Glenn Closeová a Owen Asztalos ve filmu Americká elegie (2020) | foto: Netflix

RECENZE: Americká elegie není nejhorší film roku. I díky Glenn Closeové

  • 0
Americká elegie pobouřila filmové kritiky v USA, americkým divákům se však zalíbila. A stejně by se mohla zalíbit i těm českým. Ukazuje totiž Ameriku, jak ji ve filmu vídáme zřídkakdy.

Elegie, útvar vyjadřující stesk či zármutek, si za název svých memoárů zvolil před čtyřmi lety J. D. Vance. Chlapci původem z Appalačského pohoří v Kentucky, jehož vyrůstání rámovaly sociální problémy, vyloučení, chudoba, násilí i závislosti, se povedlo ze začarovaného kruhu jako prvnímu v rodině vystoupit a absolvovat jednu z nejprestižnější univerzit světa – Yale. Když jeho kniha vyšla, média ji interpretovala jako svědectví o životech těch, kvůli kterým se Donald Trump stal prezidentem.

Režisér Ron Howard, tvůrce filmů Čistá duše nebo Rivalové, a scenáristka Vanessa Taylorová se však v rámci filmové adaptace, kterou uvádí Netflix, rozhodli politický rozměr příběhu dát stranou. Soustředí se převážně na drama jedné rodiny. A to je jim vyčítáno. Podle odpůrců filmu sklouzli k marginalizaci a stereotypizaci problémů současné Ameriky.

To si Glenn Closeová nezaslouží

Z místní perspektivy však nabízí divákovi pohled do míst, kterým se hollywoodští filmaři navzdory svému aktivismu spíše vyhýbají. Samozřejmě v mnoha ohledech příběh J. D. Vance, jeho matky Bev závislé na drogách i svérázné babičky Mamaw trpí na klišé a zkratky. Možná by však bylo namístě ocenit snahu Howarda k tématu přistoupit, neboť je to vskutku výzva. Místo toho však Americká elegie dostává, například v magazínu The Atlantic, hodnocení „nejhorší film roku“.

A to je například vůči Glenn Closeové v roli babičky nefér. Před kamerou i tentokrát podává strhující výkon, který by jí, pokud akademie film z politických důvodů neodsoudí, mohl přinést další nominaci na Oscara. Zamířit by nominace mohla i za Amy Adamsovou. Pozornost by však akademici mohli věnovat i výkonu představitele dětského J. D., Owena Asztalose, který se objevil už ve filmu Peterson.

Navzdory bolestivému a drsnému tématu filmu však Howard nesklouzává k nadbytečné jímavosti či citovému vyděračství, s hrdiny pracuje vesměs pragmaticky. Je jen škoda, že selhává v jednom podstatném tvůrčím úkolu – poodhalit alespoň částečně divákovi motivace a minulost postav. 

Americká elegie

60 %

USA, 2020, 116 min

Režie: Ron Howard

Scénář: Vanessa Taylor, J.D. Vance

Hrají: Haley Bennettová, Freida Pintová, Amy Adamsová, Glenn Closeová a další

Streamovací služby: Netflix

Kinobox: 67 %

IMDb: 6.7

Charaktery babičky a matky zůstávají v mnohém záhadou, jako by snad předpokládal, že o tom už si diváci přečetli v knize. Prostor by přitom ve filmu byl, namísto opakovaných typizovaných scén, které mají jen upevňovat pozici Bev jako problematické, nestálé matky a Mamaw jako taktéž chybující avšak poučené babičky.

Nejlepší dílo kariéry tak Howard rozhodně netrumfnul, vzhledem k vybrané tematice a náladě v USA by to snad ani nešlo. A možná je to dobře. Takto totiž promlouvá k mnohem většímu publiku.