RECENZE: Roming, další filmová událost, míří vysoko
Za sen o velkém příběhu však netřeba se omlouvat; není to hřích, ani pokud vyjde jen tak ze dvou třetin, nýbrž věčná touha. Nepokusit se je osudné – a Roming patří k těm vzácným filmům, které raději zkoušejí létat i za cenu pádů, než aby bezpečně seděly na zemi.
Dvě věci platí beze všech pochybností. Zaprvé, v Romingu nejde o romskou otázku, romskou sociální tematiku, romskou obhajobu ani obžalobu; vlastně tu nejde ani o Romy, nýbrž prostě o pány kluky bez rozdílu věku a barvy pleti, o jejich hry, sny a lásky.
RomingČeská republika / Rumunsko / Slovensko, 2007, 105 min Režie: Jiří Vejdělek Scénář: Marek Epstein Hrají: Bolek Polívka, Marián Labuda, Vítězslav Holub, Vladimír Javorský |
Zadruhé Roming představuje případ filmu, jehož jednotlivosti samy o sobě téměř nemají chybu. Nevšední scénář proplétá reálnou komediální cestu otce, syna a rodinného přítele za „předjednanou“ nevěstou s prvky národní báje, kterou otec neuměle sepisuje; tak složitá a přitom funkční struktura nemá v Česku dlouho obdoby.
Režie je vynalézavá, zlehka neagresivní a současně, zejména v oněch pohádkových pasážích, opravdu nádherně stylizovaná.
Dlouhý, Široký a Bystrozraký
A herci se octli ve svém živlu. Od Vesničky mé střediskové se snad nezrodila dvojice tak zábavná a dojemná jako Labuda s Bolkem Polívkou, když se navzájem popichují nebo si „chlapsky“ projevují neohrabaný přátelský cit.
Labudův něžný tatík občas překvapí dětinskou urážlivostí a Polívkův „poslední mohykán“ se chová jako nespoutaný živel, baron Prášil, dobrodruh a ješita, jenž jaktěživ neuzná chybu, uválený lidový aristokrat.
Mladý neherec Vítězslav Holub se mezi nimi vyjímá přirozeně, zvládl i přerod z lehce blahosklonné přezíravosti moderního vysokoškoláka v respekt k jinému světu. Nesourodá trojice připomíná Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého na veselé cestě za princeznou.
Jenže pozor, nejde o komedii řachandu, nýbrž o tichý trvalý zdroj vnitřního úsměvu, o němž člověk ani neví. Roming zastupuje žánr komedie lidské i poetické, jejíž potíž tkví v proporcích: jak začne poetická struna převládat, rytmus se zpomaluje.
Zpočátku nedrhne, neboť otevření pověsti o romském králi, který zhřešil prací, má originální nápad a realita baví střídmostí, s níž pootáčí vžitými stereotypy.
Labudův hrdina sice platí účty, ale nesvítí – aby před sousedy z Chanova nevypadal jako zrádce. Pije kradmo – „Mám přece ty játra“. Vlastně už v nich nezbylo nic z hrdé prapodstaty tuláků, kterou tak pošetile křísí Polívka coby paradoxní „bílý Rom“ ve sledu půvabných trampských zážitků.
Ani přespat u ohně, upéct slepici nebo ukrást kapra už neumějí, výlet berou málem jako gadžové. „Ryby koupit?“ nasadí opovržlivě nevěřícný tón Polívkův furiant a kverulant, z jehož úst znějí sprostá slova jako hudební smyčka, načež při bizarním křtu v kostele učiní velkoryse samozřejmé gesto.
A folklorní vatu vykoupí scénka s policisty, symbolizující nové sebevědomí, či bezeslovné ženské gesto nekonečné lásky a následného zklamání.
Další událost roku
Odzbrojující slabůstky kasajících se mužských však postupně ustupují souběžnému eposu, v němž jako by Labudův hrdina semlel útržky bájesloví celého světa: volnost ptáků, prometheovský oheň, nebe, peklo, smrt i převozníka Charona.
Květnatost sice k povaze látky patří, výjevy z jeřábu či s popravčí četou uchvátí, Vladimír Javorský ukazuje bezmála mefistofelské proměny – ale předimenzované obrazy film zrazují.
Je-li snové krásy příliš, ztrácí účinnost. Což potvrzuje i vrcholný, dlouze připravovaný tanec se smrtí, hrozící v přízračné mlze na konci světa: čím bohatějšími vizemi „pohádky“ se plátno opájí, tím více ochuzuje film jako takový. Přesto je Roming další z událostí roku.
Tipy z televizního programu
Recenze: Gladiátor 60 %, Za plotem 60 %, G. I. Joe 30 %, Pánský klub 30 %, Černá kniha 70 %, Nebezpečná metoda 60 %, Pět let 50 %, Hunger Games: Vražedná pomsta 60 %, Marťan 70 %, Válka bohů 50 %, Show začíná 70 %, Jak básníci čekají na zázrak 50 %, Mortdecai: Grandiózní případ 45 %, V jako Vendeta 70 %, Sázka na nejistotu 70 %
Klíčová slova: Marečku, podejte mi pero!, Vladimír Menšík, Ostře sledované vlaky
Seriály: Jedna rodina, Zlatá labuť, Agrometal, Místo zločinu Ostrava, Osada
KVÍZ: Před 26 lety vyšla první kniha o Harrym Potterovi. Co o něm víte?
Jsi čaroděj, Harry. To zjistil mladý kouzelník před 26 lety. V červnu 1997 totiž vyšla první kniha nazvaná Harry Potter...
KOMENTÁŘ: Mávátka Jaromíra Nohavici. Písní mystifikuje už čtyřicet let
Premium Jaromír Nohavica, písničkář, textař a básník, jehož část národa miluje a jiná část ho prý přestala poslouchat, slaví 7....
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Na světě došla růžová, vysáli ji filmaři při tvorbě kulis na natáčení Barbie
Připravovaný film americké režisérky Grety Gerwigové o Barbie spotřeboval při stavbě kulis tolik růžové barvy, že...
GLOSA: Oslavenec Jaromír Nohavica zůstává i nadále „v sobě sám“
Premium Zpěvák, textař a skladatel Jaromír Nohavica slaví 70. narozeniny. Ostravský bard, Jarek, ale také hlavní postava jedné...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
GLOSA: Rock for People odstartovalo dokonalé metalové „utrpení“ Slipknot
Démonickou smrští hvězdných Slipknot, která vygradovala v živelnou indickou metalovou mnohopolohovou Kámásútru ve...
Na světě došla růžová, vysáli ji filmaři při tvorbě kulis na natáčení Barbie
Připravovaný film americké režisérky Grety Gerwigové o Barbie spotřeboval při stavbě kulis tolik růžové barvy, že...
Kultovním Terminátorem měl být O. J. Simpson, prozradil Schwarzenegger
Kultovní roli zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu měl původně ztvárnit bývalý hráč amerického fotbalu...
RECENZE: Muž, který místo urny chce pro svůj popel dámský střevíček
Premium Název Boylesque tají pozoruhodný příběh člověka, který v ženském převleku řádil na pódiích pod jménem Lulla La Polaca....
Točím s Melem Gibsonem, prozradil Petr Jákl. Sám před kameru už nechce
Premium Russell Crowe, Anthony Hopkins nebo Morgan Freeman. S takovými hereckými hvězdami teď ve Spojených státech spolupracuje...

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...