RECENZE: Páni kluci stále věří, že Všechno bude. Dost možná film roku

  13:59aktualizováno  13:59
I kdyby na letošním karlovarském festivalu snímek Všechno bude nedostal cenu za režii, bylo by zjevné, že Olmi Omerzu natočil zatím svůj nejlepší film a dosud dost možná vůbec nejlepší český film roku.

Záběr z filmu Všechno bude | foto: CinemArt

Oficiálně se snímku Všechno bude přezdívá zimní road movie, ale lépe by mu sedl slogan „dobrodružná jízda Toma Sawyera a Huckleberryho Finna 21. století za volantem kradeného auta po českých okreskách“. A hlavně je to skvostná komedie, třebaže v ní hrají i stesk a strach.

Slovinský absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu debutoval před šesti lety snímkem Příliš mladá noc, s nímž se dostal až na Berlinale. Vyprávěl tu o dvou klucích ze silvestrovského sídliště, kteří díky náhodnému večírku až příliš rychle dospějí.

Fotogalerie

Nyní režisér dosáhl Kristových let a k tématu se vrátil ve zralejší, vstřícnější podobě. Čtrnáctiletý Mára, kterého hraje Tomáš Mrvík, a dvanáctiletý Heduš, jehož ztvárnil Jan František Uher, jsou jen o málo starší, než byli jejich druhové z Příliš mladé noci, a ještě dychtivější. I když svou touhu stále nedovedou pojmenovat, jedou za ní – a současně před něčím ujíždějí.

Režisérovu vypravěčskou vynalézavost si člověk vychutnává od originálního úvodu s tajemstvím, kterému v krajině s potrubím vévodí neforemná maskovaná postavička s puškou. Když se z ní vyloupne příští spolujezdec spontánní výpravy, s řidičem vytvoří zábavně dojemnou dvojici: rádoby ranař a milý cvalda, kteří se navzájem předhánějí v siláckých řečičkách, spojení náhlou důvěrností útěku.


Oba chlapci baví tak zlehka, s nevtíravou přirozeností svého věku, že se člověk podvědomě bojí vpádu herců, ale Martin Pechlát a Lenka Vlasáková coby policisté ze ztracené varty drží přesně tóninu. Zejména Vlasáková s chápavou důvěrností, jíž halí surový podraz dospělých.

Snímek střídá dvě roviny: na policejní stanici si starší hoch dlouho drží světáckou stylizaci, jíž policistku sladce vytáčí, na cestě se vynořují originální milníky počínaje drsným mužem se psem a konče mladou stopařkou, od níž si kluci naivně slibují první sexuální zasvěcení, načež se stanou rytířskými obránci její domněle ohrožené cti.

Omerzu ve svých postavách dokonale vystihuje děti, které se tváří znalecky, ale přitom tápou. A vulgarity, které by u starších znamenaly čirou hrubost, z jejich úst znějí bezelstně, nevinně, dokonce něžně. Dělají ramena, přitom se o ně divák pořád bojí.

Všechno bude

Česko / Slovinsko / Polsko / Slovensko, 2018, 85 min

Režie: Olmo Omerzu

Scénář:

Hrají: Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát

Hodnocení­: 80 %

Sychravá zimní nálada se příliš nevyžívá v místopisných obrazech rozpadu, vůbec jednou z nejlepších vlastností snímku Všechno bude je fakt, že sociální nátlak je mu zcela cizí. Omerzu vypráví bez vysvětlivek motivů či zázemí postav, každý si je dosadí sám; navíc přidává jedinečné filmařské nápady od pohřbívání mouchy vstávající z popela až po záchranářskou akci s kolečkem.

Vlastně požitek trochu kazí jen ona dvoukolejná struktura, jakkoli promyšlená a ve finále logicky završená, protože při scénách na policii se člověk přistihne, že by raději už zase s chlapci brázdil silnici a rozvíjel jejich sny, které čekají v Monte Carlu nebo jen o kilometr dál. Páni kluci totiž vždycky věří, že všechno bude, a vždycky přehlédnou, že už všechno bylo: ten jeden jediný okamžik opojné svobody, čisté rebelie bez příčiny, cíle a kalkulu.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Najdete na iDNES.cz