RECENZE: Po Lásce nebeské těší Lásky čas. Čas něhy a vtipu

  15:12aktualizováno  15:12
Když už se zdá, že všechno selhává a nic neplatí, když padají hlavy a sny se bortí, přijdou svět zachránit Richard Curtis a Bill Nighy coby duchaplní věrozvěsti harmonie. V Lásce nebeské, v Pirátech na vlnách a nyní ve filmu Lásky čas, který vklouzl do českých kin.

Záběr z filmu Lásky čas | foto: CinemArt

Vklouzl je to pravé slovo; nemusí se na plátno drát a mocně hulákat jako akční šlágry. Lásky čas je romantická komedie britského střihu, tedy s nevtíravým moudrým přesahem - a britštější ani být nemůže, přestože scenárista a režisér Curtis pochází  z Nového Zélandu.

Fotogalerie

Nighy, aristokrat mezi komedianty, po dvojí rockerské roli tentokrát hraje vyrovnaného otce vyrovnané rodiny, jenž synovi v podání Domhnalla Gleesona v den jeho plnoletosti svěří rodové dědictví po meči: schopnost cestovat v čase, byť jen zpět a k událostem osobně prožitým.

"Hitlera nezabiješ," poučí sladce rozpačitý tatík potomka, který nový dar ihned vyzkouší na palčivějším problému, na nápravě zpackaného polibku minulé noci.

A pak znovu a znovu. Prvek sci-fi jen skýtá záminku ke spikleneckému spojenectví otce a syna, pod jejichž zdrženlivostí se skrývá citu na sto telenovel, a k nekonečným variacím úžasně vtipných reparátů milostných neobratností.

Lásky čas zosobňuje typ vyprávění, kdy se člověk stále podprahově usmívá a je mu přívětivo. Vyprávění čistého, dychtivého, nevinného, ale ne úzkoprse cudného, které si udržuje nadhled v každé situaci, od seznamovacího rande potmě až k několikanásobně "prvnímu" sexu se záviděníhodným, něžně nemotorným objevováním.

Hlavně však Curtis dokázal do hrátek s životem "nanečisto" zabalit to nejtěžší, totiž obyčejné lidské štěstí v jeho soukromé jedinečnosti, kterou nevnímáme, a to s nádhernou samozřejmostí, odhánějící náznaky kýče.  Hrdina potká lásku, ožení se, chodí do práce, vychovává děti a má stejné starosti jako miliony jiných; liší se pouze "odskoky" do minulosti, kde se snaží konat dobro ve velkém, než zjistí, jaký blázinec by mohl rozpoutat.

Lásky čas

Velká Británie, 2013, 123 min

režie: Richard Curtis

scénář:

hrají: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Lindsay Duncan, Catherine Steadman a další.

Hodnocení­: 75 %

Lásky čas rozeznává ještě více podob citu než Láska nebeská, jíž se podobá i tím, že Curtis opět nedokáže své nápady třídit, čímž film ztrácí na rytmu - byť je pochopitelné, že klenoty nechce obětovat.

Zato skvostně líčí pouto otců a synů, kteří si předávají klíčový vzkaz - Vezmi den svého života, nejdřív ho prožij běžně a podruhé vnímej jeho krásu.

Jak čas plyne, objevuje hrdina, že raději než za ranou láskou by se smyčkou času vracel za tátou; jen na pár slov či chvilku mlčení. Komedie mísící radost s melancholií vyzařuje tolik pozitivní síly, že i suchar cestou z kina zavolá užaslé rodince - Mám vás rád.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz