RECENZE: Jedním slovem síla. Roma je velký film z malé obrazovky

  6:51aktualizováno  6:51
Oscarový tvůrce Alfonso Cuarón se vrátil k podstatě. Ke svému dětství v Mexiku, k rodnému jazyku, ke klasickému negativu, k černobílému formátu. A dobře udělal.

Ať mluví kterýmkoli jazykem, filmy jsou jen špatné, průměrné, či skvělé. A když se zrodí opravdu velký zážitek jako Roma, zabolí paradox, že je mrzačen malou obrazovkou: protože pochází z produkce streamovací služby Netflix.

V celém Česku smí Cuarónovu novinku promítat jen pět kin ve třech městech. Přesto se vyplatí je vyhledat, Roma na plátno patří. Nejen kvůli kameře, za níž stál sám autor a režisér, podílející se navíc i na střihu. Ve vrcholných okamžicích totiž divákův vjem násobí vliv společného sdílení, když marně hledá ve tmě ruku, jíž by se lidsky přidržel.

Fotogalerie

Přitom se Roma považuje za film takřka bez děje, mapující chod jedné rodiny v Mexico City 70. let včetně běžných denních úkonů, rituálů a domácích prací. Hlavní hrdinkou je služka, již čtyři děti zaměstnavatelů milují a která se vyloženě banálně dostane „do maléru“ s poněkud operetně pojatým vyznavačem bojových sportů, posléze aktérem krvavých nepokojů. Ale pozor, Roma nelíčí ani sociální drama („páni“ rozhodně těhotnou dívku nevyhazují jako v šestákových telenovelách), ani politickou kroniku – vlastně se člověk nedozví, zač se právě demonstruje a proč se rozpoutá násilí. Okolní svět jako by šílel za okny, ale právě ve chvílích, kdy ženy řeší zdánlivě prozaické, avšak jediné podstatné věci: kolem dětí.

Zemětřesení zažité při návštěvě porodnice je drobná lapálie proti partnerským otřesům v rodině zaměstnavatelů, pouliční masakr je pouhou předzvěstí vypjatého, přitom profesně odtažitého dění na porodním sále a finále s dětmi v rozbouřených vlnách patří k výjevům, kdy se celý sál bojí vydechnout.

Cuarón přitom nepěstuje laciné citové vydírání, sílu účinku buduje výhradně filmovými prostředky, ať rozfouká požár v lese, nebo obrazný v rodině. Přitom si ještě najde čas na přirozený humor od uhihňaných rozcviček služek až po řidičské eskapády paní domu.

Vyznání ženám

Přes dvorky a terasy plné prádla se šíří štěkot psů, děti rámusí s pistolkami, příbuzenstvo se sjíždí na svátky, kde kolorit loveckých zábav včetně školáků má nádech nečekané exotiky konce roku, kina hrají dobovou klasiku, televize místní komedie, domácí hlídač za sebou zanechává hromádky, v kuchyni se probírají klepy a v salonu rodičovské války, jež by potomci neměli slyšet; jenomže slyší. A jak civilizovaní lidé zahladí vztahové krize? Vezmou děti na výlet k moři.

Roma

Mexiko / USA, 2018, 135 min

Režie: Alfonso Cuarón

Scénář:

Hrají: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey, Carlos Peralta, Marco Graf, Daniela Demesa, Nancy García García, Verónica García, Andy Cortés, Fernando Grediaga, Jorge Antonio Guerrero

Hodnocení­: 85 %

Velice pozvolna, o to pevněji vtahuje Cuarón diváky do svých vzpomínek, jako by je chtěl vyměnit za jejich vlastní. Člověk nejprve přihlíží rozumově, zvenčí, až náhle zjistí, že už je citově připoután a že prožívá osudy hrdinů s intenzitou, jakou dlouho nezažil. Filmařsky včetně zvukové složky je Roma téměř dokonalá, jen občas by sólista Cuarón potřeboval korekci „druhých očí“.

Ale nechce se hledat chybičky, pokud z filmu tryská tolik láskyplnosti. Ač navýsost osobní, režisérovo vyznání je nadčasové i nadnárodní, tak trochu jako Volver adresované síle žen, které bez ohledu na společenské postavení zůstávají nakonec na vše samy – a dokážou to.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

RECENZE: Odborář zločinu John Wick tančí krví a nepředstírá vyšší ambice

Záběr ze snímku John Wick 3

Úsloví „prší jako v americkém filmu“ by se mělo zpřesnit na verzi „v americkém akčním filmu“. Není totiž nad zlověstný...

DO KINA: Do akce se vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

DO KINA: Do akce vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

V českých kinech se tento týden objeví sedm novinek. Nejvíce akce slibuje ze tří hraných filmů Keanu Reeves v...

VIDEO: Tim Roth známý z Pulp Fiction vládne seriálu Šerifská hvězda

Trailer k seriálu Šerifská hvězda

V idylickém městečku uprostřed hor začíná nový život policejní detektiv, kterého v seriálu Šerifská hvězda hraje Tim...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz