Máte nejlepší kaskadéry, pochvaluje si William Fichtner natáčení v Praze

  15:40aktualizováno  15:40
V kriminálním seriálu Bez hranic, jejž uvede televize AXN od 18. září, si šestapadesátiletý William Fichtner zahrál handicapovaného policistu Carla Hickmana. Fichtner je známý z mnoha hollywoodských filmů, byť většinou z vedlejších rolí: připomeňme snímky Černý jestřáb sestřelen, Crash, Temný rytíř či nejnověji Elysium.

William Fichtner v první řadě seriálu Bez hranic (Crossing Lines) | foto: Profimedia.cz

Ze seriálů se objevil v Pobřežní hlídce, Útěku z vězení, Invazi. Seriál Bez hranic se z velké části natáčel v Praze. Jeho Carl Hickman je v seriálu Bez hranic členem speciálního týmu pracujícího při Mezinárodním trestním tribunálu, jenž napříč Evropou pátrá po mezinárodních zločincích.

Jak jste se k této sérii dostal?

Jednoduše. Můj manažer si přečetl scénář prvních dvou epizod a řekl mi, že se na to mám kouknout. Pak jsem to probral s Edem Bernerem, který to celé vytvořil, a začalo se mi to líbit. Následovala debata s manželkou. Tak to chodí vždy, buď do toho jdu s celou rodinou, nebo nic. A rozhodování mi ulehčil i fakt, že asi před osmi lety jsme s manželkou byli v Praze a to město jsem si zamiloval na první pohled. A teď ho mám ještě radši.

Fotogalerie

Co pro vás bylo největší výzvou v roli Carla Hickmana?

Celé je to velká výzva. Miluju ten proces, kdy si dávám dohromady, kdo vlastně moje postava je, jak bude mluvit, jak bude jednat, jaká je uvnitř, jaká navenek... Čas před natáčením je pro mě důležitější než pak samotná akce. Snažím se ve scénáři číst mezi řádky. A čím víc jsem si scénář četl, tím víc jsem odkrýval, jaký Hickman je. Třeba ruka, se kterou nemůže pracovat. Je to pro něj jen bolest, nebo to znamená něco víc? Nastoluje to spoustu otázek. Takže to bylo víc než výzva. Bylo to vzrušující.

Dodal jste do role něco vlastního? Máte přece titul z kriminálního práva.

Odpovím ve dvou rovinách. Něco jsem si upravil. Ale nemyslím, že bych roli nějak měnil. Autoři scénáře musí myslet na strašnou spoustu věcí, na dějovou linii, desítky postav... A já se soustředím jen na jednu z nich. Tak se asi dvakrát stalo, že jsem změnil jednu nebo dvě věty, protože mi to původní k roli nešlo. A k druhé části otázky: ano, mám bakalářský titul v kriminálním právu. Ale na vysoké škole se člověk učí jen teorii. Realita je jiná. Když někdo vystuduje policejní akademii, také není rovnou profesním policistou. Takže mé studium nemělo zas tak moc co do činění s tím, co pak hraju.

Hickman na mne působí jako padlý hrdina, zlomený člověk. Je to vůbec hrdina? Jak ho vnímáte vy?

Líbí se mi, že ho berete jako padlého hrdinu. Myslím, že nelze zahrát vysloveně hrdinu, lze zahrát jen nějakou představu o něm. Můžeme ho brát - a použiju divné slovo, protože mě jiné nenapadá - jako "hvězdného" detektiva z New York City, který utrpěl zranění, jež mu znemožňuje další práci. A za dva roky ho najdeme na dost obskurním místě v Evropě. Pozvání do téhle vyšetřovací skupiny je pro něj nečekaná změna. Působí jako zlomený člověk, který se pomalu dává dohromady a dochází mu, že když to zvládne, bude zase policistou. A mě baví hrát postavy, které mají svoje problémy. Vždyť my také nejsme dokonalí. Je tedy pro mě zajímavé rozkrývat, co je na Hickmanovi špatně a kým vlastně je.

Ve dvou epizodách uvidí čeští diváci Karla Rodena, jenž hraje miliardáře Lva Marianského. Poznali jste se?

Tým byl z většiny český. Třeba kaskadéři, kteří jsou zřejmě nejlepší na světě. Pracoval jsem s nimi už na filmu Černý jestřáb sestřelen. Klára Issová, která hraje kartářku a se kterou tam mám dokonce úzký vztah, je úžasná herečka. A Karel! Hraje skvěle, byl jsem nadšený, že můžeme pracovat s tak talentovanými herci, navíc v tak krásném městě. A teď otázka na vás. Jste fanoušek Sparty, nebo Slavie? A v hokeji, nebo ve fotbale?

Spíš Sparťan a rozhodně ve fotbale.

Dobrá, podívám se na nějaký fotbalový zápas. Ale Slavie a Sparta jsou i skvělé hokejové týmy. Musíte na ně zajít, to vám radím.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

Najdete na iDNES.cz