RECENZE: Po Lásce nebeské těší Lásky čas. Čas něhy a vtipu

  15:12aktualizováno  15:12
Když už se zdá, že všechno selhává a nic neplatí, když padají hlavy a sny se bortí, přijdou svět zachránit Richard Curtis a Bill Nighy coby duchaplní věrozvěsti harmonie. V Lásce nebeské, v Pirátech na vlnách a nyní ve filmu Lásky čas, který vklouzl do českých kin.

Záběr z filmu Lásky čas | foto: CinemArt

Vklouzl je to pravé slovo; nemusí se na plátno drát a mocně hulákat jako akční šlágry. Lásky čas je romantická komedie britského střihu, tedy s nevtíravým moudrým přesahem - a britštější ani být nemůže, přestože scenárista a režisér Curtis pochází  z Nového Zélandu.

Fotogalerie

Nighy, aristokrat mezi komedianty, po dvojí rockerské roli tentokrát hraje vyrovnaného otce vyrovnané rodiny, jenž synovi v podání Domhnalla Gleesona v den jeho plnoletosti svěří rodové dědictví po meči: schopnost cestovat v čase, byť jen zpět a k událostem osobně prožitým.

"Hitlera nezabiješ," poučí sladce rozpačitý tatík potomka, který nový dar ihned vyzkouší na palčivějším problému, na nápravě zpackaného polibku minulé noci.

A pak znovu a znovu. Prvek sci-fi jen skýtá záminku ke spikleneckému spojenectví otce a syna, pod jejichž zdrženlivostí se skrývá citu na sto telenovel, a k nekonečným variacím úžasně vtipných reparátů milostných neobratností.

Lásky čas zosobňuje typ vyprávění, kdy se člověk stále podprahově usmívá a je mu přívětivo. Vyprávění čistého, dychtivého, nevinného, ale ne úzkoprse cudného, které si udržuje nadhled v každé situaci, od seznamovacího rande potmě až k několikanásobně "prvnímu" sexu se záviděníhodným, něžně nemotorným objevováním.

Hlavně však Curtis dokázal do hrátek s životem "nanečisto" zabalit to nejtěžší, totiž obyčejné lidské štěstí v jeho soukromé jedinečnosti, kterou nevnímáme, a to s nádhernou samozřejmostí, odhánějící náznaky kýče.  Hrdina potká lásku, ožení se, chodí do práce, vychovává děti a má stejné starosti jako miliony jiných; liší se pouze "odskoky" do minulosti, kde se snaží konat dobro ve velkém, než zjistí, jaký blázinec by mohl rozpoutat.

Lásky čas

Velká Británie, 2013, 123 min

režie: Richard Curtis

scénář:

hrají: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Lindsay Duncan, Catherine Steadman a další.

Hodnocení­: 75 %

Lásky čas rozeznává ještě více podob citu než Láska nebeská, jíž se podobá i tím, že Curtis opět nedokáže své nápady třídit, čímž film ztrácí na rytmu - byť je pochopitelné, že klenoty nechce obětovat.

Zato skvostně líčí pouto otců a synů, kteří si předávají klíčový vzkaz - Vezmi den svého života, nejdřív ho prožij běžně a podruhé vnímej jeho krásu.

Jak čas plyne, objevuje hrdina, že raději než za ranou láskou by se smyčkou času vracel za tátou; jen na pár slov či chvilku mlčení. Komedie mísící radost s melancholií vyzařuje tolik pozitivní síly, že i suchar cestou z kina zavolá užaslé rodince - Mám vás rád.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Najdete na iDNES.cz