RECENZE: Billy Elliot stvrdil britský zázrak

  14:32aktualizováno  14:32
Takzvaná „sociálka“ se ve Francii hýčká, u nás pomíjí a Britové ji umějí natočit. Zázrak vzkříšení ostrovní kinematografie, obdivovaný už několik let, teď stvrzuje Billy Elliot, nominovaný na ceny doma i v Americe a srovnávaný s hořkou komedií Do naha!

Jamie Bell | foto: Profimedia.cz

Tam šlo o nezaměstnané oceláře, kteří zkusili pánský striptýz, nyní jde o stávkující horníky, mezi nimiž zkouší školák Billy probojovat svůj sen o tanci. A oba snímky dokonale balancují na ostří humoru a slz, aniž citově vydírají či politicky agitují.

Billy Elliot

USA, 2000, 111 minut.

Režie: Stephen Daldry. Scénář: Lee Hall. Kamera: Brian Tufano. Hudba: Stephen Warbeck.

Hrají: Julie Waltersová, Jamie Bell, Jamie Draven, Gary Lewis, Jean Heywoodová, Stuart Wells, Mike Elliot, Janine Birkettová, Nicola Blackwellová a další.

Hodnocení­: 80 %

Sever Anglie, rok 1984: vláda zavírá doly, jedenáctiletý hrdina hlídá babičku a otec i bratr, vzbouření horníci, demonstrují proti stávkokazům. Zaťaté pěsti ostrých chlapů nutí Billyho ke stejně silácké zábavě - boxu; jenže v tělocvičně, kde on dostává do nosu, se holčičky učí baletu.

A Billy touží tančit: obyčejný, ušatý a pihovatý kluk, žádný sladký krasaveček a la Hollywood, v podání Jamieho Bella dokonalý herecky i pohybově. Snad by uspěl, kdyby žila maminka. Ale jak má vysvětlit mužským, kteří se rvou s poldy a jejichž svět u šachty začíná i končí, že opovrhovaný baleťák nemusí být slečinkou a homosexuálem z jejich předsudků? Navíc vrozenou soudržnost rodiny ovlivňuje beznaděj, rezignace a z ní bezděčně vybuchující zloba i vůči těm, které milujeme.

Přirozenost, s níž děti vnímají bouřlivé dny dospělých, kreslí režisér Stephen Daldry v jedinečně prostých obrazech. Holčička za chůze konverzuje a klacík, jímž přejíždí po zdech domů, drnčí všedně i po hradbě policejních štítů.

Billy mění boxérský ring za baletní školu

Billy Elliot je filmovým debutem  divadelního režiséra Stephena Daldryho. Film, vyprávějící příběh o mladém chlapci, který  se navzdory otcovým přáním touží stát slavným tanečníkem, měl premiéru na loňském  festivalu v Cannes, kde sklidil obrovské nadšení kritiků i diváků.

Drsný otec jedenáctiletého Billyho chce mít ze svého syna pořádného chlapa, a proto ho pošle do kurzů boxu v místním sportovním středisku. Billy se opravdu snaží proniknout do tajů tohoto drsného sportu, když ale vedle v sále  spatří trénink budoucích primabalerin, okamžitě je mu jasné, co by chtěl dělat. Hlavou mu však víří myšlenky typu, co by tomu řekl jeho otec nebo militantní bratr.

Touha je ale silnější než on a tak se domluví s paní Wilkinsonovou, která mladé baletky trénuje, aby ho zařadila mezi dívky. Brzy se ukáže, že jeho talent je obrovský a tak na nátlak paní Wilkinsonové zaplatí otec Billymu  hodiny na prestižní baletní škole. Neprohloupí... (cfa, kne)

„Máma je neukojená, proto učí tancovat,“ říká Billymu o své matce a jediné zastánkyni jeho snu, robustní dámě věčně s cigárem.

A chlapec míní: „Tanec místo sexu? Dospělí jsou vadný.“

Bez ohledů Billy jedná i s učitelkou, která ho tajně cvičí na konkurs do baletní školy (“Nejedete vy po mně?“), a ona s ním: přímým, nesentimentálním jazykem kraje. Když hochův sen hájí před jeho rodinou, srážejí se tu „měšťácké krávy“ s „pokryteckými zmetky“ a trpící Billy čelí přestřelce nadávek tancem, zoufale vzdorným, jejž zastaví až rezavý plot.

Někde za ním, za špinavým přístavem, kde poprvé slyšel o Labutím jezeru, tuší jiný svět: bílý, bez sazí. V silné scéně pak otec váhá, zda revoltu syna staršího zradí pro talent syna mladšího: ten má aspoň šanci. Ale jim nezbývá než fárat do tmy s vyhaslýma očima, od výplaty k výplatě, od šichty k hospodě, den za dnem.

Nic z toho ovšem film nekáže slovy. Vypráví obrazy a pohyby s příhodnou dobovou hudbou (Děti revoluce), prolnutím paží při tanci a demonstraci, krví na prádle strženém ze šňůry při bojích s policisty. Symboly vzkazuje: Je fuk, kdo vyhrál stávku; jediný možný vítěz je ten, kdo dohlédl za dvorky a černé haldy dětství.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Ďábelská hororová slavnost. Stylově se hlásí horor Slunovrat

Trailer k filmu Slunovrat

Přesně k datu nejdelšího dne roku zveřejnil první ukázku Slunovrat, který do českých kin přijde 1. srpna. Horor Ariho...

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Najdete na iDNES.cz