Vorlíčka vyprovodily melodie ze Tří oříšků. Život nepromarnil, řekl Zelenka

  11:42aktualizováno  12:37
Rodina, přátelé, kolegové i fanoušci se v krematoriu v Praze-Strašnicích rozloučili s režisérem Václavem Vorlíčkem, který zemřel v 88 letech. O smuteční projev pozůstalí požádali režiséra Zdeňka Zelenku. Obřad doprovodily melodie z Vorlíčkových filmů.

Mezi prvními na místo posledního rozloučení dorazili Vorlíčkovi režisérští kolegové Zdeněk Troška, Filip Renč a Václav Kříž. „Nikdy jsem ho neviděl v jiné náladě než dobré. Byl stále nad věcí, v pohodě. Byl to nejen pedagog, ale i kamarád,“ vzpomněl na svého učitele před strašnickou síní Troška. 

Mezi herci pak přišli Jiřina Bohdalová, Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Dagmar Patrasová či Pavel Trávníček. S legendárním režisérem se přišel rozloučit i ředitel České televize Petr Dvořák.

Smuteční řeč přednesl Zdeněk Zelenka, někdejší Vorlíčkův student, posléze profesní kolega a blízký přítel, který o zesnulém natočil dokument Václav Vorlíček, král pohádek a komedií.

„Rok 1976, Václav sedí v komisi, která mě přijímá ke studiu na FAMU, po mém absolutoriu se mě ptá, zda bych mu jako ročníkovému vedoucímu nechtěl dělat při výuce odborného asistenta,“ zahájil Zelenka svou řeč. 

Fotogalerie

„Poznali jsme se tedy před 43 lety a rád přiznávám, že jsem si tou známostí vlastně prodloužil studium. Za ty desítky let si toho dva mohou říct opravdu hodně. Pokud na sebe slyší,“ pokračoval režisér.

Zelenka zmínil i Vorlíčkovu zálibu v dobrém víně, na které spolu rádi zašli. „Po prvním přípitku, který jsme vždy věnovali zdraví, načež si Václav zapálil cigaretu, začala poletoval jména jako Miloš Macourek, Ota Hofman, Emil Sirotek, Iva Janžurová, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Jiřina Bohdalová, Jan Libíček, František Filipovský, Jan Hrušínský, Libuška Šafránková, trikový kameraman Vladimír Novotný a stovky dalších osobností, se kterými Vašek během desítek let spolupracoval, a já měl najednou pocit, že všichni ti úžasní kumštýři přisedají k našemu stolu, pozvedají své sklenky a s povděkem připíjejí režisérovi, který má velkou zásluhu na tom, že je i on, a to měrou velmi podstatnou, pomohl učinit nesmrtelnými,“ vyjmenoval Zelenka.

Nejtěžší žánr

„Václav vždy rád říkal, že komedie je snad nejtěžší žánr, protože u komedie, když se diváci nesmějí, není možné říkat, že komedie je dobrá, ale diváci nemají smysl pro humor. Jinými slovy, že autor je vtipný, ale vyměnit je zapotřebí diváky. Jsem opravdu rád, že u Vaškových komedií jsem nikdy neměl pocit, že by bylo zapotřebí diváky měnit,“ řekl Vorlíčkův žák a kolega. „Režisér a scenárista Václav Vorlíček prožil život, o kterém se opravdu nedá říct, že by ho promarnil,“ zmínil také.

„Kolega a kamarád, který mě nikdy nezarmoutil, naopak vždy dobrým slovem a vtipem potěšil. Mistr vkusného vtipu a zároveň král komedií a pohádek. V té chvále musím brzdit, Vašek nesnášel velká slova, takže mi nezbývá, než suše konstatovat, že odešel mistr svého oboru. Svojí prací se pokoušel o to, aby svět byl aspoň trošinku veselejší a lidštější,“ řekl Zelenka závěrem.

„Takoví lidé se zaslouží uctivou poklonu. Takže, Vašku - klaním se,“ ukončil režisér řeč. Následně se sálem rozezněly nejznámější melodie z Tří oříšků pro Popelku. Odjíždějící rakev vyprovodili smuteční hosté dlouhým potleskem vestoje.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Najdete na iDNES.cz