KOMENTÁŘ: Točíme šedesát filmů ročně. Ale Oscary hledají jen jeden

  6:54aktualizováno  6:54
O sošku Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film se letos ucházelo 87 filmů. Do devítky semifinalistů český zástupce neprošel.

Vypadá to jako neporazitelná armáda, ale naši neúnavní tvůrci se 86 soupeřům mohou směle postavit. Tedy alespoň početně. Protože jen za končící rok 2018 vstoupilo do našich kin šedesát českých hraných nebo dokumentárních filmů. Jinými slovy, na každý týden v roce u nás připadla nejméně jedna domácí premiéra.

Národ musel být pyšný a vděčný, třebaže navenek to tak nevypadá. Přes hranici půl milionu diváků se dostala jenom romantická komedie o muži v ženském těle Po čem muži touží, zřetelně opsaná od americké Po čem ženy touží.

Co do počtu vyráběných titulů tedy patříme mezi filmařské velmoci, za chvíli si troufneme i na indický Bollywood, ovšem vlasteneckou pýchu kalí jednak neuznalé tuzemské publikum, jednak lhostejný zbytek světa.

Proč vede Roma

O víkendu se udílely Evropské filmové ceny: zase bez nás, jak jinak. A co se týče zámořského Oscara, naposledy ho v českých barvách vyhrál Kolja za rok 1996. V minulém století, dokonce tisíciletí.

Fotogalerie

Na druhou stranu by se celé letošní klání Americké filmové akademie v cizojazyčné sekci mohlo klidně vypustit. Důvod se vejde do pouhých čtyř písmen: Roma. Kdo mexický film Alfonsa Cuaróna pojmenovaný podle jedné čtvrti tamní metropole viděl, může se s jistotou vsadit, že zbylých osm děl odejde z pomyslné arény bez boje, s uctivou poklonou, po špičkách, spokojených s čestným razítkem za pomyslnou účast po boku mistra.

Protože Roma, bez ohledu na rozškatulkované soutěžní kategorie, na jazyk, rozpočty, hollywoodské hvězdy (žádné nemá), na zákulisní diplomacii či festivalové pocty, vítězí svou podstatou.

Pak bude směšné, pokud bude kralovat výhradně v chlívečku vyhrazeném milostivě pro „a další“, zatímco v hlavním angloamerickém poli se budou přetahovat komiksové omalovánky o cenu za nejhlasitěji namíchanou střílečku.

Jistě, člověku je líto, že na tak silného soupeře jako Roma narazil zrovna sympatický český snímek Všechno bude, který natočil Olmo Omerzu, navíc režisér Cuarónovu vidění dost blízký. Oba tvůrci vyprávějí o nejprostších, přitom nejdůležitějších věcech a oba k tomu používají důvěrně známou krajinu dětství, humor i poezii.

Vítěz bez fobií

Vyhrát může jen jeden, ale ruku na srdce: o čem vlastně vypovídá kdysi ryze profesní trofej Oscar v období posledních let? Zpravidla hlavně o vlivu momentální společenské objednávky, která velí, aby ceny padaly buď do tábora žen, nebo černošských tvůrců, či aby věnčily pokud možno díla pranýřující sexuální násilí, rasismus, xenofobii, homofobii...

Alfonsa Cuaróna na žádné fobie neužije, musí tedy vyhrávat postaru, dokud zbude na světě alespoň jeden divák z řad akademiků, který rozezná dobrý film od špatného. Cuarón ani netrpí pocitem, že musí rok co rok házet na trh alespoň jednu novinku, jen aby nesešel z očí a z mysli nominačních porot.

A nakonec i fakt, že jeho Roma z produkce Netflixu smí pouze do pár kin, čili většina uživatelů ji uvidí v okleštěné podobě na malé obrazovce, je svým způsobem vítězství. Protože se tak dostane i k lidem, pro něž celý filmový obzor tvoří YouTube.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Poselství? Poslání, ty vole! Blíží se komedie Úhoři mají nabito

Trailer k filmu Úhoři mají nabito

Parta v černých kuklách, která si hraje na samozvané strážce zákona, musí jednou narazit. Naznačuje to nový trailer...

Novým soupeřem Freddieho Mercuryho se stal animovaný Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Ještě v jedenáctém týdnu po premiéře u nás vede víkendový žebříček návštěvnosti kin životopis Freddieho Mercuryho ze...

TELEVIZNÍ CENY: Dukla 61, či Metanol? Hlasujte pro televizní film roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Najdete na iDNES.cz