Fotografie z filmu Království nebeské

Fotografie z filmu Království nebeské | foto: Bontonfilm

RECENZE: Co přináší Království nebeské

  • 7
Hollywood má dva úhlavní nepřátele: tematické vlny a politickou korektnost. Oba zaútočili na film o křižáckých válkách Království nebeské. Že jej neporazili na hlavu, nýbrž přijali slušnou remízu, zařídil jen mistr efektních řemesel režisér Ridley Scott.

Za všechno přitom "může" Pán prstenů. Zjevně kvůli jeho úspěchu se zrodila módní vlna výpravných "rytíren", jež přinesla v rychlém sledu Tróju, Krále Artuše či Alexandra Velikého.

Vedle nich je Království nebeské skutečně o chlup lepší – právě o ten "chlup" Scottovy mohutné režijní představivosti.

Neboť obsah ovlivnit nemohl a rytířská vlna si z Pána prstenů bere pouze obří kulisy, nikoli jedinečnost příběhu, stylu a zejména hrdinů.

Království nebeské

50 %

Režie: Ridley Scott

Hrají: Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons, Marton Csokas,

Kinobox: 75 %

IMDb: 7.2

Právě z hrdinů tesá dietní panáky politická korektnost. Půvab Pána prstenů tkví v tom, že nachází možné stopy zla i v kladných postavách – nikdo není imunní vůči pokušení moci, největší boje svádí Frodo sám se sebou.

Rytířské odvozeniny oddělují dobro a zlo navenek a mechanicky je vyvažují, aby si nemohli stěžovat ani ti, ani oni. V Království nebeském tedy ani křesťané, ani muslimové.

Na opačných stranách barikády tedy v bojovém finále stojí dva ctní rytíři bez bázně a hany, schopní dodržet dohodu, v čele obránců Jeruzaléma Orlando Bloom coby Balian a v čele Saracénů Ghassan Massoud jako Saladin.

Záležet jen na nich, opakuje úporně film, šli by snad v klidu i na pivo a žádné války by nebyly. Leč o patro níž stojí, opět vyváženě v obou světech víry, odporní fanatičtí štváči. A lid tvoří masu víceméně uvědomělou, z níž lze v hodině dvanácté vyrábět rytíře jako na továrenském pásu.

Podrobné vysvětlení kořenů svárů ústících v dnešní konflikty snad nikdo od výpravné akční podívané nečeká. Klíčovou otázku vystihne dialog: "Jakou cenu má vlastně Jeruzalém? Žádnou – a nevýslovnou." 12. století shrne pár vět úvodních titulků, jež vystřídá obraz sychravé Francie s kontrastní výhní kovárny, odkud se Bloomův hrdina, uprchlík před zákonem, vydá do Svatého města.

První řež v zimním lese po boku křižáků vedených jeho otcem připomíná mušketýrské Jeden za všechny, všichni za jednoho, kde nováček d’Artagnan od otcovského Athose alias Liama Neesona dostává školení bojová i duchovní, od smíru křesťanů a muslimů k poučce "Chraň krále, pokud král nebude, chraň lidi".

Pak coby Robinson bloudí pouští, kde si v čestné bitce zaváže záhadného domorodce, v Jeruzalémě přemítá, zamiluje se, hloubí studnu coby rytíř – demokrat a lidumil, zatímco intrikáni vraždí, a vše směřuje k hádance: překoná bitva konečně bitvy Pána prstenů?

Zase nepřekoná, ale dostala se asi nejblíže. Zejména výtvarně, záběry z nadhledu, obřady pohřbívání, efektní září nočního útoku, válečnými stroji, s nimiž si tvůrci vyhráli, scénami, kde se rytíř stává Mojžíšem. Jen lyrický dovětek s poupaty už neměl Scott opravdu zapotřebí.

,