KOMENTÁŘ: Točíme šedesát filmů ročně. Ale Oscary hledají jen jeden

  6:54aktualizováno  6:54
O sošku Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film se letos ucházelo 87 filmů. Do devítky semifinalistů český zástupce neprošel.

Vypadá to jako neporazitelná armáda, ale naši neúnavní tvůrci se 86 soupeřům mohou směle postavit. Tedy alespoň početně. Protože jen za končící rok 2018 vstoupilo do našich kin šedesát českých hraných nebo dokumentárních filmů. Jinými slovy, na každý týden v roce u nás připadla nejméně jedna domácí premiéra.

Národ musel být pyšný a vděčný, třebaže navenek to tak nevypadá. Přes hranici půl milionu diváků se dostala jenom romantická komedie o muži v ženském těle Po čem muži touží, zřetelně opsaná od americké Po čem ženy touží.

Co do počtu vyráběných titulů tedy patříme mezi filmařské velmoci, za chvíli si troufneme i na indický Bollywood, ovšem vlasteneckou pýchu kalí jednak neuznalé tuzemské publikum, jednak lhostejný zbytek světa.

Proč vede Roma

O víkendu se udílely Evropské filmové ceny: zase bez nás, jak jinak. A co se týče zámořského Oscara, naposledy ho v českých barvách vyhrál Kolja za rok 1996. V minulém století, dokonce tisíciletí.

Fotogalerie

Na druhou stranu by se celé letošní klání Americké filmové akademie v cizojazyčné sekci mohlo klidně vypustit. Důvod se vejde do pouhých čtyř písmen: Roma. Kdo mexický film Alfonsa Cuaróna pojmenovaný podle jedné čtvrti tamní metropole viděl, může se s jistotou vsadit, že zbylých osm děl odejde z pomyslné arény bez boje, s uctivou poklonou, po špičkách, spokojených s čestným razítkem za pomyslnou účast po boku mistra.

Protože Roma, bez ohledu na rozškatulkované soutěžní kategorie, na jazyk, rozpočty, hollywoodské hvězdy (žádné nemá), na zákulisní diplomacii či festivalové pocty, vítězí svou podstatou.

Pak bude směšné, pokud bude kralovat výhradně v chlívečku vyhrazeném milostivě pro „a další“, zatímco v hlavním angloamerickém poli se budou přetahovat komiksové omalovánky o cenu za nejhlasitěji namíchanou střílečku.

Jistě, člověku je líto, že na tak silného soupeře jako Roma narazil zrovna sympatický český snímek Všechno bude, který natočil Olmo Omerzu, navíc režisér Cuarónovu vidění dost blízký. Oba tvůrci vyprávějí o nejprostších, přitom nejdůležitějších věcech a oba k tomu používají důvěrně známou krajinu dětství, humor i poezii.

Vítěz bez fobií

Vyhrát může jen jeden, ale ruku na srdce: o čem vlastně vypovídá kdysi ryze profesní trofej Oscar v období posledních let? Zpravidla hlavně o vlivu momentální společenské objednávky, která velí, aby ceny padaly buď do tábora žen, nebo černošských tvůrců, či aby věnčily pokud možno díla pranýřující sexuální násilí, rasismus, xenofobii, homofobii...

Alfonsa Cuaróna na žádné fobie neužije, musí tedy vyhrávat postaru, dokud zbude na světě alespoň jeden divák z řad akademiků, který rozezná dobrý film od špatného. Cuarón ani netrpí pocitem, že musí rok co rok házet na trh alespoň jednu novinku, jen aby nesešel z očí a z mysli nominačních porot.

A nakonec i fakt, že jeho Roma z produkce Netflixu smí pouze do pár kin, čili většina uživatelů ji uvidí v okleštěné podobě na malé obrazovce, je svým způsobem vítězství. Protože se tak dostane i k lidem, pro něž celý filmový obzor tvoří YouTube.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Mercury má v Rocketmanovi silného soka. Ale žijícího

Taron Egerton coby Elton John a Richard Madden jako jeho milenec John Reid ve...

O filmovém životopisu Eltona Johna s názvem Rocketman, který do kin přijde 30. května, se píše jako o druhé Bohemian...

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

Najdete na iDNES.cz