:20

leonel

Re: tak koukám
 Kanaďanka v boji za práva žen neustoupí, je to boj
0/0
26.3.2005 21:33

zlej

Re: Re: tak koukám
přijde mi to hloupý a zbytečný. Zastávají se někoho kdo o to nestojí. A to zavání povýšenectvím, čímž samozřejmě spoustu lidí nadzvednou ze židle. Já osobně nejsem příznivcem tohoto zvyku, nějak mi uniká smysl do někoho bušit pomlázkou, ale v životě by mě nenapadlo kvuli tomu někoho odsuzovat.
0/0
26.3.2005 21:52

Isbjoerna

Re: Re: Re: tak koukám
, Ze zahranicniho tisku: But a lot of Czech women complain that men are abusing the tradition. "I've hated Easter since I was a child," says Barbora Gomezova. "When I was 11 I was with a group of girls; we were attacked by a group of older boys, around 16 years old. They had been drinking, and, instead of willow branches, they were using electric cables as whips. They hit us a lot around the legs; I had bruises all over my legs. "The worst thing was that I felt so powerless, they were hitting me with electric cables and I had no way to fight back."
0/0
26.3.2005 21:57

jarini

Re: Re: Re: Re: tak koukám
typická češka Barbora Gomézová popisuje něco, co odsoudí každý normální člověk. Jen ti asi uniká, že toto se může stát kdekoliv na světě a nemusí být velikonoční pondělí.
0/0
26.3.2005 22:02

zlej

Re: Re: Re: Re: tak koukám
Takže by jsi zakázala různé karnevaly a vystoupení skupin číilidové veselice v Německu a jinde ve světě? Tam se při nich dějí daleko větší násilnosti. S mým příspěvkem nahoře to nemá žádnou souvislost.
0/0
26.3.2005 22:05

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, Neni treba neco zakazovat, staci, kdyz se clovek zamysli nad konsequenci nejake tradice, podle niz muzi biji zeny, a vsichni svorne tvrdi, ze zeny si PREJI byt bity, ba dokonce nektera zena-pisatelka definuje pres tuto skutecnost (byt bita) sve zenstvi. Avsak SKUTECNOST vypada trochu jinak, a tuto skutecnost vy, zastanci biti zen, jednoduse POPIRATE. O to jde, o nic jineho.
0/0
26.3.2005 22:30

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
nevšimla sis jedné věci? A to že se zastáváš žen, které o to vůbec nestojí? Ty si vážně myslíš, že jsou u nás ženy tak ušlápnuté a ubohoučké, že se o sebe neumí postarat?
0/0
26.3.2005 22:33

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, Vsimla jsem si, ze ta divka Barbora popisuje naprosty opak toho, co tvrdis ty!. Barbora pise, ze nenavidi Velikonoce, protoze byla v teto tradici vystavena nasili opilych mladiku a NIKDO ji pred jejich nasilim nechranil!
0/0
26.3.2005 22:48

zlej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
Takže ji věříš a bereš to v potaz ale těm ženám a dívkám které ti tady v diskuzi říkají opak věřit odmítáš. Každopádně pokud někdo nechce být účasten pomlázky tak by z toho měl být vynechán. O tom žádná.
0/0
26.3.2005 22:53

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, "...pokud někdo nechce být účasten pomlázky tak by z toho měl být vynechán..." Barbora vynechana nebyla, byla bezbranne vystavena tomuto nasili. A o to jde.
0/0
26.3.2005 22:59

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
ale pak přiznáváš, že nejde o velikonoce ale o násilí. A s tím nesouhlasí drtivá většina mužů v ČR.
0/0
26.3.2005 23:01

zlej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
určitě x přepadených a obtěžovaných žen  kdekoliv na světě chtělo být z toho vynecháno. Souvislost je poněkud mizivá. Násilník a magor je násilník a magor ať je pomlázka nebo není.
0/0
26.3.2005 23:04

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, Rozdil je v tom, ze vy mate velikonocni TRADICI bit zeny. Pripad Barbory je dusledek teto tradice. Obtezovani a prepadavani zen neni (v jinych zemich) tradici, ale TRESTNYM CINEM. V tom je VELKY ROZDIL.
0/0
26.3.2005 23:16

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
Opakuji, české a moravské ženy, pokud by tak chtěly, dávno by tento zvyk zrušily. Případ Barbory není důsledek tradice, je to zneužití tradice k vybití násilnických sklonů.
0/0
26.3.2005 23:20

zlej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
odmítá přijmout fakta
0/0
26.3.2005 23:22

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, FAKTA jsem citovala v pripadu Barbory z novin. Barbora NENAVIDI ceske Velikonoce PRAVE KVULI TOMUTO NASILI. Stejne tak jsem prijala vypoved belgicke chocolate, ze ona ma toto nasili rada, a kdyby nebyla ve Velikonoci bita, byla by urazena a nepripadala by si jako zena.
0/0
26.3.2005 23:35

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
z jednoho případu násilí usuzovat na průběh svátku není zrovna přesné
0/0
26.3.2005 23:40

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
vážně si myslíš, že tento případ popisuje velikonoční svátky? Popisuje jeden případ násilí, kterých se dějí v celém světě tisíce denně. Nepřipadá ti zvláštní, že s Tebou nesouhlasí a neděkuje ti za zastání jediná česká nebo moravská žena? Zkus se zamyslet, možná přijdeš po čase na to, že to, co jsi sem nalepila, není běžný případ velikonočního pondělí. Je to o tom, že zde nežiješ a jsi naprosto mimo realitu a vykřikuješ pouze hesla. Ohánět se jedním případem násilí při zneužití velikonočních svátků, je velmi demagogické.
0/0
26.3.2005 22:55

zlej

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
Používáš demagogii a neodpovídáš na konkrétní příspěvky. SKUTEČNOST je že pomlázka není o nějakém násilí a bití žen ( pokud bitím rozumíme úmysl někomu silou ublížit ). Škoda že neumíš někdy taky uznat svoji chybu a maličko ustoupit. Takovéhle agresivní pojetí debaty je většinou vlastní mužům kteří jsou v zajetí svého libida a vlastní neomylnosti.
Jinak - třeba v některém kraji chodí holky s pomlázkou vyplácet kluky o týden dřív a někde ( třeba tam kde bydlím já) se role obrací po poledni. Chudáci kluci, co?
0/0
26.3.2005 22:43

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tak koukám
, Me vase tradice nezajima, ja pouze odmitam nasili a cituji vypoved jedne ceske divky/zeny. Nic vic. Avsak vy toto nasili popirate - to neni ma chyba, to neni demagogie, to je pouze ROZPOR ve vasem tvrzeni a ve skutecnem deni, ktere popisuji JINI lide - vasi krajane, ne ja.
0/0
26.3.2005 22:55

Najdete na iDNES.cz