Vorlíčka vyprovodily melodie ze Tří oříšků. Život nepromarnil, řekl Zelenka

  11:42aktualizováno  12:37
Rodina, přátelé, kolegové i fanoušci se v krematoriu v Praze-Strašnicích rozloučili s režisérem Václavem Vorlíčkem, který zemřel v 88 letech. O smuteční projev pozůstalí požádali režiséra Zdeňka Zelenku. Obřad doprovodily melodie z Vorlíčkových filmů.

Mezi prvními na místo posledního rozloučení dorazili Vorlíčkovi režisérští kolegové Zdeněk Troška, Filip Renč a Václav Kříž. „Nikdy jsem ho neviděl v jiné náladě než dobré. Byl stále nad věcí, v pohodě. Byl to nejen pedagog, ale i kamarád,“ vzpomněl na svého učitele před strašnickou síní Troška. 

Mezi herci pak přišli Jiřina Bohdalová, Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Dagmar Patrasová či Pavel Trávníček. S legendárním režisérem se přišel rozloučit i ředitel České televize Petr Dvořák.

Smuteční řeč přednesl Zdeněk Zelenka, někdejší Vorlíčkův student, posléze profesní kolega a blízký přítel, který o zesnulém natočil dokument Václav Vorlíček, král pohádek a komedií.

„Rok 1976, Václav sedí v komisi, která mě přijímá ke studiu na FAMU, po mém absolutoriu se mě ptá, zda bych mu jako ročníkovému vedoucímu nechtěl dělat při výuce odborného asistenta,“ zahájil Zelenka svou řeč. 

Fotogalerie

„Poznali jsme se tedy před 43 lety a rád přiznávám, že jsem si tou známostí vlastně prodloužil studium. Za ty desítky let si toho dva mohou říct opravdu hodně. Pokud na sebe slyší,“ pokračoval režisér.

Zelenka zmínil i Vorlíčkovu zálibu v dobrém víně, na které spolu rádi zašli. „Po prvním přípitku, který jsme vždy věnovali zdraví, načež si Václav zapálil cigaretu, začala poletoval jména jako Miloš Macourek, Ota Hofman, Emil Sirotek, Iva Janžurová, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Jiřina Bohdalová, Jan Libíček, František Filipovský, Jan Hrušínský, Libuška Šafránková, trikový kameraman Vladimír Novotný a stovky dalších osobností, se kterými Vašek během desítek let spolupracoval, a já měl najednou pocit, že všichni ti úžasní kumštýři přisedají k našemu stolu, pozvedají své sklenky a s povděkem připíjejí režisérovi, který má velkou zásluhu na tom, že je i on, a to měrou velmi podstatnou, pomohl učinit nesmrtelnými,“ vyjmenoval Zelenka.

Nejtěžší žánr

„Václav vždy rád říkal, že komedie je snad nejtěžší žánr, protože u komedie, když se diváci nesmějí, není možné říkat, že komedie je dobrá, ale diváci nemají smysl pro humor. Jinými slovy, že autor je vtipný, ale vyměnit je zapotřebí diváky. Jsem opravdu rád, že u Vaškových komedií jsem nikdy neměl pocit, že by bylo zapotřebí diváky měnit,“ řekl Vorlíčkův žák a kolega. „Režisér a scenárista Václav Vorlíček prožil život, o kterém se opravdu nedá říct, že by ho promarnil,“ zmínil také.

„Kolega a kamarád, který mě nikdy nezarmoutil, naopak vždy dobrým slovem a vtipem potěšil. Mistr vkusného vtipu a zároveň král komedií a pohádek. V té chvále musím brzdit, Vašek nesnášel velká slova, takže mi nezbývá, než suše konstatovat, že odešel mistr svého oboru. Svojí prací se pokoušel o to, aby svět byl aspoň trošinku veselejší a lidštější,“ řekl Zelenka závěrem.

„Takoví lidé se zaslouží uctivou poklonu. Takže, Vašku - klaním se,“ ukončil režisér řeč. Následně se sálem rozezněly nejznámější melodie z Tří oříšků pro Popelku. Odjíždějící rakev vyprovodili smuteční hosté dlouhým potleskem vestoje.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

RECENZE: Hledá se Yetti. Na zábavné cestě kolem světa za 95 minut

Z filmu Hledá se Yetti

Retro má vždycky svůj půvab, dvojnásobný, pokud se týká britské koloniální éry, a trojnásobný, když využívá animovanou...

Fanoušci Hry o trůny tipují, že seriál bude mít svého vlastního hobita

První záběry z poslední řady Hry o trůny

Pro toho, kdo o seriál Hra o trůny dosud ani nezavadil, budou následující otázky, které hýbou světem internetu a...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz