Režisérovi Radúzu Činčerovi, otci Kinoautomatu, se klaněl svět

Praha - Neměl ve zvyku si stěžovat, ale okřídlené "Doma není nikdo prorokem" mohl říkat Radúz Činčera právem. Známý dokumentarista a zejména stvořitel Kinoautomatu, jenž prakticky zahájil éru multimediálních produkcí a interaktivních her, sklízel za své nápady obdiv po celém světě. Ve své vlasti však musel nedoceněný režisér, jenž náhle zemřel ve čtvrtek ve věku pětasedmdesáti let, počkat až na polistopadovou éru. "Do poslední chvíle pracoval a hýřil plány," připomněla jeho dcera, rovněž dokumentaristka Alena Činčerová.
Radúz Činčera dokázal propojit dvě své lásky, divadlo a film, ve zcela nový druh podívané. Zprvu působil jako divadelní výtvarník, po studiu divadelní vědy a estetiky pracoval v oblasti populárně vědeckých filmů a brzy začal točit vlastní dokumenty. K těm nejvíce ceněným patří opět filmy spojené s jevištěm: snímek Romeo a Julie 63 sledoval vznik Krejčova představení v Národním divadle, Mlha zas přinesla dobový portrét Divadla Na zábradlí.
A pak začal pro československý pavilon na světové výstavě v Montrealu připravovat přelomový projekt, kterému se tehdy pracovně říkalo Činčeromat. Diváci na živém, "divadelním" přestavení mohli svými tlačítky ovlivňovat vývoj předtočeného filmového děje - vybírali si totiž jednu ze dvou variant. Zrodil se neuvěřitelný mezinárodní úspěch. List New Yorker tenkrát označil Kinoautomat za největší hit celé výstavy, a dokonce vyzval Čechy, aby jeho autorovi postavili pomník.
Jenže na domácí půdě se už blížila doba, která ani západnímu obdivu, ani "neřízeným" hrám vůbec nepřála. "Produkce Kinoautomatu se rok a půl hrála v pražském Světozoru před vyprodaným hledištěm," vyprávěl Činčera, "jenže pak zasáhli strážci normalizační kultury a museli jsme skončit." Paradoxně poté režisér procestoval s upravenou verzí Kinoautomatu i s jinými audiovizuálními projekty kus světa, od Spojených států až po Japonsko, sklízel ovace za cinemaskop, zahraniční tisk psal o "mezníku v dějinách filmu" - ale doma se Činčera "hodil" jen k tomu, aby si jeho nápad půjčil normalizační seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka, nedávno reprízovaný. "Jenže oni podstatu toho nápadu vůbec nepochopili," vrtěl hlavou režisér, "Kinoautomat musí být přece hra, nikoli etická etuda o práci, ředitelích a sekretářkách."
Další světový unikát z Činčerovy dílny, takzvaný sférický kaleidoskop, ohromil svět v roce 1986 na Expo ve Vancouveru, kde byl použit při inscenaci muzikálu The Scroll. Zámořský tisk o představení spojujícím zrcadla, lasery, živý tanec i hudbu dokonce napsal, že ve srovnání s ním působí výpravný historický De Millův film Desatero přikázání jako "amatérské video o prvních krůčcích dítěte". Stejnou metodu Činčera použil o deset let později konečně i v Praze, kdy připravil do prostor Lucerny výstavu ke stému výročí české kinamtografie. "Filmový obraz se prostě láme a zrcadlově rozmnožuje na obrovské ploše skleněného glóbu," vysvětlil podstatu svého nového "kouzla", jež se rovněž představilo v zahraničí - od Sevilly po Singapur - a našlo uplatnění i v programu instalovaném v sídle Plzeňského Prazdroje.
Na výstavě v Lucerně nechyběla replika Kinoautomatu ani další Činčerovy multimediální nápady: každý si třeba mohl nahrát na kazetu svůj "živý" rozhovor s Vlastou Burianem. Ovšem návštěvníků přišlo málo: převratné dílo, jež celý svět vynášel do nebes, neuměl Krátký film, kde režisér pracoval čtyřicet let, doma prodat. "Škoda milionů, které přišly nazmar," podotýkal Činčera; vlastní vynaložené práce nelitoval. Režíroval "dotáčky" k uvedení Kinoautomatu v televizi a stále věřil, že uskuteční svou touhu - předvést sférický kaleidoskop při hudební produkci v pražském kostele sv. Kateřiny. "Víte, co se mi na panu Činčerovi zdálo nejkouzelnější? Na jedné straně to byl multimediální génius, krotitel supermoderní techniky - a na druhé straně věčný kluk s duší hračičky, který si plní sny z dětské četby Julese Verna," vyznal se Václav Luks z České televize, který s Činčerou spolupracoval při televizním návratu Kinoautomatu.
Osobnost tvůrce, jenž změnil tvář světového filmu, připomene ČT 1 dnes pozdě večer dokumentem, který o něm natočila jeho dcera pro cyklus Febia Gen.